بورگوارد خودروساز قدیمی آلمان که به‌تازگی بازتولید شده اســت، مدلی مفهومی از یک کوپه‌ی برقی به نمایشگاه خودروی فرانکفورت آورد.

اگر در آینه نگاهی بیندازید به‌طور طبیعی چیزهایی را می‌بینید که پشت سر دارید؛ هر چند به عقب نگاه کردن می‌تواند سرآغاز آینده باشد. این داســتان درخشش خودرویی مفهومی از برند آلمانی بورگوارد به نام ایزابلا اســت که در نمایشگاه بین‌المللی خودروی فرانکفورت رونمایی شد. این مدل، یادآور دوران سنتی بورگوارد اســت که با نام تجاری Borgward Group AG به حیات خود ادامه می‌دهد. یکی از نقاط قوت طراحی خارجی این کانسپت بدنه‌ی شگفت‌انگیز و جادویی آن اســت. همچنین نمونه بارز طراحی داخلی انقلابی، با انبوهی از اتصالات دیجیتال و پیشرانه‌ی الکتریکی اســت.

ecbe134a d42c 4006 ae91 8b15fe3c03ec بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

بر خلاف اکثر نمونه‌ها، کانسپت ایزابلا چیزی بیشتر از دورنمایی کلی برای مفهوم خودرو‌های آینده اســت. همچنین تمرکز کمپانی بورگوارد بر الهام گیری از مدل افسانه‌ای ایزابلا در دهه‌ی ۵۰ میلادی برای روح بخشیدن به آینده‌ی طراحی خودروها در این برند اســت.

به‌عنوان یک کوپه تمام الکتریکی، کانسپ ایزابلا نشان‌دهنده‌ی آینده طراحی بورگوارد اســت. این شرکت تصمیم گرفـــــته اســت این نوع کانسپت را با قابلیت رادیاتور مشبک طراحی کند یعنی همان بخش سنتی که ویژگی مدل BX قلمداد می‌شود. در عوض، طراحی ظاهری این خودرو به‌گونه‌ای اســت که کاملا مختص همین برند محسوب می‌شود و امضای آن نیز آرم بورگوارد اســت که ظاهری جواهرنشان دارد.

در قسمت جلو شاهد طراحی یکدست و همگن هستیم. حال به لوگو بورگوارد می‌رسیم، یعنی جایی که لوگو به‌واسطه‌ی چراغ‌هایی که توسط خطوط و نقش‌های گرافیکی بسیار به چشم می‌آیند برجسته شده اســت. در ضمن چراغ‌های اصلی خودرو با ایده‌های آینده‌نگرانه و در همین حال با طراحی بسیار هماهنگ، با گلگیرها و کاپوت تنظیم شده‌اند.

568598f4 2529 4552 8624 62ae7728f548 بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

در قسمت پایینی سپر جلو شاهد طراحی بسیار آیرودینامیک هستیم تا چرخش هوا را در اطراف خودرو به‌طور مؤثری کنترل کند. از بارزترین بخش‌هایی که به‌خوبی می‌توان علم آیرودینامیک را در آن‌ها مشاهده کرد می‌توان به هدایت جریان هوای ورودی به چرخ‌ها اشاره کرد تا ترمزها هرچه سریع‌تر خنک‌کاری شوند. به‌عنوان یک خودرو سدان ۴ درب با ارتفاع بسیار پایین، از کانسپت ایزابلا توقع نمی‌رود که فضایی معادل یک SUV فول سایز فراهم کند، به دلیل اینکه فضای اتاق خودرو درنهایت بسیار اندک اســت، در نهایت مهندسان و طراحان بورگوارد موفق شده‌اند به‌خوبی پلتفرم ePROPULSION را با پک‌های باتری، سیستم تهویه هوا، موتور الکتریکی، سیستم مدیریت شارژ و پیشرانه الکتریکی یکپارچه‌سازی کنند تا درنهایت هر چهار نفر مسافر این خودرو به‌محض سوار شدن، حس و حالی شبیه بورگوارد BXi7 را تجربه کنند.

b3762b77 91e7 443e b417 50ad28e88ecd بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

در ابتدای امســال، مهندسان شرکت بورگوارد موسوم به Borgward Group AG، کانسپت مدل BXi7 را معرفی کردند که با پلتفرم الکتریکی ePROPULSION، برای یک SUV ساخته شده بود. حال بورگوارد در حال پیشرفـــــت اســت، چون موفق شده اســت پلتفرم  ePROPULSION را روی یک سدان چهار درب سوار کند که به‌وضوح تجربه رانندگی هیجان‌آوری به همراه خواهد داشت. شرکت بورگوارد در مورد باتری، با همکار اســتراتژیک خود یعنی LG Electronics وارد عمل شده و دست به تولید باطری‌هایی باکیفیت و همچنین ظرفیت بالا زده اســت. این مقدار ظرفیت باطری به‌قدری اســت تا بتواند با هر بار شارژ کامل، خودرو را تا ۵۰۰ کیلومتر به حرکت درآورد و به لطف فناوری شارژ سریع، تنها با ۳۰ دقیقه شارژ می‌تواند ظرفیت باتری را تا ۸۰ نسبت تکمیل کند. همین امر باعث می‌شود کانسپت ایزابلا بتواند به هر مقصدی بدون نگرانی از اتمام شارژ باتری، سفر کند.

401b8ed2 ab22 4c56 b6b6 dd049adea065 بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

سیستم کنترل الکتریکی موسوم به eAWD و الکتروموتورها هر دو قابلیت این را دارند تا قدرت موتور را هم به اکسل عقب و هم به اکسل جلو هدایت کنند و سبب شوند که بورگوارد ایزابلا تبدیل به یک خودروی چهارچرخ محرک شود که می‌توان میزان نیرو و گشتاور را در هر یک از چرخ‌های آن تنظیم کرد. همچنین دو موتور مغناطیسی دائمی که با سیستم تبدیل یکپارچه شده‌اند و توانی بالغ بر ۳۰۰ اسب بخار و گشتاور ۴۵۰ نیوتون متر فراهم می‌کنند تا بورگوارد تبدیل به خودرویی با قابلیت اسپرت و هندلینگ بالا شود. نتیجه‌ی این تلاش‌ها باعث شده اســت این خودرو بتواند در عرض ۴.۵ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و این حرکت بی‌وقفه‌اش را تا سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت ادامه دهد.

c83ca282 ed52 4113 a6dc 3f997aea10e8 بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

با این توان بهره‌وری بالا از انرژی الکتریکی، کانسپت بورگوارد ایزابلا لذت رانندگی بالایی دارد. همچنین این سدان اسپرت بورگوارد پنج برنامه‌ی رانندگی مختلف در خود جای داده اســت تا با هر نوع سلیقه‌ای رانندگی مطابقت داشته باشد. پنج نوع حالت رانندگی از این قرار اســت: حالت ECO که بیشترین بازده و ذخیره الکتریکی را برای رسیدن به بالا‌ترین مسافت قابل طی شدن را ایجاد می‌کند. حالت COMFORT هم سواری بسیار راحتی به ارمغان می‌آورد. 

c6001a67 b1aa 4913 8802 e0d548394da5 بورگوارد ایزابلا؛ کوپه‌‌ی الکتریکی آینده

هنگامی که حالت رانندگی را روی AWD قرار می‌دهیم، نیروی موتور به هر چهارچرخ خودرو انتقال پیدا می‌کند که این حالت برای مسیرهای برفی و جاده‌های لغزنده مناسب اســت. حالت رانندگی SPORT و +SPORT تمرکز خودرو را روی انتقال نیرو به محور عقب می‌گذارد تا راننده شاهد تأثیر مستقیمی بر سیستم کنترل ماشین، شتاب‌گیری تیزتر و فرمان‌پذیری پویاتر باشد.

با این تنظیمات و امکانات می‌توان حدس زد که این خودروی کانسپت می‌تواند نیازهای طیف وسیعی از خریداران، از جوانان گرفـــــته تا رانندگان مسن را برآورده کند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی