شرکت خودروسازی بی‌ام‌و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۷ (IAA) از خودروی مفهومی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس رونمایی کرد.

یک ســال پس از ارائه‌ی خودروهای نسل آینده ویژن ۱۰۰، شرکت آلمانی بی‌ام‌و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۷ از یک خودروی الکتریکی مفهومی که احتمالا در آینده نزدیک ساخته خواهد شد، رونمایی کرد.

بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس (BMW i Vision Dynamics) یک گرن کوپه چهاردر با محدوده رانندگی تا ۶۰۰ کیلومتر (۳۷۳ مایل) و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت (۱۲۰ مایل بر ساعت) اســت؛ زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت (۶۲ مایل بر ساعت) این خودروی مفهومی چهار ثانیه اســت و با توجه به سطح جدیدی از ظرافت‌های اسپرت، انتظار می‌رود که تجربه‌ی جالبی از سیستم محرکه الکتریکی در آینده نزدیک باشد.

هارالد کریگر، رئیس هیئت مدیره BMW AG، می‌گوید:

در حال حاضر در گروه خودروسازی بی‌ام‌و، آینده سیستم محرکه الکتریکی فرارسیده اســت. ما خودروی الکتریکی بیشتری در جاده‌ها نسبت به هر رقیب دیگری داریم و متعهد به گسترش فعالیت‌هایمان در زمینه سیستم محرکه الکتریکی به‌عنوان بخشی از اســتراتژی بی‌ام‌و (شماره یک > آینده) هستیم. تا ســال ۲۰۲۵ ما ۲۵ مدل با سیستم محرکه الکتریکی ارائه خواهیم داد که ۱۲ مدل آن به‌طور کامل الکتریکی خواهند بود. با خودروی الکتریکی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس ما نشان می‌دهیم که چگونه در حال حرکت به سمت آینده الکتریکی بین i3 و i8 هستیم؛ این مدل مفهومی یک خودروی گرن کوپه الکتریکی چهار درب پویا و پیشرفـــــته اســت. ما سیستم محرکه خودروهای برند بی‌ام‌و را الکتریکی می‌کنیم و در عین حال BMW I را به شیوه کاملا جدیدی ارتقاء می‌دهیم.

d1fbfec6 8035 42fc b20e 973030c1a8b6 خودروی مفهومی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس، معرفی شد

خودروی مفهومی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس یک وسیله نقلیه منحصربه‌فرد رؤیایی و الهام‌بخش اســت و درک جدیدی از سیستم محرکه برتر کنونی ارائه می‌دهد که به‌طور خاص بر پایداری متمرکز شده اســت.

کلاوس فرولیش، عضو هیئت مدیره BMW AG، می‌گوید:

بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس پرچم‌دار نوآوری برای گروه خودروسازی بی‌ام‌و اســت. در گروه بی‌ام‌و، راه‌حل‌های رؤیایی و خودروهای مفهومی آینده برای اولین بار به واقعیت تبدیل می‌شود؛ اما بی‌ام‌و به‌عنوان پیشتاز این نوآوری برای دیگر برندهای گروه ما اســت. در حال حاضر بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس به ما اجازه می‌دهد که خصوصیات دیگر خودروهای الکتریکی بی‌ام‌و را مشاهده کنیم. و به نظر من بی‌ام‌و در طول تاریخ خود اســتعداد خود را برای تغییر چشم‌اندازها به زندگی واقعی نشان داده اســت.

طراحی الهام‌بخش مدل‌های BMW i در نقش پرچم‌دار این برند به‌صورت بصری بسیار مؤثر اســت و همه می‌توانند این نقش را به‌خوبی حس کنند. ما با تولید i3 و i8 یک خودروی شهری و اسپرت متحول‌کننده طراحی کرده‌ایم. و اکنون بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس ترکیبی از سیستم محرکه الکتریکی با ارزش‌های اصلی بی‌ام‌و یعنی پویایی و ظرافت اســت. بنابراین ما نشان می‌دهیم که چگونه محدوده تولید و زبان طراحی BMW i می‌تواند بیشتر به سمت خودروهای مفهومی دیگر تکامل یابد.

طرح کلی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس نشان‌دهنده تکامل بیشتر نسبت به خودروهای کلاسیک بی‌ام‌و اســت؛ فاصله عرضی زیاد، طراحی متحرک سقف و فاصله‌‌ی کوتاه چرخ‌ها تا سپرها (اوورهنگ Overhang)، یک شخصیت عالی، ظریف و پویا ایجاد می‌کند. این نیمرخ توسط سطوح بزرگ و خطوط برجسته اصلاح شده اســت، مثل این‌که ظاهر بیرونی این خودروی مفهومی از یک قالب واحد برداشته می‌شود. الزامات آیرودینامیکی، اســتفاده از جزئیات را در ظاهر مترقی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس محدود می‌کند.

اســتفاده از اتصالاتی که به سختی قابل مشاهده هستند و نیز ادغام بی‌عیب و نقص شیشه در بدنه اصلی خودرو، جذابیت بی‌نظیری به این خودروی مفهومی می‌بخشد. سطوح بزرگ و جزئیات ظریف نمای بیرونی به جای اغراق، با طریقهی ساده‌انگارانه و قابل ستایش به فناوری نوآورانه در قلب خودرو اشاره می‌کند؛ و این ویژگی با هویت بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس مطابقت زیادی دارد.

پیشروی آرام و منظم سطوح در امتداد پهلوهای خودرو و پروفیل جدید پنجره‌های خودرو یک ویژگی بی‌نظیر بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس اســت. این نشانه ظریف طراحی، که در اولین سری مدل‌های BMW i اســتفاده شده اســت، در این خودروی مفهومی با سبکی خاص و پرظرافت به نمایش پهلوهای خودرو می‌پردازد. فرم تقریبا متقارن خودرو به تمام مسافرین اجازه می‌دهد که تجربه‌ خوبی از رانندگی در فضای داخلی اتاق خودرو داشته باشند؛ این چیزی اســت که در آینده اهمیت بیشتری خواهد داشت و به خصوص در مورد خودروهای خودران (و نیمه مستقل) و خودروهای متصل صدق می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

به لطف سطح شیشه‌ای که از جلوی خودرو تا عقب امتداد پیدا کرده اســت، امکان تجربه رانندگی متمایزی به سرنشینان می‌دهد. این امکان باعث می‌شود که سرنشینان احساس کنند فضای اتاق افزایش پیدا کرده اســت و احساس راحتی و آزادی بیشتری در داخل خودرو داشته باشند.

حسگرهای قرارگرفـــــته در زیر جلوپنجره مشبک کلیوی، آن را به یک سطح هوشمند تبدیل می‌کنند. جلوپنجره مشبک کلیوی در انتهای جلویی مینیمالیستی خودرو، ظاهر طراحی مدل‌های گذشته و آینده بی‌ام‌و را با هم به ارمغان می‌آورد. با توجه به تمام الکتریکی بودن این خودروی مفهومی، نیازی به خنک کردن دیده نمی‌شود و این جلوپنجره مشبک کلیوی، تنها یک بخش تزئینی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که بی‌ام‌و بیشتر به دلیل اعلام کردن دانش فنی خود و نماد تجربه خود در ساخت خودروهای الکتریکی از این جلوپنجره مشبک کلیوی اســتفاده می‌کند.

چراغ‌های جلو به‌طور مشابه طرح‌های گذشته و آینده خودروهای بی‌ام‌و را با هم ترکیب می‌کنند. در نمای جلویی خودرو شاهد اســتفاده از چراغ‌های LED باریک و سپری هستیم که مجاری خنک‌کننده ترمزها روی آن قرار می‌گیرد. همانند بیشتر خودروهای مفهومی،‌ این خودرو نیز دارای دوربین‌هایی به جای آینه‌های جانبی اســت و رینگ‌های آیرودینامیک نیز به منظور ایجاد حداکثر برد نصب شده‌اند.

9da4888b 7c15 4813 8c38 7595f0a20c36 خودروی مفهومی بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس، معرفی شد

این جذابیت و ظرافت در عقب خودرو نیز وجود دارد؛ منحنی‌های ملایم پروفیل افقی در عقب، وقار و ابهت زیادی به خودرو می‌دهند. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های قسمت عقب خودرو، چراغ L شکل اســت. در عقب خودرو، مجموعه‌ای از چراغ‌های باریک و طریقهن LED به همراه سپری با طراحی نسبتا ساده به چشم می‌خورد. برش باریک آن‌ها به علت اســتفاده از کارایی دینامیکی دقیق خودرو در جاده اســت.

بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس از لحاظ پیشرفـــــته بودن و زیبایی‌شناسی فنی، بسیار جذاب و هیجان‌انگیز طراحی شده اســت. این نشان می‌دهد که بی‌ام‌و در ســال‌های آینده به تمرکز خود بر تولید خودروهای اسپرت و ظریف ادامه خواهد داد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی