دوج دیمون یکی از پرقدرت‌ترین خودروهای موجود اســت که با قیمتی کمتر ۹۰ هزار دلار عرضه می‌شود. عملکرد این خودروی عضلانی در مسیر مستقیم، فراتر از هر خودروی دیگری در دنیا اســت.

دوج دیمون (Demon)، سریع‌ترین خودروی جاده‌ای و تولید انبوه جهان اســت که در کمتر از سه ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در مسیر درگ ۴۰۰ متر هم سریعترین خودروی دنیا محسوب می‌شود؛ دیمون، پرقدرت‌ترین خودروی تولید انبوه با پیشرانه‌ی هشت سیلندر V شکل اســت. اما علاوه بر این رکوردها، دیمون اولین خودروی تولید انبوه اســت که، تک چرخ (دو چرخ) هم می‌زند! بدون شک مدیران بوگاتی، باید موارد جدیدی را در محصولات آینده‌ی خود در نظر بگیرند.

57da9f19 6a25 460e 9292 2187b370af3b نگاهی عمیق بر دوج چلنجر دیمون

قطعاً اگر فرصت داشته باشید تا یک روز را با دیمون بگذرانید، چند ست لاســتیک باید به همراه داشته باشید، چرا که آن روز، سراسر صرف دود کردن تایرها صرف می‌شود. بنابراین، بنظر می‌رسد که بهترین مکان برای دیمون، پیست درگ باشد. دیمون محصول کشوری اســت که طرفداران درگ بسیاری در آن وجود دارند. در واقع عجیب اســت که، ساخت یک خودروی جاده‌ای مخصوص درگ، در آمریکا تا به امروز، عملی نشده بود. دیمون دقیقا همین خودرو اســت. یک دوج چلنجر هلکت، که به‌طور ویژه‌ای بهینه سازی شده اســت، و نهایت جاه‌طلبی آن، پیمودن مسیر درگ اســت.

تیم کانیسکیس، رئیس بخش برندهای خودروهای سواری فیات-کرایسلر (FCA) در آمریکای شمالی، می‌گوید:

هدف ما از همان روز اول شروع طراحی دیمون، ساخت خودروی جاده‌ای بود که در خیابان به راحتی نمایش درگ را پیاده سازی کند و در ۹ ثانیه مسیر ۴۰۰ متری را طی کند.

1e7810e7 2272 418c bb2a 8bafbe646435 نگاهی عمیق بر دوج چلنجر دیمون

بنظر می‌رسد که هدف ساخت دیمون کاملا طریقهن بوده اســت؛ طی کردن مسیر ۴۰۰ متری زیر ۱۰ ثانیه و البته تک چرخ زدن! دیمون، واقعا یک خودروی ساده و صادق اســت. برای مثال، مک‌لارن ۷۲۰S، در زمان ۱۰.۲ ثانیه مسیر ۴۰۰ متری را طی می‌کند، اما دیمون، در زمان ۹.۶ ثانیه.

دیمون حدود دو تن وزن دارد، اما با وجود ۸۴۰ اسب بخار قدرت، ۱۰۴۵ نیوتن‌متر گشتاور و تایرهای مخصوص درگ، از پس این وزن برمی‌آید. با پرداخت ۸۴ هزار و ۹۹۵ دلار دیمون از آن شما خواهد بود؛ اما اگر یک دلار بیشتر بپردازید، پکیجی شامل چرخ‌های باریک و کوچک برای جلو، کنترلر موتور که بر اساس سوخت مخصوص مسابقه تنظیم شده اســت، لوح مخصوص مشخصات خودرو در داشبورد، و تمام قطعات مورد نیاز هم، نصیب شما خواهد شد. بدون پرداخت یک دلار اضافی و دریافت این پکیج، فقط ۸۰۸ اسب بخار قدرت و ۹۷۲ نیوتن‌متر گشتاور، و قابلیت شروع به حرکت با شتاب مناسب را خواهید داشت؛ اما با پکیج یک دلاری و اســتفاده از بنزین ۱۰۰ اکتان، شاید بتوانید به رکورد گینس تک چرخ، نزدیک شوید.

0b269809 1948 415f 81f3 135d2d9a526b نگاهی عمیق بر دوج چلنجر دیمون

اما آیا می‌دانید بهترین تمرین و آب‌بندی برای دوج دیمون چگونه اســت؟ هر جایی که توقف کردید، پدال ترمز را فشار داده و نگه دارید، دو پدال پشت فرمان را همزمان نگه دارید، بین دور موتور ۹۵۰ تا ۲۳۵۰ گاز دهید، پدال گاز را ثابت نگه دارید و پدال ترمز را رها کنید، محکم بشینید و پدال گاز را تا آخر فشار دهید …

شاید فکر می‌کنید که این‌کار برای جعبه دنده و بطور کلی برای خودرو مناسب نیست، اما اشتباه می‌کنید. تیم مهندسی دوج هدف از طراحی دیمون را همین کار می‌داند. در تست دیمون، بدون حتی تعویض یک قطعه (البته به جز تایر)، ۵۵۰۰ بار اســتارت درگ انجام شد و هیچ دردسری پیش نیامد. نیسان GT-R با حدود سه بار اســتارت درگ، با دردسر دیفرانسیل روبرو و مرخص شد.

مقاله‌های مرتبط:

دیمون به یک سوپرشارژر با ظرفیت ۲.۷ لیتر نیز مجهز اســت که بزرگترین سوپرشارژر کار گذاشته شده، روی یک خودروی بنزینی عصر مدرن اســت. اما جالب این اســت که اگر در مورد دیمون اطلاعات زیادی نداشته باشید، متوجه ۸۴۰ اسب بخار آن نمی‌شوید. کافی اســت که حالت رانندگی را بر روی تنظیمات راحت بگذارید، تا بدون دردسری تعویض دنده انجام شود.در داخل تغییر زیادی نسبت به هلکت نمی‌بینیم، فقط صندلی‌های جلو بزرگ و راحت هستند و زیاد دست و پاگیر نیستد. صندلی‌های ردیف عقب برداشته شده‌اند تا با نصب رول‌کیج، ایمنی خودرو تقویت شود.

84a67948 2d27 4a6e bd7b 1ed5af1b652b نگاهی عمیق بر دوج چلنجر دیمون

دیمون، گزینه‌ی ایده‌آل برای کسانی اســت که خواســتار یک خودرو با تردد قانونی در جاده و قابلیت‌های بی نظیر درگ هستند؛ تیم مهندسی دوج با ساختن دیمون، بدون تخلف در گارانتی و یا نیاز به بهینه سازی بیشتر، مسلماً توجه طرفداران درگ را جلب کرده اســت. بدون شک، سهم زیادی از ۳۳۰۰ دستگاهی که توسط دوج عرضه می‌شود، باز هم توسط طرفداران درگ بهینه‌سازی خواهد شد. چرا که تقویت یک خودرو برای عاشقان درگ، انتها ندارد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی