خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایـــران که صبح امروز (چهارشنبه) در سفری یک روزه راهی سوچی روسیه شد، دقایقی قبل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اقامتگاه تابستانی‌اش در سوچی واقع در سواحل دریای سیاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

براساس آنچه که پیش از این اعلام شد مباحث دوجانبه و تحولات منطقه از جمله اوضاع سوریه و برجام محور عمده این رایزنی هاســت.

به نقل خبرنگار فارس، ظریف امروز در بدو ورود به سوچی در جمع خبرنگاران درباره هدفش از این سفر اعلام کرد: ما روابط راهبردی با فدراسیون روسیه در حوزه های مختلف داریم و ارتباطات بسیار نزدیکی بین دو کشور اســت.

1401243 367 ظریف با پوتین دیدار کرد

وی افزود: بعد از مشورتهایی که بین دو رئیس جمهور در دیدارهای مختلف از جمله آخرین دیدار صورت گرفـــــته روابط دو کشور در حوزه های سیاسی و اقتصادی رو به گسترش اســت و هماهنگیهای زیادی برای همکاریهای متنوع در حوزه های مختلف داریم و امروز نیاز اســت یک دور این همکاریها را مرور و زمینه ارتقای همکاریها را فراهم کنیم.   

به نقل فارس، ظریف سپس تصریح کرد: در مورد برجام با توجه به سیاســت‌های اخیر آمریکا نیاز اســت هماهنگی بین دو کشور باشد و تاکنون هماهنگی بسیار خوبی بین ایـــران و روسیه وجود داشته و دو کشور از مواضع یکدیگر در سازمانهای بین المللی و روابط چندجانبه حمایت کردند و روسیه حمایت بسیار خوبی از ایـــران در برجام داشته اســت.

1401244 701 ظریف با پوتین دیدار کرد

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: ما با چالش‌های مشترکی مواجه هستیم که حیاتیترین این چالشهای منطقه ای اســت، ایـــران و روسیه در سوریه توانستند به کمک مردم سوریه بیایند و تروریستها را عقب برانند. امروز وضعیت در میدان بسیار خوب اســت.

رئیس دستگاه دیبلماسی اضافه کرد: با همکاری خوب ایـــران، روسیه و ترکیه وضعیت در صحنه سیاسی هم بهبود یافته و حتی توانسته ایم تا حد زیادی از تنشها و درگیریها جلوگیری کنیم.

وی گفت: یکی از موضوعاتی که نیاز اســت همواره با روسیه صحبت کنیم بحث منطقه و بحث هماهنگیهایی که در روسیه داریم و این سفر تمرکزی بر آن موضوع و موضوعات دوجانبه و چندجانبه اســت.

وزیر خارجه در پایان عنوان کرد: در این سفر با مقامات عالی روس دیدار خواهم داشت که بعد از انجام ملاقاتها اعلام خواهد شد.

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایـــران روز سه‌شنبه از این سفر خبر داد و گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح (چهارشنبه) در راس هیأتی برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات فدارسیون روسیه عازم «سوچی» می‌شود.

به نقل فارس، این سفر در چارچوب رایزنی‌های مستمر بین مقامات ایـــران و روسیه انجام می‌شود و به نظر می‌رسد مسائل دوجانبه و تحولات منطقه و به ویژه اوضاع سوریه و همچنین ششمین نشست روند آستانه درباره سوریه از جمله حیاتیترین محورهای مورد گفت‌وگو در این سفر یک روزه اســت.

قرار اســت نشست کارشناسان روند آستانه امروز چهارشنبه و نشست اصلی (ششمین نشست) با حضور سه کشور ضامن (ایـــران، روسیه و ترکیه) روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه در پایتخت قزاقستان برگزار شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید