بدن ما به صورت روزانه در معرض آلاینده‌های مختلفی اســت. زمانی که در ترافیک می‌نشینیم، هوای آلوده‌ای را نفس می‌کشیم. زمانی که از غذاهای دریایی اســتفاده می‌کنیم ممکن اســت در معرض جیوه موجود در آن باشیم. زمانی که آب می‌نوشیم ممکن اســت در مورد آلاینده‌های سربی موجود در آن نگران باشیم. زمانی که شیر می‌خوریم باید وجود کاراگینان را بررسی کنیم. خوشبختانه غذاهای متعددی وجود دارد که می‌تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر این سموم تقویت کند.

  1. جوانه کلم بروکلی:

shutterstock 256521145 broccoli sprouts handmadepictures رژیم غذایی سم زدایی بدن

مطالعه‌ای که در چین انجام شده نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های ساخته شده از جوانه کلم بروکلی ممکن اســت خطرات مرتبط با سلامتی در مورد آلاینده‌های هوا را کاهش دهد. بر اساس این مطالعه، جوانه کلم بروکلی دارای گلوکورافانین بالایی اســت. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی اســت و می‌تواند در دفع سموم از بدن مفید باشد. محققان معتقدند باید مطالعات بیشتری در مورد تاثیر آب جوانه کلم بروکلی انجام شود. شما می‌توانید آن را به ساندویچ یا ســالاد خود اضافه کنید و از آن در ساخت اسموتی‌ها بهره مند شوید.

همچنین بخوانید: خواص کلم بروکلی
  1. کلم پیچ:

073470 gh09 intro 005 2 kale mitch mandel رژیم غذایی سم زدایی بدن

افرادی که مبتلا به آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی هستند،اگر ویتامین C پایینی داشته باشند بیشتر در معرض آلاینده‌های هوا قرار دارند. بر اساس مطالعات انجام شده در انگلستان؛ مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C هستند(همچون کلم پیچ) می‌تواند خط دفاعی بدن را تقویت کند.

  1. روغن زیتون:

shutterstock 113060545 olive oil b and e dudzinscy رژیم غذایی سم زدایی بدن

مطالعات انجام شده تاثیر روغن ماهی و کپسول‌های روغن زیتون را در برابر آلاینده‌های موجود بررسی کرده‌اند. یافته‌ها نشان می‌دهد روغن زیتون تاثیر بهتر و بیشتری دارد. نفس کشیدن در هوای آلوده باعث ایجاد فشار بر روی بدن می‌شود و می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. همین امر منجر به ایجاد سکته یا حملات قلبی خواهد شد. بعد از مصرف مکمل‌های حاوی روغن زیتون؛ افراد شرکت کننده در مطالعه تنفس راحت تر و بهتری داشتند.

همچنین بخوانید: خواص روغن زیتون
  1. دانه آفتابگردان:

shutterstock 237547882 sunflower seeds alliance رژیم غذایی سم زدایی بدن

محققان دانشگاه لندن بر این باورند که ویتامین E می‌تواند عملکرد ریه‌ها را بهبود ببخشد و اسیب ناشی از ذرات معلق در هوا را کاهش دهد. دانه آفتابگردان یکی از موادی اســت که ویتامین E بسیار بالایی دارد. شما می‌توانید این مواد را به ســالاد خود اضافه کنید.

  1. چای سبز:

shutterstock 265400270 green tea grafvision رژیم غذایی سم زدایی بدن

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف چای سبز می‌تواند تسکین و آرامشی در برابر آلرژن‌های موجود در هوا همچون موی گربه،گرده و برخی از مواد شیمیایی سمی ایجاد کند. دانشمندان معتقدند که آنتی اکسیدان اصلی چای سبز یعنی EGCG ممکن اســت هیستامین و ایمونوگلوبولین E (ترکیبات مسئول تحریک واکنش) را مسدود کند.

  1. غذاهای پروبیوتیکی:

shutterstock 339681992 sauerkraut dani vincek رژیم غذایی سم زدایی بدن

فلزات سنگین همچون سرب و جیوه در هوا، آب و غذاها یافت می‌شود. محققان در حال حاضر به دنبال انواع خاصی از پروبیوتیک‌ها هستند که بتواند سموم را از بدن دفع کند و جلوی جذب این مواد را در داخل بدن بگیرد. کلم ترش یکی از موادی اســت که حاوی پروبیوتیک اســت و مصرف آن می‌تواند مفید باشد.

همچنین بخوانید: پروبیوتیک چیست؟
  1. شیر:

shutterstock 146078012 milk sea wave رژیم غذایی سم زدایی بدن

بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف رژیم غذایی ســالم و سرشار از کلسیم می‌تواند جلوی جذب سرب در بدن را بگیرد. بنابراین مصرف لبنیات را فراموش نکنید.

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند