Sore Throat دلیل گلو درد طولانی مدت چیست؟ دلایل رایج گلودرد شدید

در بیشتر گلو دردها، بیمار به احتمال زیاد نیازی به پزشک نخواهد داشت. در این شرایط فرد می تواند به کمک درمان های بدون نسخه، کاهش ساعات کاری و اســتراحت بیماری خود را بهبود ببخشد. در این مقاله قصد داریم علل شایع گلو درد را بیان کنیم.

سرماخوردگی یا آنفلونزا؟

بیشتر گلودردها به خاطر عفونت های ویروسی همچون سرماخوردگی یا آنفلونزا ایجاد می شوند. اغلب نشانه های دیگری همچون آبریزش بینی، عطسه کردن، سرفه کردن، تب خفیف و خستگی نیز در فرد دیده می شود. بیان تفاوت های بین سرماخوردگی و آنفلونزا کمی دشوار اســت اما آنفلونزا نشانه های شدیدتری همچون تب بالا و درد عضلات را نیز ایجاد می کند. اگر علت گلو درد ویروسی باشد، مصرف آنتی بیوتیک کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. در عوض، غرغره کردن با آب نمک گرم و اســتفاده از داروهای بدون نسخه می تواند مفید باشد.

گلودرد اســترپتوکوکی:

گلودرد اســترپتوکوکی نوعی عفونت اســت که به خاطر وجود باکتری ایجاد می شود. نشانه ها ممکن اســت در برگیرنده گلودرد، تکه سفید بر روی لوزه، غدد لنفاوی متورم در گردن و تب باشد. زمانی که چنین گلودردی دارید معمولا آبریزش بینی یا سرفه را تجربه نخواهید کرد.

هر فردی ممکن اســت به گلودرد اســترپتوکوکی مبتلا شود اما کودکان بین ۵ الی ۱۵ ســال بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. در بزرگســالان، تنها ۱۰ نسبت از گلودردها، اســترپتوکوکی اســت. بهتر اســت در این شرایط با یک پزشک مشورت کنید. اگر وجود این گلو درد تایید شود پزشک از آنتی بیوتیک برای درمان آن اســتفاده می کند.

مقاله مرتبط: درمان خانگی گلودرد شدید

گلودرد به چیزی که می خوریم مرتبط اســت؟

زمانی که اسید معده از طریق مری به سمت گلو می آید می تواند آن را تحریک کند و باعث ایجاد گلودرد شود. این شرایط که با عنوان رفلاکس اسید معده به مری شناخته شده، یکی از علل حیاتی گلو درد اســت که معمولا توسط افراد نادیده گرفـــــته می شود. اگر در کنار گلودرد احساس می کنید حالتان خوب اســت و نشانه هایی همچون تب را ندارید ممکن اســت رفلاکس اسید داشته باشید. افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند ممکن اســت سرفه خشکی داشته باشند، در بلع با دردسر مواجه شوند و احساس کنند برآمدگی در گلو دارند. اگر شما نیز با رفلاکس اسید دست و پنجه نرم می کنید می توانید از پزشک متخصص کمک بگیرید. پزشک تغییرات سبک زندگی همچون تغییر رژیم غذایی به نوع کم چرب، با پروتئین بالا و محدود کردن الکل و کافئین را توصیه می کند. داروهای بدن نسخه می تواند بسیار موثر باشد. البته پزشک در صورت نیاز دارویی را تجویز می کند.

آلرژی و گلودرد:

اگر فکر می کنید آلرژی باعث ایجاد گلودرد، عطسه و آبریزش بینی تان شده اســت می توانید از داروهای بدون نسخه برای بهبود شرایط خود اســتفاده کنید. اگر اســتفاده از چنین گزینه هایی باعث تسکین شرایط شما نشد، با پزشک در مورد گزینه های درمانی دیگر صحبت کنید.

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

  • اگر گلودرد شما حاد اســت.
  • اگر گلودردی دارید که بعد از سه روز بهتر نمی شود.
  • تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت را برای بیش از دو روز تجربه کرده اید.
  • سایر دردسرات جسمی همچون آسم، بیماری قلبی، دیابت، HIV را دارید یا باردار هستید. ممکن اســت در این شرایط به خاطر عفونت به عوارض حادتری مبتلا شوید.

اگر گلودرد دارید و در تنفس و بلعیدن مواد غذایی با دردسر مواجه هستید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند