محققان اعلام کرده‌اند که مردم دیگر نباید برای باز کردن موبایل‌های خود از الگوهای کشیدنی اســتفاده کنند. این مطالعه‌ی جدید نشان داده که به خاطر سپردن الگویی که برای باز کردن تلفن همراه خود اســتفاده می‌کنید برای کسی که به شکل مخفیانه به دستگاه شما نگاه می‌کند از رمزهای عددی یا الفبایی خیلی راحت‌تر اســت.

میهنی ها: اجرای این عمل که به «حمله‌ی نگاه دزدکی از روی شانه» معروف می‌باشد خیلی ساده و راحت اســت، ولی محققان می‌گویند با اســتفاده از رمزهای عددی و افزایش طول رمزها از چهار رقم به شش رقم تا حد خوبی می‌توانید از خودتان محافظت کنید.

در این تحقیق از ۱۰۰۰ داوطلب خواســته شد به عنوان مهاجم عمل کنند و طریقه‌های مختلف باز کردن قفل موبایل – رمزهای چهار و شش رقمی، و الگوهای چهار و شش نقطه‌ای با خطوط مرئی و با خطوط نامرئی – را از زاویه‌های مختلف به ذهن بسپارند.

نکسوس ۵ با ۵ اینچ و OnePlus One با ۶ اینچ دو دستگاهی بودند که در این مطالعه مورد آزمایش قرار گرفـــــتند، چون محققان می‌گویند این دو موبایل با بسیاری از نمایشگرها و قالب‌های طراحی دستگاه‌های موجود در هر دو بازار اندروید و آیفون شباهت دارند.

 

1x1.trans ایمن‌ترین راه برای باز کردن قفل موبایل اعلام شد

 

محققان در این تحقیق برای هر مهاجم از نماهای تکی و چندگانه و برای قربانی از دو موقعیت دستی متفاوت اســتفاده کردند؛ یک بار وارد کردن رمز با یک دست و دفعه‌ی بعد وارد کردن رمز با هر دو دست.

 

نهایتاً مشخص شد کرک کردن الگوهای چهار نقطه‌ای با خطوط مرئی برای کسانی که از پشت شانه‌ی شما به موبایل‌تان نگاه می‌کنند، با اختلاف ساده‌ترین طریقهی بود که مورد آزمایش قرار گرفـــــت.

 

محققان میهنی هادمی نیروی دریای ایالات متحده و دانشگاه مریلند می‌گویند: «بر اساس یافته‌های ما رمزهای عددی ایمن‌ترین طریقه برای مقابله با حملات نگاه دزدکی از روی شانه اســت، و اگرچه هر دو نوع الگوهای کشیدنی ضعیف هستند، ولی الگوهایی که خطوط نامرئی دارند خیلی امن‌ترند.»

 

«طول رمز هم تاثیر زیادی دارد و هر چه بزرگتر باشد در برابر این نوع حملات ایمن‌تر اســت. به علاوه، اگر مهاجم به چندین زاویه‌ی دید دسترسی داشته باشد، احتمال موفقیت او به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد.»

1x1.trans ایمن‌ترین راه برای باز کردن قفل موبایل اعلام شد

در این آزمایشات، ۱۰.۸ نسبت از رمزهای شش رقمی بعد از یک بار مشاهده کرک شدند. این عدد بعد از دو بار مشاهده به مقدار ۲۶.۵ نسبت رسید.

 

۶۴.۲ نسبت از الگوهای شش نقطه‌ای با خطوط مرئی بعد از یک بار مشاهده و ۷۹.۹ نسبت آن‌ها بعد از دو بار مشاهده کرک شدند.

 

۳۵.۳ نسبت از الگوهای شش نقطه‌ای با خطوط نامرئی بعد از یک بار مشاهده کرک شدند در حالی که با اضافه شدن یک مشاهده‌ی دیگر این عدد به ۵۲.۱ نسبت رسید.

 

به گفته‌ی محققان، الگوهای کوتاه‌تر از این هم آسیب‌پذیرتر هستند. آن‌ها می‌گویند حتی کسانی که از فناوری اثرانگشت یا اسکن چهره اســتفاده می‌کنند هم باید نگران نتایج این تحقیقات باشند.

 

«فناوری بیومتریک در حوزه‌ی احراز هویت موبایلی پیشرفـــــتی نوید دهنده اســت، ولی این فناوری به عنوان تایید مجدد یا طریقهی ثانویه برای احراز هویت در نظر گرفـــــته می‌شود چون به توجه با شرایط محیطی (مثل خیس بودن دست) کاربر مجبور اســت از همان الگوها یا رمزهای عددی اســتفاده کند.»

 

«همان طور که می‌دانیم در طریقه‌های بیومتریک احتمال بروز خطا زیاد اســت. علاوه بر این کاربرانی که از این طریقه‌ها اســتفاده می‌کنند رمزهای آن‌ها در مقایسه با سایر کاربران اغلب ضعیف‌تر اســت، از این رو طریقه‌های احراز هویت قدیمی همچنان نقطه ضعف خطرناکی در مقابل مهاجمین خواهد بود.»

 

تحقیق دیگری که اوایل ســال میلادی جاری منتشر شده بود ثابت می‌کرد که اکثر الگوهای کشیدنی با پنج بار سعی و خطا قابل کرک شدن هستند. در رابطه با این مقاله آیا دیدگاهی دارید؟ آن را با ما در میان بگذارید و در مورد شیوه امن باز گشایی ساده موبایل این مقاله را در شبکه های اجتماعی نشر دهید.

 

منبع

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی