به‌تازگی هواوی از تلفن‌هوشمند میت ۱۰ پرو رونمایی کرده که درست مانند اکثر پرچمداران ســال ۲۰۱۷، از دوربین دوگانه بهره می‌برد. حال DxOMark عملکرد این دوربین را بررسی و نمره‌ی عالی ۹۷ را به‌ آن داده اســت.

هواوی میت ۱۰ پرو تلفن‌هوشمندی اســت که رویای عشاق عکاسی را تحقق می‌بخشد. دوربین دوگانه‌ای که با همکاری لایکا (Leica) برای این دستگاه توسعه داده شده، از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی برای عــکــس هـا رنگی و یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی برای عــکــس هـا تک‌رنگ یا همان مونوکروم بهره می‌برد. در بررسی‌ای که DxOMark از کارایی این دوبین انجام داده، میت ۱۰ پرو موفق شده به امتیاز ۹۷ دست پیدا کند. به‌گفته‌ی کارشناسان DxOMark، این امتیاز میت ۱۰ پرو را تنها با فاصله‌ی بسیار اندکی از گوشی گوگل پیکسل ایکس‌ال ۲، در مقام دوم قرار می‌دهد.

مشخصات کلیدی دوربین هواوی میت ۱۰ پرو (Huawei Mate 10 Pro):

  • دوربین دوگانه با سنسور رنگی ۱۲ مگاپیکسلی و سنسور تک‌رنگ ۲۰ مگاپیکسلی
  • گشودگی دیافراگم ۱.۶ در هر دو لنز
  • امکان بزرگ‌نمایی ۲ برابری بدون افت کیفیت
  • فوکوس خودکار لیزری با امکان تشخیص فاز
  • فلش ال‌ای‌دی دوگانه
  • فیلمبردای با وضوح ۲۱۶۰p با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه / ۱۰۸۰p با نرخ ۳۰ یا ۶۰ فریم بر ثانیه

برای انجام این آزمون،‌ مهندسان DxOMark‌ نزدیک به ۱۵۰۰ تصــویر گرفـــــته و آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند. همچنین برای بررسی قابلیت فیلمبرداری این گوشی، نزدیک به ۲ ساعت فیلم در شرایط محیطی کنترل‌شده، نور طبیعی داخل ساختمان و شرایط طبیعی در فضای آزاد، ضبط شده اســت.

خلاصه آزمایش

تجربه‌ی عکاسی با هواوی میت ۱۰ پرو عالی اســت. زیرا امتیازی که این دستگاه توانست کسب کند، امتیاز فوق‌العاده ۱۰۰‌ اســت که به امتیاز گلکسی نوت ۸ برابری می‌کند. نقطه قوت‌های کلیدی دوریبن این دستگاه نوردهی مناسب آن، مخصوصا در محیط‌های داخلی اســت. همچنین گشودگی بالای دیافراگم این دستگاه باعث شده تا افکت بوکه‌ی ملایم اما جذابی را در تصــویر‌ها ایجاد کند که جنبه‌ی مصنوعی بسیاری کمی را دارد. به‌علاوه، عملکرد فوکوس خودکار این دستگاه نیز در جایگاه خوبی قرار دارد. از لحاظ فیلمبرداری نیز دوربین میت ۱۰ پرو در وضعیت خوبی قرار دارد و توانسته زیرامتیاز ۹۱ را کسب کند. فوکوس خودکار در ثبت فیلم نیز عملکردی سریع و دقیق دارد، از این‌رو با نویز کمی در فیلم‌ها روبرو هستیم.

نور طریقهن

ثبت عــکــس هـا خارج از محیط‌های داخلی یا در شرایط نوری طریقهن، با نوردهی مناسبی همراه اســت. حتی در صحنه‌هایی که تضاد رنگ زیادی را در آن شاهد هستیم، تفکیک رنگ مناسب و حفظ جزئیات به‌خوبی قابل مشاهده اســت. ناپایداری‌های گاه‌ و‌ بی‌گاه نوردهی بعضی اوقات قابل‌توجه اســت؛ مخصوصا هنگامی که در حال ثبت تصــویر‌های متوالی در شرایط نوری زیاد هستید، این کاهش نوردهی واضح اســت.

c80c1fbd a2dd 4f52 9cb5 db7eef7bdf9a امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

میت ۱۰ پرو سعی در ارائه‌ی رنگ‌های گرم دارد. البته در این راه هواوی توانسته تعادل رنگ سفید را نیز حفظ کند.

تعادل رنگ سفید به‌طور کلی دقیق و ثابت در میان فریم‌های متفاوت، ثابت اســت. البته در تصــویر‌هایی که در محیطی بیرونی و زیر نور طبیعی ثبت شده، می‌توان در برخی جاها گرم‌بودن رنگ‌ها را تشخیص داد اما همان‌طور که گفته‌ شد، این موضوع تنها بر نقاط خاصی از عــکس تاثیر می‌گذارد. دربرخی مواقع عدم رندرگیری مناسب از رنگ‌ها باعث می‌شود که شاهد رنگ‌های اشباع شده باشیم. برای نمونه رنگ قرمز در محیط‌های بیرونی به رنگ صورتی تمایل دارد. غیر از موارد فوق، بافت‌ها و جزئیات درون عــکس در شرایط نور روز به‌خوبی نمایش داده می‌شوند.

شرایط نوری کم و اســتفاده از فلش

دریافت نور توسط لنز میت ۱۰ پرو، چه در محیط‌های داخلی و چه در شرایط نوری کم، عملکرد عالی‌ای را از خود برجای می‌گذارد. این دستگاه در محیط‌های داخلی توانایی خود برای نمایش رنگ‌های گسترده و پویا را به خوبی نشان می‌دهد. برای نمونه در عــکس زیر می‌توانید به‌راحتی نور کم داخل ساختمان و نور زیاد که در پشت پنجره قرار دارد، مشاهده کنید.

a6eef2a5 3f61 437e bbbd 96ed79a77c7d امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

در عــکس بالا به راحتی می‌توان عدم تاثیر منفی نور خارج از ساختمان بر محیط‌ داخلی را مشاهده کرد. تعادل در نمایش رنگ‌ها در این عــکس به خوبی قابل مشاهده اســت.

تثبیت بافت در محیط‌های داخلی مشهود اســت و تنها در شرایط بسیار کم‌نور شاهد از بین‌رفـــــتن کیفیت بافت‌ها می‌شود. البته تصــویر‌برداری در حین حرکت کمی برای میت ۱۰ چالش برانگیز اســت. بنابراین اگر قصد ثبت چنین عــکــس هـای دارید، بهتر اســت اول از ظرایط نوری مناسب اطمینان حاصل کنید. تعادل رنگ سفید در شرایط کم‌نور هم دقیق اســت و گرم‌بودن رنگ‌ها در دلپذیرشدن تصــویر‌ها نقش به‌سزایی را بازی کرده اســت. علاوه بر موارد فوق، رندرگیری رنگ‌ها، به‌خصوص در محیط داخلی، اگرچه در شرایط فوق کم‌نور کمی اشباع‌شده به‌نظر می‌رسد، اما نتیجه‌ی نهایی بسیار قوی اســت. 

3b4f36dc 3cb4 4d33 a39d 49657a84f46a امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10نمونه عــکس ثبت‌شده با فلش ال‌ای‌دی

برای بررسی عملکرد فلش دوگانه‌ی میت ۱۰ پرو، عــکس فوق را ثبت شده اســت. همان‌طور که در عــکس فوق هم می‌توان مشاهده کرد، رنگ سفید در تعادل مناسبی قرار دارد و نور فلش توانسته پوشش شایسته‌ای از عــکس داشته باشد. البته اســتفاده از فلش در شرایط بسیار کم‌نور، ضعف‌های خود را نیز دارد. برای نمونه اگر به گوشه‌های عــکس نگاه کنید، نویزهایی را مشاهده خواهید کرد که به‌دلیل کمبود نور کافی ایجاد شده اســت.

عملکرد بزرگ‌نمایی و افکت بوکه

میت ۱۰ پرو برای بزرگ‌نمایی عــکــس هـا از سنسور تک‌رنگ ۲۰ مگاپیکسلی اســتفاده می‌کند. هواوی برتصــویر اپل و سامسونگ که برای گوشی‌های خود از زوم اپتیکال اســتفاده می‌کنند، تصمیم به اســتفاده از راه‌حل دیجیتالی گرفـــــته اســت. از همین‌رو کیفیت عــکــس هـا در مقایسه با آیفون ۸ پلاس و نوت ۸، در درجه‌ی پایین‌تری قرار دارد؛ اگرچه این تفاوت کیفیت قابل‌توجه نیست. اگر تصمیم‌ بگیرید که بیش‌از ۲ برابر بر روی سوژه‌تان زوم کنید، کم‌کم آثار نویز در گوشه‌های اشیا هویدا می‌شود.

f5119952 cad2 47cf bf0f efe73d553bba امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

عــکس ثبت شده با هواوی میت ۱۰

d6680685 4358 45c2 a75e d6405d3bb98f امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

عــکس ثبت شده با آیفون ۸ پلاس

به‌لطف دیافراگم بزرگ‌تر میت ۱۰ پرو و سنسور دوگانه‌، اکنون این گوشی توانایی ثبت عــکــس هـا بوکه را نیز دارد. عملکرد این بخش در مقایسه با حالت پرتره آیفون ۸ پلاس کمی‌ بهتر به نظر می‌آید. میت ۱۰ برای ثبت عــکــس هـا بوکه دیگر اشیا موجود در عــکس را نیز تشخیص می‌دهد، از این‌رو عــکس خالص‌تر و متمرکزتر به‌نظر می‌رسد. با این حال در بررسی دوباره، برخی مواقع نشانه‌هایی از تصنعی‌بودن دیده می‌شود.

عملکرد فیلمبرداری

در بخش فیلمبرداری میت ۱۰ پرو توانسته عملکرد مناسبی را از خود برجای بگذارد. نویز کم، رنگ‌های دلپذیر و دقت در نمایش رنگ سفید همگی گواهی بر این مدعا هستند. فوکوس خودکار این دستگاه بسیار دقیق و سریع کار می‌کند، از این‌رو حرکات سوژه در مواقع فوکوس، به‌خوبی دنبال می‌شود. البته نکات منفی‌ای هم در این بخش وجود دارد، برای نمونه،‌ در تمام شرایط نوری کیفیت بافت‌ها پایین اســت. همچنین در زیر نور تنگستن،‌ رنگ نارنجی در عــکس مشاهده می‌شود. همچنین در صحنه‌هایی که تضاد رنگ بالایی وجود دارد، گاهی اوقات شاهد رنگ‌های اغراق‌آمیز هستیم، اما با تمام این اوصاف، شاهد عملکردی ثابت در این زمینه هستیم.

در ادامه می‌توانید جزئیات نمرات میت ۱۰ پرو در آزمایش‌های DxOMark را مشاهده کنید.
 امتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

نظر شما در رابطه با عملکرد هواوی میت ۱۰ در آزمایش‌های DxOMark چیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی