1401497 252 پیشنهاد اروپایی‌ ها به ترامپ در خصوص برجام

خبرگزاری فارس: یک رسانه آمریکایی گزارش داده متحدان اروپایی آمریکا از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوراین کشور خواســته‌اند به توافق هسته‌ای با ایـــران پایبند بماند.

به نوشته وبگاه خبری-تحلیلی المانیتور، اروپایی‌ها در عین حال به ترامپ پیشنهاد کرده‌اند با دولت وی جهت حل مسائل دیگری نظیر فعالیت‌های منطقه‌ای ایـــران و برنامه موشکی این کشور همکاری خواهند کرد.

رایزنی‌های میان طرف‌های اروپایی با دولت ترامپ در حالی انجام شده که دولت ترامپ بایستی حداکثر تا پایان روز ۱۴ سپتامبر (پنجشنبه) برخی تحریم‌ها علیه ایـــران را تعلیق کند.

این رایزنی‌ها، همچنین در شرایطی انجام می‌شود که دولت ترامپ بررسی‌های میان سازمانی درباره ایـــران و برجام را به اتمام رسانده اســت.

یک مقام آمریکایی که خواســته نامش فاش نشود می‌گوید ترامپ در روزهای گذشته به دستیارانش گفته می‌خواهد درباره ایـــران شدت عمل بیشتری به خرج دهد، اما هنوز مشخص نیست این کار قرار اســت چطور انجام شود.

به گفته منبع مورد اســتناد المانیتور، بررسی‌های درون سازمانی انجام‌شده در دولت ترامپ در خصوص ایـــران توصیه می‌کنند که آمریکا به برجام پایبند بماند اما طریقه‌هایی را برای سخت‌گیری در خصوص ایـــران پیدا کند.

این مقام آمریکایی می‌گوید که دولت ترامپ به این سمت متمایل شده که در گزارش سه ماهه بعدی که به کنگره ارائه می‌دهد پایبندی ایـــران به برجام را اعلام کند. وی علی‌رغم این، تأکید کرده که این رویکرد ممکن اســت تغییر کند.

المانیتور نوشته اســت: «متحدان اروپایی این اســتدلال را برای مقام‌های دولت ترامپ مطرح می‌کنند که بایستی برجام را نگاه داشت و در عین حال، برای پرداختن به سایر جنبه‌های تهدید ایـــران با یکدیگر همکاری کرد.»

مقام ارشد یک کشور اروپایی که کشورش از جمله طرف‌های برجام اســت گفت: «ایـــران یک تهدید راهبردی اســت. توافق هسته‌ای یکی از اجزاء راهبردی گسترده‌تر اســت.»

این مقام اروپایی گفته که دولت کشور او برجام را ابزاری برای پرداختن به دردسرات وسیع‌تر با ایـــران می‌داند.

وی گفت: «ما فکر نمی‌کنیم برجام بی‌نقص اســت، اما محدودیت‌های شدید در نظر گرفـــــته شده در آن تهدیدها را برای یک دهه از بین می‌برند. این توافق از راه افتادن رقابت تسلیحاتی در منطقه جلوگیری کرد.»

گزینه دیگری که مقام‌های اروپایی پیشنهاد می‌کنند این اســت که بدون بازگشایی پرونده برجام امکان مذاکره با ایـــران برای رسیدن به توافقات دیگر مورد بررسی قرار گیرند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید