رئیس‌کل بانک مرکزی در یک پیام حیاتی، به سرمایه‌گذاران توصیه کرد از ورود به بازار ارز برای کسب سود پرهیز کنند. به گفته سیف، سرمایه‌گذاری روی دلار به هیچ‌وجه اقتصادی نیست و سپرده‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد.

 

به نقل دنیای اقتصاد، دلیل این توصیه، تاکید سیاســت‌گذار بود مبنی‌بر اینکه تغییرات ســالانه نرخ ارز در نهایت با فاصله زیادی کمتر از نرخ کنونی سود سپرده ثبت خواهد شد. با توجه به این اظهارنظر، انتظار می‌رود تغییرات ســالانه نرخ ارز بسیار کمتر از نرخ سود بانکی مصوب یعنی ۱۵ نسبت باشد. سود بیشتر سرمایه‌گذاری روی سپرده بانکی نسبت به بازار ارز در ۶ ماه ابتدای ســال نیز بسیار مشهود بود؛ چراکه در این بازه زمانی، دلار نوسان ماهانه کمتر از نیم نسبتی داشت.

 

نکته‌ای که به صراحت در صحبت‌های رئیس‌‌کل نیز به آن اشاره شد. به باور سیاســت‌گذار حتی در صورتی که نوسانات در نیمه دوم ســال نیز بیشتر شود، بازدهی به‌گونه‌ای خواهد بود که فاصله معناداری بین نرخ سود سپرده بانکی به‌عنوان یک طریقه پس‌انداز با خرید و فطریقه ارز در بازار وجود خواهد داشت.

 

تا قبل از پیام رئیس‌کل به بازار، ذهنیت معامله‌گران نیز تا پایان شهریور با سیاســت‌گذار همخوانی داشت؛ اما به‌واسطه دید کوتاه‌مدت، عــکس طریقهنی از نیمه دوم ســال در دسترس نبود.

 

روز گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد، سرمایه‌گذاری روی دلار به هیچ وجه اقتصادی نیست و سپرده‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد. به این ترتیب می‌توان گفت که سیاســت‌گذار ارزی انتظار دارد تغییرات ســالانه نرخ دلار کمتر از نرخ سود بانکی قرار گیرد. تغییرات قیمت شاخص ارزی از ابتدای ســال نیز چندان زیاد نبوده و این ارز روند ملایم صعودی را پشت‌سر گذاشته اســت.

 

در ادامه این روند، روز سه‌شنبه دلار با افزایش محدود ۵ تومانی به قیمت ۳ هزار و ۹۱۸ تومان رسید. رشد جزئی دلار در روزهای اخیر در شرایطی رقم خورده اســت که تعداد زیادی از نوسان‌گیران تصور می‌کردند با عبور دلار از مرز روانی ۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت با شیب تند به سوی مرز ۴هزار تومانی حرکت خواهد کرد و نوسانات ارزی شدت خواهد گرفـــــت.

 

با این حال، به‌نظر می‌رسد عوامل مدیریت‌کننده قیمت دست بالا را در بازار داشته‌اند و مانع از نوسانات هیجانی شده‌اند.

 
تکذیب یک ادعا

روز چهارشنبه ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارات حیاتیی را در مورد بازار ارز مطرح کرد.

 

سیف در بخشی از سخنان خود ادعای مطرح شده در مورد خواســت دولت برای افزایش نرخ دلار را رد کرد و یادآور شد: «گفته شده بود که دولت به افزایش تمایل دارد؛ این به هیچ وجه درست نیست، دولت تمایل به اقداماتی دارد که منجر به ثبات در اقتصاد کشور شود و بتواند اقتصاد را توام با آرامش هدایت کند و فعالان اقتصادی افق پیش‌بینی مناسبی از شرایط اقتصادی کشور داشته باشند که خوشبختانه مثل ۴ ســال گذشته در این ۶ ماه نیز شاهد این وضعیت بودیم.» رئیس‌کل بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد که نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار اســت.

 

به نقل «ایسنا» رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: «آنچه مسلم اســت سرمایه‌گذاری در نرخ دلار به هیچ وجه اقتصادی نیست و سپرده‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد و افزایش قیمت دلار در بلندمدت به هیچ وجه نمی‌تواند با آن رقابت کند.

 

بنابراین دلار گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.» این اظهارات در شرایطی مطرح شد که اخیرا کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند نرخ سود علی‌الحساب یک‌ســاله خود را براساس ضوابط اعلامی که ۱۵ نسبت بود به‌صورت دقیق رعایت کنند.

 

این در شرایطی بود که پیش از این برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری سودهای بالاتری را پرداخت می‌کردند. بر این اساس می‌توان گفت سیاســت‌گذار ارزی انتظار دارد که تغییرات ســالانه دلار بسیار کمتر از ۱۵ نسبت باشد. روز گذشته حتی سیف مطرح کرد که تغییرات ماهانه دلار در ســال ۹۶ نزدیک به نیم نسبت بوده اســت، دلیل دیگری که دریافت نرخ سود نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار ارز ارجحیت دارد.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرد: «نرخ دلار در ۵ فروردین ۹۶معادل ۳ هزار و ۸۲۰ تومان بود که اخیرا تا مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومان رشد کرد و این نشان‌دهنده ۲/ ۲ نسبت افزایش در طول این مدت بوده که متوسط ماهانه کمتر از ۵/ ۰ نسبت اســت؛ بنابراین به‌نظر نمی‌آید نگرانی خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.»

 

رئیس بانک مرکزی همچنین گفت: دامنه نوسانات نیز در مدت این ۶ ماه بسیار محدود و چیزی حدود ۱۹۰ تومان اســت که آن هم حدود ۵ نسبت دامنه نوسان دارد که این نیز جای نگرانی ندارد و نشانه ثبات در اقتصاد اســت. وی در ادامه تاکید کرد، دقت نظر بانک مرکزی و دولت بر کنترل نوسانات نرخ ارز و جلوگیری از افزایش‌های ‌هیجانی نرخ ارز اســت.

 
رشد دلار با درهم

روز گذشته، دلار روند آرام صعودی خود را ادامه داد و با رشد محدود ۵ تومانی به قیمت ۳ هزار و ۹۱۸ تومان رسید. به گفته فعالان، رشد نرخ حواله درهم حیاتی‌ترین عاملی بود که به افزایش قیمت دلار کمک کرد.

 

روز گذشته نرخ حواله این ارز به نزدیکی محدوده هزار و ۸۰ تومان رسید. همسو با رشد بهای دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز افزایشی شد و با ۴ هزار تومان رشد به بهای یک میلیون و ۲۶۷ هزار تومان رسید. روز چهارشنبه، اونس جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر به محدوده هزار و ۳۳۰ دلار بازگشت تا نیروهای افزایشی بازار سکه داخلی را فعال‌تر کند.

 

338658 447 پیام سیف به بازار ارز 

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید