اپل ۱۹ سپتامبر iOS 11 را منتشر کرد و اجازه داد تا حتی کاربران قدیمی آیفون ۵S هم بتوانند از ویژگی‌های جدید و جذاب این سیستم عامل اســتفاده کنند. این نسخه با اســتقبال بسیار خوبی مواجه شد و به گفته‌ی برخی خبرگزاری‌ها اکنون حدود ۲۳ نسبت از همه‌ی دستگاه‌های اپلی به iOS 11 مجهز هستند. این نرخ آپدیت برای اپل خیلی خوب اســت، اما بعضی از دارندگان آیفون که به این سیستم عامل جدید کوچ کرده‌اند تجربه‌ی کاملاً روانی نداشته‌اند.

میهنی ها: برخی از کاربران از بروز گلیچ (Glitch) خبر داده‌اند که با توجه به تغییرات زیاد نرم‌افزاری سیستم دور از انتظار نبود، اما بر اساس توئیت‌هایی که در چند وقت اخیر منتشر شده، ظاهراً دردسر جدی‌تری وجود دارد که نسبت به سایر گزارشات جامعیت بیشتری دارد: عمر باتری دستگاه در iOS 11 به شکل غیرمنتظره‌ای کاهش یافته اســت.

عمر باتری در iOS 11 بر اساس دستگاه‌های مختلف:

آیفون ۷/۷ پلاس: ۵ ساعت

آیفون ۶ اس/۶ اس پلاس: ۳ ساعت

آیفون SE: اصلاً چطوری می‌تونید با چنین دستگاه کوچیکی کار کنید؟

– not Jony Ive (@JonyIveParody) September 19, 2017

1x1.trans در iOS 11 چه اتفاقی برای باتری آیفون می‌افتد؟

افت شدید عمر باتری آیفون بعد از ارتقا به iOS 11

ساعت ۹:۳۰ صبحه و باتری به ۶۵ نسبت رسیده؟!

– Jason Rabinowitz (@AirlineFlyer) September 20, 2017

 

خود ما هم این دردسر را با آیفون ۷ داریم و با نسخه‌ی جدید iOS می‌بینیم که عمر باتری نسبت به نسخه‌های قبلی این سیستم با سرعت بیشتری خالی می‌شود.

 

اما این دردسرات صرفاً به پیام‌های اعتراض‌آمیز توئیتری محدود نشده اســت. شرکت Wandera که در زمینه‌ی امنیت تلفن‌های هوشمند فعالیت می‌کند با بررسی عملکرد باتری ۵۰ هزار آیفون و آیپد متوسط و قوی که از iOS 10 و ۱۱ اســتفاده می‌کنند، در سه روز ابتدایی انتشار نسخه‌ی جدید این سیستم عامل به نتایج زیر دست یافت.

 

1x1.trans در iOS 11 چه اتفاقی برای باتری آیفون می‌افتد؟

 

بر اساس این گزارش باتری دستگاه‌هایی که از iOS 11 اســتفاده می‌کنند خیلی زودتر از دستگاه‌ّهای مجهز به iOS 10 خالی می‌شود، و مدت زمان اســتفاده از دستگاه از ۲۴۰ دقیقه در iOS 10 به ۹۶ دقیقه رسیده اســت.

 

قبل از این که اپل را به خاطر کاهش بازدهی دستگاه خود نفرین کنید، باید چند نکته را در نظر بگیرید. شرکت Wandera فقط قادر به بررسی دستگاه‌هایی بوده که از نرم‌افزار این شرکت اســتفاده می‌کنند، بنابراین نتایج این تحقیق شاید برای همه قابل تعمیم نباشد. علاوه بر این، فقط ۲.۹۸ نسبت از دستگا‌ه‌هایی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفـــــتند از iOS 11 اســتفاده می‌کردند، و مشخص نیست که چه مدل‌هایی از آیفون و آیپد در این آزمایش به کار گرفـــــته شده اســت.

 

از آن جایی که ممکن اســت دلایل دیگری هم در این اختلاف توان دخیل باشد، ما به سراغ توسعه‌دهندگانی رفـــــتیم که سابقه‌ی کار با سیستم اپل را دارند. همه‌ی آن‌ها می‌گویند این دردسر در آپدیت‌های قبلی سیستم عامل هم وجود داشته اســت.

 

این رویه اســتاندارد اســت. تاریخ ثابت کرده که هر نسخه‌ی جدید سیستم عامل دردسراتی در رابطه با توان و انرژی دارد. علت آن تفاوت انواع دستگاه‌ها و منابع مورد نیاز جدید اســت.

– James Pikover (@jamezrp) September 25, 2017

 

علاوه بر این Pikover به من گفت احتمال دارد که عوامل دیگری در مصرف باتری دستگاه دخیل باشد، ولی او نتوانسته چیزی در این رابطه در سیستم عامل مذکور پیدا کند.

 

سایر توسعه‌دهندگانی که از زمان نسخه‌ی بتای iOS 11 روی این سیستم عامل کار می‌کنند هم می‌گویند که در نسخه‌های ابتدایی این نرم‌افزار هیچ دردسر جدی در رابطه با مصرف باتری وجود نداشته اســت.

 

الان سه ماه میشه که دارم از iOS 11 اســتفاده می‌کنم. خالی شدن باتری روی آیفون ۷ پلاس من اســتاندارده.

– Gabriel Roupillard (@Ashitaio) September 25, 2017

 

فایل‌هایی که روی دستگاه ذخیره شده اغلب برای هر سیستم عامل جدید دوباره مرتب می‌شود و همین امر دلیل برخی از دردسرات باتری اســت. خیلی از اپ‌ها هم هنوز با iOS 11 سازگاری ندارند. بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های خود را به‌روز کرده‌اند ولی همین کار هم بر باتری اثر منفی می‌گذارد، چون دانلود و نصب اپلیکیشن‌ها انرژی دستگاه را مصرف می‌کند. احتمالاً با پایدارتر شدن سیستم و اپلیکیشن‌ها مصرف باتری به حالت معمولی برمی‌گردد.

 

اپل از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اســت. توصیه ما این اســت که به این سیستم عامل جدید کمی فرصت بدهید، اما اگر دردسر همچنان پابرجا ماند، احتمال دارد که ایراد جدی‌تری در کار باشد و در آن صورت باید منتظر بمانیم تا نسخه‌ی ۱۱٫۱ منتشر شود.

 

منبع

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی