گوشی آیفون ۱۰، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ اپل به رغم شباهت‌های ظاهری،‌ تفاوت‌هایی با هم دارند که در مقاله‌ی پیش رو می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

هنگامی که شرکت اپل در مراسم روز گذشته‌ی خود از آیفون‌‌های جدید رونمایی می‌کرد، همه چیز ساده به نظر می‌رسید. آیفون ۱۰ شگفتی مراسم بود و همه‌ی حضار از معرفی آن هیجان زده بودند. آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس هم صرفا نسخه‌ی بهبودیافته‌ی جزئی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس بودند. دو آیفون بهبودیافته برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه‌ی هنگفت آیفون X را ندارند، در نظر گرفـــــته شده اســت؛ اما این لزوما تمام حقیقت نیست.

76882289 fc2e 477c a93a fae27888ea56 آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

شرکت اپل برای اولین بار از آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس که دارای چندین ویژگی نوین هستند، رونمایی کرد؛ اما آیفون ۱۰ از قابلیت‌های جدید بیشتری نسبت به دو آیفون دیگر بهره می‌برد که برخی از آن‌ها احتمالا برای شما بی‌اهمیت خواهند بود. با تمامی این تفاسیر، به غیر از تفاوت آشکار در طراحی گوشی‌های جدید اپل، ممکن اســت تفاوت فنی میان آن‌ها باعث سردرگمی اندک کاربران شود. برای آگاهی از تفاوت‌ها و شباهت‌های آیفون ۱۰ با آیفون ۸ و ۸ پلاس، این مقاله‌ی میهنی ها را دنبال کنید. تمامی تفاوت‌های میان سه گوشی هوشمند یادشده در بخش‌های مختلف بیان شده اســت.

ابتدا با شباهت‌های سه گوشی جذاب و جدید اپل شروع می‌کنیم. تمامی ویژگی‌های زیر در گوشی‌های آیفون ۱۰، آیفون ۸ و ۸ پلاس وجود دارد و تفاوتی با هم ندارند.

  • پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای A11 Bionic با فناوری شبکه‌ی عصبی و کمک‌پردازنده‌ی حرکتی M11
  • صفحه‌نمایش با تن رنگ حقیقی موسوم به True Tone
  • ضبط ویدیوی ۴K با نرخ فریم ۲۴ و ۶۰ فریم‌ بر ثانیه (نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه قبلا وجود داشت)
  • ضبط ویدیوی حرکت آهسته با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۲۴۰ فریم‌ بر ثانیه
  • پشتیبانی از کُدک صوتی FLAC
  • شارژ بی‌سیم Qi
  • شارژ سریعی که در مدت ۳۰ دقیقه، تا ۵۰ نسبت از باتری را شارژ می‌کند

تمامی موارد یادشده، ویژگی‌های جدیدی هستند. بدیهی اســت که تمامی قابلیت‌های موجود در گوشی هوشمند آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس در آیفون ۸ و ۸ پلاس هم وجود داشته باشند.

مقاله‌ی مرتبط:

یکی از قابلیت‌های مورد انتظار، امکان ضبط ویدیوی ۴K با نرخ ۶۰ فریم‌ بر ثانیه‌ بود. پیش‌تر گمان می‌شد که این ویژگی صرفا برای آیفون ۱۰ خواهد بود؛ اما خوشبختانه کاربران هر سه مدل جدید آیفون می‌توانند از قابلیت ضبط ویدیوی ۴K بهره‌مند شوند. آیفون‌های جدید اپل اولین گوشی‌هایی محسوب می‌شوند که دارای چنین ویژگی شگفت‌انگیزی هستند. قطعا وجود قابلیت یادشده در آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس باعث خوشنودی و در عین حال تعجب بسیاری از کاربران شده اســت؛ چرا که آیفون ۱۰ قیمت بسیار بیشتری نسبت به دو آیفون به‌روز شده دارد و وجود این قابلیت یک امتیاز محسوب می‌شود.

برچسب قیمت

بدیهی اســت که دامنه‌ی قیمت‌گذاری گوشی‌های هوشمند جدید اپل اندکی گسترده باشد. برای طریقهن‌تر شدن موضوع باید خاطرنشان کنیم که این روزها قیمت پایه‌ای ۶۹۹ دلاری برای یک گوشی هوشمند پرچم‌دار، چندان بالا نیست؛ چرا که گوشی هوشمند گلکسی اس ۸ شرکت سامسونگ از اپراتور T-Mobile با قیمت پایه‌ی ۷۵۰ دلار و نوت ۸ با قیمت پایه‌ی ۹۳۰ دلار به فطریقه می‌رسد.

قیمت مدل‌های مختلف آیفون ۲۰۱۷
نسخه / مدلآیفون ۸آیفون ۸ پلاسآیفون ۱۰
۶۴ گیگابایتی۶۹۹ دلار۷۹۹ دلار۹۹۹ دلار
۲۵۶ گیگابایتی۸۴۹ دلار۹۴۹ دلار۱۱۴۹ دلار

مدل‌های جدید آیفون ۸ اپل از رویکرد قیمت‌گذاری مدل‌های قبلی پیروی نمی‌کنند. قبلا آیفون جدید اپل با قیمت پایه‌ی ۶۴۹ دلار عرضه می‌شد و خریدار برای هر سطح از حافظه‌ی ذخیره‌سازی باید هزینه‌ی اضافه‌ی ۱۰۰ دلاری را تقبل می‌کرد. زمانی که برای اولین بار نسخه‌ی پلاس گوشی اپل با آیفون ۶ پلاس رونمایی شد، قیمت پایه‌ی این نسخه هم با احتساب هزینه‌ی اضافه‌ی ۱۰۰ دلاری، با پرداخت ۷۴۹ دلار قابل سفارش بود. ســال گذشته هم نسخه‌ی پلاس آیفون ۷ فقط اندکی گران‌تر شد و با قیمت ۷۶۹ دلار به فطریقه رسید. هم‌اکنون نه‌تنها قیمت مدل‌های پایه‌ای گران‌تر شده اســت، بلکه برای خرید دومین سطح از میزان حافظه‌ی ذخیره‌سازی باید ۱۵۰ دلار اضافه‌ بپردازید.

صفحه‌نمایش و بدنه

آشکارترین تفاوت میان سه گوشی هوشمند جدید اپل، مربوط به صفحه‌نمایش و بدنه‌ی آن‌ها اســت. همان‌طور که در عــکــس هـا و ویدیوهای رسمی اپل قابل مشاهده اســت، آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس به صفحه‌نمایش LCD با رزولوشنی مشابه نمایشگر آیفون ۶ و ۶ پلاس تجهیز شده‌اند. در حقیقت، اگر تراکم پیکسلی صفحه‌نمایش آیفون ۸ را در نظر بگیرید، دقیقا مشابه اولین صفحه‌نمایش رتینای مربوط به آیفون ۴ با چگالی ۳۲۶ پیکسل بر اینچ اســت. با این حال، شرکت اپل به جای افزایش چگالی تصمیم به بهبود دادن کیفیت صفحه‌نمایش اختصاصی خود گرفـــــته اســت. گوشی‌های هوشمند آیفون ۸ و ۸ پلاس اپل به صفحه‌نمایشی با تن رنگ حقیقی مجهز شده‌اند که به معنی افزایش نرخ بازسازی عــکس و نمایش رنگ گسترده‌ی بهتری اســت.

1371766d 2265 41b4 b462 d4d9d09e6ecc آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

جدول زیر تفاوت نمایشگرهای به‌کاررفـــــته در هرکدام از گوشی‌های آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰ را نشان می‌دهد.

تفاوت صفحه‌نمایش مدل‌های مختلف آیفون ۲۰۱۷
مشخصات / مدلآیفون ۸آیفون ۸ پلاسآیفون ۱۰
ابعاد بدنه۷.۳×۶۷.۳×۱۳۸.۴ میلی‌متر۷.۵×۷۸.۱×۱۵۸.۴ میلی‌متر۷.۷×۷۰.۹×۱۴۳.۶ میلی‌متر
وزن۱۴۸ گرم۲۰۲ گرم۱۷۴ گرم
ابعاد نمایشگر۴.۷ اینچ۵.۵ اینچ۵.۸ اینچ
رزولوشن۷۵۰×۱۳۳۴ پیکسل
۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل۱۱۲۵×۲۴۳۶ پیکسل
تراکم پیکسلی۳۲۶ پیکسل‌ بر اینچ۴۰۱ پیکسل‌ بر اینچ۴۵۸ پیکسل‌ بر اینچ
نوع پنلLCDLCDOLED
نسبت کنتراســت۱۴۰۰:۱۱۳۰۰:۱۱٬۰۰۰٬۰۰۰:۱
اچ‌دی‌آرخیرخیربله

آیفون ۱۰ به صفحه‌نمایشی از نوع دیود ساطع‌کننده‌ی نور ارگانیک موسوم به OLED تجهیز شده اســت. درحالی‌که پنل LCD کاملا دارای نور پس‌زمینه اســت؛ اما هر کدام از پیکسل‌های یک صفحه‌نمایش OLED قادر به طریقهن یا خاموش‌ شدن هستند. قابلیت یادشده، نمایش رنگ سیاه واقعی را ممکن می‌کند. پیکسل‌های نمایشگر OLED دارای رنگ‌های طبیعی و پرطراوتی هستند. به علاوه، صفحه‌نمایش آیفون X مجهز به فناوری HDR اســت و حاشیه‌ی بسیار باریکی دارد. اگر به دنبال گوشی هوشمندی هستید که از مشاهده‌ی صفحه‌نمایش آن به وجد بیایید، بدون شک آیفون ۱۰ برترین گزینه خواهد بود.

امنیت

از زمان معرفی آیفون ۵ اس، شرکت اپل سرمایه‌گذاری زیادی روی تاچ‌آیدی کرده اســت. حتی ســال گذشته فناوری تشخیص اثر انگشت خود را به جای فناوری تشخیص چهره که برای یک لپ‌تاپ ملموس‌تر اســت، به خط تولید مک‌بوک پرو اضافه کرد. درحالی‌که آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ اپل هنوز به این سنت پای‌بند هستند، دکمه‌ی هوم به‌طور کلی از آیفون ۱۰ حذف شده اســت و دیگر خبری از حسگر اثر انگشت تاچ‌آیدی نیست. در عوض، گوشی هوشمند انقلابی اپل از فیس‌آیدی یا فناوری تشخیص چهره‌ی فوق پیشرفـــــته‌ی سه‌بعدی بهره می‌برد.

مقاله‌ی مرتبط:

قبل از هر چیزی، فیس‌آیدی آیفون ۱۰ از یک دوربین مادون قرمز برای تشخیص چهره‌ی صاحب گوشی اســتفاده می‌کند. با توجه به این مورد، فیس‌آیدی در هر سطحی از طریقهنایی محیط عمل می‌کند و نمی‌توان همانند گوشی‌های سامسونگ و ال‌جی، با اســتفاده از یک عــکس سلفی، گوشی هوشمند تاریخ‌ساز اپل را فریب داد.

eb345397 8cb8 4565 99f1 dbc2a67c3a2c آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

بدیهی اســت که آیفون ۱۰ اپل اولین گوشی مجهز به فناوری تشخیص چهره نیست؛ اما قطعا حسگرهای اثر انگشت بنابر دلایلی غالب شده‌اند. به گفته‌ی اپل، فیس‌آیدی بسیار راحت‌تر از تاچ‌آیدی اســت؛ اما تا زمانی که آیفون ۱۰ وارد بازار نشود، نمی‌توان صحت این ادعا را اثبات کرد. به عبارت دیگر، اگر حاضر به پرداخت پول اضافه‌ برای یک دستگاه جدید با قابلیت‌های نوین هستید، انتخاب آیفون ۱۰ معقول‌تر خواهد بود. حتی شرکت اپل سیاســت بازگردانی ۱۴ روزه‌ای را هم در اختیار خریداران آیفون انقلابی قرار داده اســت؛ اما در صورتی که خواســتار بررسی و آزمایش کردن آن هستید، می‌توانید به سراغ خرید آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ بروید.

دوربین پشتی

حقیقت این اســت که دوربین پشتی آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس از لحاظ فنی تفاوت زیادی با دوربین پشتی آیفون ۷ و ۷ پلاس ندارند. این دوربین‌ها هنوز هم ۱۲ مگاپیکسلی هستند و دیافراگم f/1.8 برای آیفون ۸ و f/2.8 برای دومین لنز موجود در آیفون ۸ پلاس در نظر گرفـــــته شده اســت. با این حال چند ویژگی جدید مانند حالت نورپردازی پرتره و ضبط ویدیوی ۴K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه‌ای که قبلا هم به آن اشاره شد، به دوربین آیفون ۸ پلاس افزوده شده اســت.

6fbac02e c249 4891 9129 69a1ccb05d95 آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

در جدول زیر تفاوت ماژول دوربین به‌کاررفـــــته در هر سه مدل آیفون در ســال ۲۰۱۷ قابل مشاهده اســت:

مشخصات دوربین مدل‌های مختلف آیفون ۲۰۱۷
مشخصات / مدلآیفون ۸آیفون ۸ پلاسآیفون ۱۰
رزولوشن۱۲ مگاپیکسل۱۲+۱۲ مگاپیکسل
لنزهای واید و تله‌فوتو
۱۲+۱۲ مگاپیکسل
لنزهای واید و تله‌فوتو
دیافراگمf/1.8f/1.8 و f/2.8f/1.8 و f/2.4
لرزش‌گیر اپتیکال عــکسOISOIS فقط در لنز وایدOIS در هر دو لنز
حالت پرتره و نورپردازی پرترهخیربلهبله

مزیت حقیقی دوربین آیفون ۱۰ نسبت به آیفون ۸ پلاس، وجود لرزش‌گیر نوری (OIS) دوگانه و دیافراگم بزرگ‌تر در لنز دوم اســت. از لحاظ تئوری این ویژگی‌ها عملکرد دوربین را در مکان‌های کم‌نور و هنگام زوم کردن روی سوژه به‌طرز چشم‌گیری بهبود خواهند بخشید؛ اما تا زمان ورود آیفون‌های جدید به بازار و بررسی‌ دقیق آن‌ها، نمی‌توان چندان بر درستی این موضوع اطمینان داشت.

دوربین جلویی

دوربین سلفی آیفون ۸ و ۸ پلاس هم نسبت به نسل‌های قبلی خود بدون تغییر باقی مانده اســت. دوربین سلفی هر دو گوشی یادشده هنوز هم از سنسوری ۷ مگاپیکسلی بهره می‌برد و قابلیت ضبط ویدیوهایی با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۳۰ فریم‌ بر ثانیه دارد.

27fdefa9 d572 48d9 a7ad 4d9926c0f7ad آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

دوربین آیفون ۱۰ اپل درست‌ مانند آیفون ۸ و ۸ پلاس، تمامی ویژگی‌های یادشده را در بر دارد و دارای حالت پرتره‌ای اســت که قابلیت ایجاد جلوه‌ی ویژه‌ی مصنوعی بوکه را به کاربران ارائه می‌دهد. این جلوه‌ی ویژه برای اولین بار هم‌زمان با معرفی دوربین آیفون ۷ پلاس در اختیار کاربران قرار گرفـــــته بود. چنانچه بهره‌مندی از قابلیت‌های یادشده برای شما لذت‌بخش اســت و خواســتار ثبت عــکــس هـا سلفی منحصربه‌فردی هستید، انتخابی غیر از آیفون ۱۰ نخواهید داشت.

احتمالات

یکی از مواردی که باعث نگرانی بیش‌تر کاربران شده، تأثیر معرفی آیفون ۱۰ بر چگونگی تغییر آینده‌ی آیفون‌های اپل اســت؛ به‌طور معمول، هر گوشی آیفون از ویژگی‌های نسل قبل خود بهره می‌برد و هرســاله تعدادی ویژگی‌ جدید به آن اضافه می‌شود؛ بنابراین، احتمال می‌رود که گوشی‌های هوشمندی که ســال آینده معرفی خواهند شد، همگی فاقد دکمه‌ی هوم و دارای صفحه‌نمایش بدون حاشیه باشند. این مورد صرفا حدس و گمان اســت؛ اما در صورتی که مخالف پرداخت هزینه‌ی ۹۹۹ دلاری برای آیفون ۱۰ و در عین حال خواســتار این نوع از فُرم‌فکتور هستید، می‌توانید تا مراسم رونمایی ســال آینده‌ی اپل صبر پیشه کنید.

f47e1c82 0c02 45c1 8bd4 f821437c916e آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

طبق معمول چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، میزان هزینه‌ای اســت که حاضر به پرداخت آن هستید. آیفون ۱۰ از ویژگی‌های نوین و شگفت‌انگیزی بهره می‌برد؛ ویژگی‌هایی که مخاطبان خاص خود را دارند. با این حال، آیفون ۸ و ۸ پلاس هم با توجه به بهبودهای صورت‌گرفـــــته می‌توانند انتخاب مناسبی برای افرادی باشند که به دنبال صرفه‌ی اقتصادی هستند. اگر آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس را انتخاب کنید، صاحب یک گوشی با زبان طراحی مشابه با نسل قبلی خواهید شد که قاب پشتی آن شیشه‌ای اســت و بهبودهایی دارد. مشتریان آیفون ۱۰ هم باید برای صفحه نمایش OLED بدون حاشیه، فناوری تشخیص چهره‌ی فیس‌آیدی آزمایش‌نشده در کنار دوربین بهبودیافته‌ی اصلی و سلفی هزینه‌ی مضاعفی بپردازند.

9ea6bea8 25b3 4a4c 940a fad2c9be498a آیفون 10 چه تفاوتی با آیفون 8 و آیفون 8‌ پلاس دارد

پیش‌سفارش آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس از روز ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) شروع می‌شود و عرضه‌ی آن‌ها از روز ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) آغاز خواهد شد؛ اما متأسفانه تا روز ۵ آبان (۲۷ اکتبر) قادر به پیش‌سفارش آیفون ۱۰ نخواهید بود. فطریقه رسمی آیفون ۱۰ از روز ۱۲ آبان (۳ نوامبر) شروع خواهد شد.

گوشی هوشمند آیفون ۱۰، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ اپل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ مایل به خرید کدام مدل از سه گوشی هوشمند یادشده هستید؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی