غار ده‌شیخ از جاذبه‌های ناشناخته ایـــران در اســتان کهگیلویه و بویراحمد اســت. جاذبه‌ای با قدمت ۱۳۵ میلیون ســال که می‌توان آن را از عجایب جاذبه‌های ایـــران دانست.

مقاله‌های مرتبط:

غار ده‌شیخ یکی از غارهای اســتان کهگیلویه و بویراحمد اســت که در ۲ کیلومتری روستای ده‌شیخ، در ۵۱ کیلومتری شهر یاسوج و ۳۵ کیلومتری شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا قرار دارد. این غار، با هفت گالری و مسیرهای مختلف چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. غار ده‌شیخ در طی قرن‌های متمادی ناشناخته مانده بود تا این که در یکی از روزهای زمستان ســال ۸۹، چوپانی از اهالی ده‌شیخ در حالی که به دنبال گله‌اش بود، متوجه این غار شد و تاکنون سه مرحله اکتشاف توسط محققان و غارشناسان انجام شده اســت.

0618084b 01eb 4c58 b360 c64bd25c5664 غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی بوده و ده‌شیخ یک غار آهکی کاملا طبیعی اســت. در طی ســالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب موجب ایجاد قندیل‌ها و دالان‌های شگفت‌انگیز شده اســت. غار ده‌شیخ یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور اســت، به طوری که به آن لقب علی‌صدر ۲ داده‌اند. از عجایب این غار، گرم بودن آن در زمستان و سردی هوای درون آن در تابستان اســت. گرمای اسرارآمیز زمستان‌ها و خنکای دل‌انگیز تابستان این غار، معمایی اســت که هنوز پاسخی برای آن وجود ندارد.

53321b4a 4e52 4e88 bef1 2e319cf56302 غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک اســت، به طوری که باید مسیر ابتدای غار را که در حدود ۵ تا ۶ متر را به صورت نشسته طی نمود. دهانه غار ده‌شیخ درست روبه روی قله قاش مستان، دنا قرار گرفـــــته اســت. ارتفاع این غار در برخی مناطق تا هفت متر هم می‌رسد و در دالان‌های مختلف غار، قندیل‌های آهکی گوناگون با زیبایی خاضی شکل گرفـــــته‌اند. بر اثر ریزش نزولات جوی در طی ســال‌ها حفره‌هایی ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون خارج می‌شود که موجب شکل‌گیری این قندیل‌های زیبا شده اســت.

آب موجود در حفره‌ها خشک شده و با توجه به سست بودن نوع جنس سنگ کوه که به صورت آهکی بوده از طریق آبچکان‌ها املاح را به درون دالان‌ها هدایت می‌کند و طی قرن‌ها قندیل‌های بسیار بزرگ و دالان‌های بی‌نظیری را به وجود آورده اســت. ریزش قطرات آب از قندیل‌ها، زیبایی و جلای خاصی به بدنه غار داده اســت، کارشناسان ریزش آب را نشان از آن می‌دانند که این قندیل‌ها در حال رشد بوده و این غار یک فضای زنده اســت که در طی قرن‌های متمادی رشد کرده و همچنان به این روند ادامه می‌دهد. ستون‌های این غار از یک تا ۱۵ متر ارتفاع دارند.

937d3ebc 7d23 4d91 b0eb ef488a535fcc غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

غار ده‌شیخ یکی از حدود ۶۰۰ غاری شناسایی شده در کشور اســت. به لحاظ وسعت و عمق تاکنون رتبه دوم را به خود اختصاص داده اســت. بر اساس مطالعات عمق غار بیش از ۶ کیلومتر تخمین زده می‌شود و به دلیل همین وسعت، هنوز بخش‌ها و دالان‌هایی از آن شناسایی یا باز نشده اســت.

این غار از جمله غارهایی اســت که طی بررسی باســتان‌شناسی مشخص شد بقایای انسانی، حیوانی و سفال در این غار نشان از رواج زندگی انسان‌هایی از دوران ظهور اسلام را داشته اســت. سفال‌ها و اســتخوان‌های کشف شده در این غار ۱۳۵ میلیون ســال قدمت دارند که نشان می‌دهد در مقطعی از تاریخ، برخی از انسان‌ها این غار عظیم را برای زندگی انتخاب کرده بودند. هر چند قدمت این سفال‌ها هنوز به درستی مشخص نشده اســت، اما برخی کارشناسان قدمت آن‌ها را به قبل از ظهور اسلام نسبت می‌دهند.طبق بررسی‌های باســتان‌شناسی نوع سفال‌ها ، مربوط به دوره هخامنشی و ساسانی اســت.ضمن آن که تنوع سفال‌ها در غار ده‌شیخ نشانگر قدمت تاریخی این غار اســت. نبود هیچ‌گونه نقاشی بر روی دیواره‌های غار نشان می‌دهد که این مکان در طی قرن‌ها دست‌نخورده و ناشناخته باقی مانده اســت. در کف غار آثاری از زیست انسان مشاهده شده که نشانگر اســتفاده انسان در قبل از اسلام از این غار بوده اســت. 

4d134d56 0360 45bd be77 d05e1744ac60 غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

ابوطالب ابطحی، غارنورد ایـــرانی با اشاره به وجود حوضچه‌های بزرگ و کوچک آبی در این غار، گفت:

این حوضچه‌ها به شکلی حیرت‌آور توسط دالان‌های باریک به هم متصل می‌شوند. در برخی از دالان‌های غار ده‌شیخ نیز حشرات، پرندگان و جانوران زیادی به ویژه خفاش، موش و انواع بندپایان از جمله حشرات، عنکبوت، صد پا و سوسک پیدا می‌شود.

وجه تسمیه

غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفـــــتن در همسایگی و بالادست روستای ده‌شیخ، به نام روستا نامگذاری کرده‌اند. این غار در فاصله دو کیلومتری این روستا قرار دارد که با جاده خاکی به این روستا متصل می‌شود.

69edbbcb 36df 4bb5 b11e 3c80c9d19043 غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

ظرفیت‌های گردشگری

پروژه احداث جاده دسترسی به غار، رستوران، آلاچیق و سکوی نشیمن توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال اجرا اســت و مورد توجه و علاقه طبیعت‌گردان نیز قرار گرفـــــته، اما همچنان سرشار از رمز و رازهایی اســت که باید باســتان‌شناسان و زمین‌شناسان همچنان روی آن کار کنند. به گفته سرمایه‌گذار طرح گردشگری، غار ده‌شیخ در آینده نزدیک بخشی از مسیر دسترسی این غار سیاحتی آسفالت خواهد شد. این غار ۷ تالار اصلی و شش ورودی و خروجی دارد که با پناهگاه‌های صخره‌ای اســتتار شده و با نظر سرمایه‌گذار، در حال حاضر از ورودی شرقی غار اســتفاده می‌شود.

57c2ae60 4051 4d5b a579 2e8e1f719042 غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد درباره این غار گفت:

کارهای مقدماتی و معرفی این اثر شگفت‌انگیز و تاریخی برای ثبت در آثار ملی انجام شده اســت. غار ده‌شیخ به عنوان سومین اثر طبیعی اســتان کهگیلویه و بویراحمد در انتظار ثبت ملی اســت.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد سه غار گردشگری به نام‌های نزل، نول و ده‌‌شیخ در این اســتان شناسایی شده و ثبت این غارها به دلیل داشتن قابلیت گردشگری بالا در برنامه کاری کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفـــــته اســت همچنین جذابیت‌های این غار در حد آثار طبیعی جهانی اســت و می‌تواند ظرفیت حیاتیی برای رونق گردشگری اســتان و حتی جنوب کشور باشد.

مسیر دسترسی

6202f613 a05c 4d78 99aa 2c1dabac73ee غار ده شیخ دنا، جاذبه ای با ۱۳۵ میلیون ســال قدمت

شهر تاریخی پاتاوه مرکز بخش ۳۰ هزار نفری پاتاوه از توابع شهرستان دنا از جاذبه‌های بدیعی برخوردار اســت. برای دسترسی به این جاذبه شگفت‌انگیز باید ابتدا به شهر یاسوج مرکز اســتان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید، بعد از سفر به یاسوج و طی کردن مسافتی حدود ۴۵ کیلومتر به بخش پاتاوه شهرستان دنا می‌رسید تا پس از آن با گذر از مناظر طبیعی و پل تاریخی پاتاوه به دنیای اسرارآمیز یکی از زیباترین غارهای ناشناخته ایـــران قدم بگذارید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی