یکی از حیاتی‌ترین ارکان دنیای کنونی ما اینترنت و شبکه اســت که بسیاری از فعالیت‌های روزمره اشخاص و ادارات دولتی با اســتفاده از آن انجام می‌شود و بدون بهره‌گیری از اینترنت و شبکه، بخش اعظمی از کارها مختل می شود. به همین دلیل امنیت اطلاعاتی که در این بستر وجود دارد اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

یکی از حیاتی‌ترین ابزارهایی که برای حفظ امنیت اطلاعات در برابر حملات، ویروس‌ها و… مورد اســتفاده قرار می‌گیرد، فایروال (Firewall) اســت. فایروال یکی از حیاتی‌ترین لایه‌های امنیتی شبکه‌های کامپیوتری اســت که در شبکه از دسترسی‌های غیر مجاز جلوگیری کرده و ترافیک ورودی و خروجی را کنترل می‌کند. نبود این لایه امنیتی باعث می‌شود هکرها و افراد خراب‌کار، بدون هیچ محدودیتی به شبکه نفوذ کنند. فایروال (Firewall) به دو صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در شبکه‌ها مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

تا پیش از این مانند بیشتر تجهیزات شبکه، فایروال‌های سخت‌افزاری هم از کشورهای خارجی همچون آمریکا خریداری می‌شد. به نقل خبرگزاری مهر، خوشبختانه یک شرکت دانش‌بنیان ایـــرانی به مدیریت محمد چینی زاده، پس از سه ســال تلاش موفق به تولید فایروال ملی شده و از آغاز ســال ۹۶ توانسته اســت این محصول را به بهره‌برداری برساند که هم‌اکنون در بسیاری از سازمان‌های دولتی مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

این محصول که مطابق با نیازهای راهبردی و اســتراتژیک منطقه و با توجه به حملات و تهدیدات‌ امنیتی که طی این ســال‌ها امنیت فضای سایبری کشور را با مخاطراتی همراه کرده بود، طراحی شده اســت، گامی مؤثر در زمینه پیشرفـــــت تولیدات در حوزه فناوری اطلاعات به خصوص امنیت شبکه اســت.

به گفته مدیرعامل این شرکت در طراحی فایروال سخت‌افزاری تولید شده که Enterprise سری P1 نام دارد، به دردسرات امنیتی که سرورهای داخلی با آن مواجه هستند توجه ویژه‌ای شده اســت به همین دلیل بهتر از نمونه‌های خارجی می‌تواند سرورها را در برابر نفوذهای احتمالی محافظت کند و همچنین راحت‌تر می‌توان سیاســت‌گذاری‌های مورد نیاز را از این طریق در شبکه اعمال کرد. در ضمن این فایروال به گونه‌ای طراحی شده اســت که روی سرعت شبکه هم تأثیر منفی زیادی نمی‌گذارد.

در واقع این محصول راه‌حلی جامع و کامل برای حفظ امنیت شبکه اســت که با بررسی دقیق بسته‌های اطلاعاتی موجود در شبکه‌های بزرگ به خوبی می‌تواند تهدیدات امنیتی، ویروس‌ها و بدافزارها را تشخیص داده و با آن‌ها مقابله کند. در این محصول قابلیت‌های نرم‌افزاری بسیاری همچون مدیریت پهنای باند، فیلترینگ محتوا، شناسایی و مقابله با نفوذها و ویروس‌ها و … در نظر گرفـــــته شده اســت. علاوه بر اینکه این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی مقرون‌به‌صرفه تر اســت، با عملکرد عالی خود از ضریب اطمینان بالایی نیز برخوردار اســت.

firewallIran 1508507189 اولین نمونه فایروال ملی به بهره‌برداری رسید میهنی ها:

فایروال سخت‌افزاری  Enterprise سری P1

محمد چینی زاده بیان کرد در زمینه تأمین تجهیزات مورد نیاز برای تبدیل فایروال به یو تم ام (UTM)، صندوق حمایت از صنایع الکترونیک صحا، از این طرح حمایت کرده اســت. ناگفته نماند که یو تی ام سیستم ارتباطی مشخص و تک منظوره‌ای اســت که در سازمان‌های کوچک و متوسط مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین گفت از دولت توقع داریم در زمینه حمایت از محصولات بومی لایحه‌ای مصوب کند تا شرکت‌ها کالاهای خارجی که در حال حاضر سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند را به کالاها و محصولات داخلی ترجیح ندهند و بیشتر نسبت به خرید محصولات داخلی ترغیب شوند.

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید.  

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی