شهر «شیبم»، (Shibam)، شهری اســت در یمن که آسمان‌خراش‌های کاهگلی آن در مقابل تمام شرایط بد روزگار ایستادگی کرده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

وقتی نام «منهتن کویر»، (the Manhattan of the desert) را می‌شنوید احتمالا در ذهن شما کلانشهری مثل دبی تداعی می‌شود. در واقع شهری که این لقب را دارد یک شهر بسیار قدیمی در یمن اســت. شهر شیبم متعلق به قرن ۱۶ میلادی اســت و تمام آسمان‌خراش‌های آن از آجرهای گلی ساخته شده‌اند. این شهر قدیمی‌ترین شهر جهان اســت که از سازه‌های عمودی و بلند در آن اســتفاده شده اســت.

85420727 58d5 46ea 8cc4 8167e5fea318 شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن

شیبم نمونه بارز سکونت انسان در محل، اســتفاده از امکانات منطقه و برنامه‌ریزی شهری اســت

برای اولین بار این شهر توسط «فریا اســتارک»، (Freya Stark) در ســال ۱۹۳۰ میلادی به این اسم معروف شد. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، این شهر یکی از توقفگاه‌های حیاتی کاروان‌ها برای اســتراحت، غذا و خرید و فطریقه ادویه در فلات عربستان بوده اســت.

شهرسازی شیبم نیز بسیار جالب اســت و ساختمان‌ها در قالب شبکه‌های مربعی و مستطیلی در شهر قرار گرفـــــته‌اند. شهر در بستر رودخانه‌ای سنگی ساخته شده که به جز روزهای پر باران ســال همیشه خشک اســت. بر اساس گفته یونسکو، شیبم یک نمونه بارز سکونت انسان در محل و اســتفاده از امکانات منطقه و برنامه‌ریزی شهری اســت.

6c56b6de 5a75 43c8 aea9 8b91e4a5bf68 شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن

حفاظت از فرهنگ

8e17a5e9 153c 46fc b7f0 1634778f849e شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن

همان‌طور که مشخص اســت سازه‌های کاهگلی که متشکل از آب، خاک و یونجه هستند، ویژگی منحصر به فردی ندارند و از ابتدایی‌ترین سازه‌های ساخت دست بشرند. نکته‌ای که این شهر را متمایز می‌کند مقاومت بالای سازه‌های این شهر در مقابل باد، بارندگی و فرسایش اســت. مردم این شهر برای بازسازی و نگهداری از این سازه‌ها بسیار زحمت می‌کشند و در طی دوران در مقابل تغییرات آب و هوایی و جنگ‌ها از این سازه‌ها محافظت کرده‌اند. در ســال ۱۹۵۴ میلادی در کنفرانسی که مربوط به حفاظت از اموال فرهنگی در جنگ‌های نظامی بود، یونسکو به این موضوع اشاره کرد که:

هر آسیبی که به اموال هر شخصی وارد می‌شود، آسیبی به تاریخ فرهنگی کل بشر اســت.

شیبم هم اســتثنا نیست. به این شهر نگاه کنید. واقعا خیر‌ه‌کننده نیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی