1401245 580 درخواســت 80 کارشناس از ترامپ برای حفظ برجام

خبرگزاری ایسنا: جمعی از کارشناسان خلع سلاح با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای ایـــران و گروه ۱+۵ کارساز بوده اســت از رئیس‌جمهوری آمریکا خواســتند تا به این توافق پایبند بماند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز بیش از ۸۰ کارشناس خلع سلاح روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کردند که توافق هسته‌ای ایـــران و قدرت‌های جهانی که در ســال ۲۰۱۵ حاصل شد یک دستاورد حیاتی در تلاش‌های بین‌المللی منع اشاعه هسته‌ای اســت.

این کارشناسان که نگران اقدام احتمالی بعدی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در قبال توافق هسته‌ای هستند در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه این توافق شامل ابزارهای قدرتمند نظارت اســت این امکان را فراهم می‌کند تا تلاش احتمالی ایـــران در آینده برای دنبال کردن تسلیحات هسته‌ای حتی در یک برنامه مخفیانه به درستی کشف شود.

دونالد ترامپ تا حالا بارها این توافق را مورد انتقاد قرار داده و آن را بدترین توافق مذاکره شده در تاریخ دانسته اســت. وی معتقد اســت که این توافق امتیازات زیادی به ایـــران می‌دهد. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین علی رغم گزارشات مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تائید پایبندی ایـــران به تعهداتش مدعی اســت که این کشور توافق را نقض می‌کند.

دونالد ترامپ طبق قوانین آمریکا موظف اســت هر ۹۰ روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایـــران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه دهد. وی تا حالا دو بار پایبندی ایـــران را مورد تائید قرار داده و نوبت بعدی اواسط ماه اکتبر اســت. ترامپ در ماه ژوئیه هنگامی که تائید کرد ایـــران به تعهداتش عمل می‌کند گفت که اگر می‌توانست همان ۱۸۰ روز قبل اعلام می‌کرد که ایـــران به توافق پایبند نیست.

گزارشات رسانه‌های آمریکا نیز حاکی از آن اســت که دولت ترامپ در تلاش اســت راهی برای تائید نکردن پایبندی ایـــران و نابود کردن این توافق بیابد.

به نوشته نیویورک تایمز  این گزارشات نگران‌کننده کارشناسان خلع سلاح را بر آن داشت تا بیانیه‌ای را منتشر کنند و از ترامپ بخواهند تا به این توافق احترام بگذارد. در میان امضا کنندگان این بیانیه که کارشناسانی در حوزه دیپلماسی خلع سلاح هسته‌ای از سراسر جهان هستند نام نوبویاسو آبه رئیس کمیسیون انرژی اتمی ژاپن، هانس بلیکس مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توماس شی یک عضو پیشین پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و توماس کانتری من دستیار پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور عدم اشاعه و امنیت بین‌الملل به چشم می‌خورد.

این بیانیه به رهبری و ابتکار عمل مجمع کنترل تسلیحات که یک گروه حامی خلع سلاح در واشنگتن اســت ارائه شده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید