کلیه ثبت سفارش های خودرو دارای اعتبار شش ماهه می باشد و لذا آخرین ثبت سفارش های انجام شده در تیر ماه امســال تا دی ماه معتبر هستند و خللی در واردات خودرو وجود ندارد و به محض ابلاغ دستورالعمل جدید از سوی دولت که با هدف ساماندهی واردات خودرو به هیات محترم وزیران پیشنهاد شده ، ثبت سفارش خودرو روال معمول خود را خواهد داشت.

171588 872 واردات قطع نشده؛ شایعه درست می‌کنند!

 

میهنی ها| داســتان واردات خودرو دارد همه را کلافه می‌کند. از یک طرف جاده‌ای اســت بسیار طولانی و بدون چشم‌انداز به نام قیمت که پیوسته رو به فزونی می‌رود و به نظر توقف‌ناپذیر می‌رسد و از دیگر سو با یک سایت دولتی به نام ثبت سفارش طرفیم که هرگونه واردات خودرو باید از مجرای آن صورت گیرد و از حدود سه ماه پیش تا هم‌اکنون بسته شده و گویا فعلا هم باز نخواهد شد.

به نقل میهنی ها، در عین حال خبر رسیده وزارت صنعت که حدود ۹ ماه قبل مقررات وراد خودرو را با یک تغییر کلی و چشمگیر روبرو کرد دوباره به صرافت افتاده تا قانون واردات را بازهم تغییر دهد. موضوعی که دامنه‌ای  گسترده از سوالات را پیش می‌آورد. اینکه تبعات مالی و روانی حذف یک قانون و ابلاغ یک قانون تازه چقدر و به چه اندازه اســت؟ یا اینکه چرا سازمان توسعه تجارت با عطف به آگاهی از رابطه مستقیم گرانی خودروهای وارداتی و قطع ثبت سفارش، در شیوه سیاســت‌گذاری و اجرای خود مدبرانه عمل نکرده جای سوال اســت.

در عین حال سکوت سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیز این وسط عجیب اســت و عامه مردم مانده‌اند این سازمان چطور اجازه داده واردکنندگان خودروهای وارداتی به طور میانگین چیزی بین ۱۰ تا ۶۰ میلیون بر قیمت محصولات خود اضافه کرده و بار سنگینی را مستقیما بر مصرف‌کنندگان تحمیل کند. علیرغم رایزنی با دو سازمان مذکور، تنها موفق به گفتگو با علی علی‌آبادی فراهانی مدیرکل مقررات صادرات و واردات “وزارت صنعت، معدن وتجارت شدیم که در خصوص مسائل مطرح شده به میهنی ها گفت: در خصوص خودرو های موجود در گمرک توسط واردکنندگان خودرو نکته حائز اهمیت این اســت که “واردات کالا مستلزم انجام فرایند ثبت سفارش اســت و واردات بدون پیش شرط مذکور مغایر ضوابط و مقررات مربوطه اســت بنابر این اگر خودرویی وارد گمرک شود و نتوانتد خارج شود به معنی عدم ثبت سفارش آن خودرو توسط واردکننده‌اش اســت. مطابق ماده ٨ قانون مقررات صادرات و واردات کلیه وارد کنندگان برای شروع فرایند واردات باید برای ثبت سفارش آن کالا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند که این مراجعه از طریق سامانه ثبت سفارش انجام می شود.

علی آبادی در ادامه افزود: واردات خودرو متوقف نشده و ثبت سفارش‌های قبلی تا دی‌ماه ۹۶ اعتبار دارند، مشخص نیست چرا مدام در روزنامه‌ها و رسانه‌ها درباره قطع واردات صحبت می‌شود.

 

علی‌آبادی با اســتناد به آمار واردات خودرو در شش ماهه نخست ســال ۹۶ گفت: در شش ماهه اول امســال بیش از ۴۴٠٠٠ خودرو به ارزش یک میلیارد و دویست ملیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه ســال ۹۵، حدود ۳۸ نسبت از نظر تعداد و حدود ۴٠ نسبت به لحاظ ارزش رشد داشته‌ بنابراین با افزایش عرضه بطور اصولی کاهش قیمّت ها مورد انتظار اســت لکن در حال حاضر بازار خودرو با افزایش قیمّت مواجه گردیده که یکی از علل اصلی آن إظهار نظرات غیر کارشناسی برخی از فعالین اقتصادی در بازار خودرو اســت که با انتشار اخباری از قبیل “توقف واردات خودرو” در رسانه ها موجب افزایش قیمّت ها شده اند  در حالی که “توقف موقت ثبت سفارش” به معنی “توقف واردات خودرو” نیست و هم اکنون از محل ثبت سفارش های معتبر قبلی واردات خودروها در حال انجام اســت.

وی در ادامه افزود: کلیه ثبت سفارش های خودرو دارای اعتبار شش ماهه می باشد و لذا آخرین ثبت سفارش های انجام شده در تیر ماه امســال تا دی ماه معتبر هستند و خللی در واردات خودرو وجود ندارد و به محض ابلاغ دستورالعمل جدید از سوی دولت که با هدف ساماندهی واردات خودرو به هیات محترم وزیران پیشنهاد شده، ثبت سفارش خودرو روال معمول خود را خواهد داشت.

علی آبادی همچنین با اشاره به وجود چندین سناریو در خصوص مدیریت بازار اتومبیل‌های وارداتی، اشاره‌ای به طرح پیشنهادی وزارت صنعت که اخیرا به هیئت دولت ارائه شده نکرد اما گفت: ممکن اســت در طرح‌های ارائه شده بحث سهیمه‌ای شدن واردات هم مطرح شده باشد.

لازم به یادآوری اســت که قبلا اعلام شده بود وزارت صنعت در طرح جدیدش در نظر دارد میزان واردات هر برند را با سقفی ۱۰۰ میلیون دلاری و ۳ هزار دستگاهی مدیریت نماید که فعلا تایید یا تکذیب نشده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید