کرمانشاه سرزمینی اســت زیبا و کهن که به کلان‌شهری در غرب ایـــران تبدیل شده اســت. با حقایق و نکات جالبی از این شهر همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط:

کرمانشاه یکی از کلان‌شهرهای غربی ایـــران و مرکز اســتانی با همین نام اســت. به واسطه‌ی سرگذشت و تاریخ کهن این منطقه، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی فراوانی در اقصی نقاط آن قرار گرفـــــته اســت. همچنین طبیعت منحصربه‌فرد در مناطق کوهستانی زاگرس از دیگر ویژگی‌های کرمانشاه محسوب می‌شود.

با این مقدمه به سراغ حقایق و نکات جالبی از این شهر می‌رویم.

c79fcfd3 5caf 436d 842d a33eaae1db06 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۱. بر اساس مستندات، قدمت سکونت بشر در مکان فعلی کرمانشاه به هزاره پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. از طرفی برای پیدایش اولین شهر در این منطقه به قرن ۹ پیش از میلاد اشاره شده اســت.

۲. کرمانشاه یکی از باســتانی‌ترین مناطق ایـــران اســت. اوج عظمت این منطقه در زمان انوشیروان ساسانی بود. تا جایی که در متون تاریخی از کرمانشاه به عنوان شهری اصیل در میان اشجار و آب‌های روان یاد کرده‌اند.

۳. در زمان فرمانروایی قوم باســتانی «کاسیان» نام این منطقه «الیپی» بود. سپس در گذر ســال‌ها و با تعویض اسامی گوناگون، سرانجام در زمان بهرام شاه ساسانی و به سبب فرمان‌روایی بر مناطق کرمان، نام «کرمانشاه» به این منطقه نسبت داده شد.

146a8fe2 d9e8 4041 a95e 7aaa537895eb حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۴. کردهای کرمانشاه از ساکنین قدیم فلات ایـــران محسوب می‌شوند. این قوم یکی از شاخه‌های نژاد آریایی اســت که پیش از میلاد مسیح در کوه‌های زاگرس سکنی گزید.

۵. کرمانشاه بین مناطق کوهستانی زاگرس، در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده اســت. این موقعیت جغرافیایی آب و هوای سرد و معتدل کوهستانی را برای این منطقه به ارمغان آورده اســت. میانگین دمای کرمانشاه در روزهای گرم ســال ۳۱ درجه و در روزهای سرد ســال ۲- درجه اســت.

c5d15944 a99b 4c3a a07f c3eaf3b015be حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۶. تاسیس شهرداری کرمانشاه به اواخر قرن ۱۳ شمسی در زمان قاجار برمی‌گردد.

۷. کرمانشاه با جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر، از کلان‌شهرهای ایـــران و بزرگ‌ترین شهر کردنشین کشور محسوب می‌شود.

۸. زبان مردم کرمانشاه کردی اســت. این زبان عموما با گویش‌های کلهری، اورامی، سورانی و لکی صحبت می‌شود. همچنین عده‌ای از ساکنین این منطقه با لهجه‌ی فارسی کرمانشاهی تکلم می‌کنند.

c1baee47 2197 40ca 8366 9e54d9d19b83 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۹. شیعیان بیشترین ساکنان این شهر را تشکیل می‌دهند. درحالی‌که هموطنان اهل تسنن و زرتشتی در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

۱۰. همان‌طور که اشاره شد، با توجه به قدمت و عقبه‌ی کرمانشاه، آثار و جاذبه‌های تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد. همچنین بیشتر این آثار باقی‌مانده از زمان ساسانیان اســت که شاخص‌ترین آن‌ها «طاق بستان» اســت که نماد کرمانشاه به حساب می‌آید. «سنگ نبشته‌ بیستون» که در دامنه‌ی کوه بیستون قرار دارد، از دیگر آثار مطرح منطقه اســت که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده اســت.

49334df7 9c7d 4692 b4a3 f072dcdb7c40 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۱۱. طبیعت این منطقه نیز میزبان پدیده‌های طبیعی شگرفی اســت. غار «پراو» یا «پرو» از جمله‌ی این موارد اســت. این غار که در ارتفاعات کوهی با همین نام قرار دارد، به‌عنوان بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا مطرح اســت.

cd3bd8a6 ad08 49d6 afea 9356b09b59d1 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۱۲. شرایط مناسب طبیعی و اقلیمی کرمانشاه، از خاک مرغوب و حاصل‌خیز گرفـــــته تا رودخانه‌های دائمی، این منطقه را به یکی از قطب‌های کشاورزی ایـــران تبدیل کرده اســت. همچنین در کنار کشاورزی، دامداری و دام‌پروری از اصلی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی مردم کرمانشاه محسوب می‌شود.

۱۳. صنایع این منطقه به دو دسته‌ی صنعتی و دستی تقسیم می‌شود. فرآورده‌های نفتی، قند و شکر و غذایی از جمله صنایع صنعتی و گلیم‌بافی، قالی‌بافی و کوزه‌گری نیز از جمله صنایع دستی کرمانشاه به شمار می‌روند.

9bd00cf5 275e 4bc7 9bb3 41f9442eed02 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۱۴. کرمانشاه را می‌توان یکی از قطب‌های موسیقی دانست. این منطقه با موسیقی کردی خود از جایگاه ویژه‌ای در موسیقی ایـــرانی برخوردار اســت. از اصلی‌ترین سازهای این موسیقی می‌توان به کمانچه، تنبور و دف اشاره کرد.

۱۵. در دهه‌ی ۵۰ شمسی شهر کرمانشاه با شهر «رسبورگ» (Roseburg) در ایالت «اورگان» (Oregon) آمریکا، پیمان خواهر خواندگی داشت که در پی همین موضوع، خیابانی با نام «خیابان کرمانشاه» در رسبورگ نام‌گذاری شده اســت.

a69631ff 1520 43f8 a9ef 5300daaeebc1 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

۱۶. برای مورد آخر جالب اســت بدانید که کیهان کلهر، آهنگ‌ساز و نوازنده معروف ایـــرانی، اهل کرمانشاه و متولد شهر اسلام‌آباد غرب اســت.

b44551f2 d337 4adf 9867 2cf1a062ebe3 حقایق جالب کرمانشاه، شهر انوشیروان ساسانی

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی