قطع ثبت سفارش خودرو باعث شده تا قیمت‌ محصولات وارداتی محبوب به شدت افزایش پیدا کرده که این موضوع گاها به ۵۰ میلیون ‌تومان هم می‌رسد. بروز وضعیتی چنین آشفته باعث شده تا پرهیز از خرید بهترین کار ممکن باشد

میهنی ها| شرایط بازار ایـــران به گونه‌ای اســت که خرید خودرو را به پروسه‌ای پیچیده و گاها غم‌انگیز تبدیل می‌کند. برخلاف بازارهای مدرن که خرید خودرو تنها از طریق نمایندگی‌های مجاز، با کمترین دردسر و سریع‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد، در ایـــران سیستم فطریقه خودرو علاوه بر قوانین عجیب واردات و یا پیش‌خرید با معضل بزرگ دلالان و نمایشگاه‌‌داران مواجه اســت که با دمیدن در آتش قیمتی خودروها، چیزی بسیار بیشتر از بهای واقعی یک اتومبیل را از مشتری بخت برگشته می‌ستانند و در عین حال کمترین تعهدی نیز در قبال کالای داد و ستد شده می‌پذیرند.

به نقل هفت صبح، اخیرا نیز قطع ثبت سفارش خودرو باعث شده تا قیمت‌ محصولات وارداتی محبوب به شدت افزایش پیدا کرده که این موضوع گاها به ۵۰ میلیون ‌تومان هم می‌رسد. بروز وضعیتی چنین آشفته باعث شده تا در این گزارش درباره هفت مدل خودروی وارداتی و تولید داخل که دچار نوسانات قیمتی شدید هستند توضیحاتی ارائه کنیم. توصیه هفت صبح نخریدن این هفت خودرو نیست، تامل برای بازگشت قیمت هر این مدل ها به کانال واقعی خود اســت. پیش‌بینی ما این اســت که تا پایان مهرماه که ماجرای ورادات خودرو و بازگشایی ثبت سفارش پایان خواهد یافت پس بهترین کار ممکن انتظار تا وصل مجدد سامانه ثبت سفارش و بازگشت شرایط بازار به وضعیتی عادی اســت.


کیا سورنتو

161265 101 سمت این ماشینا نرید 

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۲۳۸ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۲۴۰ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۲۸۰ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۱۶ نسبت

سورنتو واقعا خودروی باکیفیت، راحت و مجللی اســت اما نه با قیمتی ۳۰۰ میلیون تومانی. این محصول کره‌ای اخیرا و پس از ماجرای قطع ثبت سفارش خودروهای وارداتی، بیش از ۵۰ میلیون تومان رشد قیمت داشته و فعلا هم خیال پایین آمدن ندارد.


هیوندای الانترا

161266 893 سمت این ماشینا نرید 

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۴۳ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۱۴۵ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۱۶۵ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۱۳ نسبت

در غیاب تویوتا کورولا هر جور که دوست دارد قیمت می‌زند و از قضا خریدار هم دارد. این خودروی کره‌ای که اخیرا چشم رقبای خود را دور دیده و به واسطه ورود کرمان موتور به مسئله واردات هیوندای، رشد تقاضای بالایی را تجربه کرده در ماه‌ ابتدایی تابستان کمتر از ۱۴۵ میلیون قیمت داشت اما حالا با بسته شدن سایت ثبت سفارش و ممانعت از ورودش به کشور، بالاتر از مدل کورولا بیش از ۱۶۳ میلیون تومان خرید و فطریقه می‌شود.


رنو ساندرو اســتپ‌وی

161268 690 سمت این ماشینا نرید 

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۵۶ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۶۲ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۶۶ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۶ نسبت

چه کسی فکرش را می‌کرد که محصول ارزان، کم امکانات و قدیمی رنو در ایـــران تا این اندازه بتواند موفق ظاهر شود. اســتپ‌وی این موفقیت را مدیون تبلیغات گسترده و نیز کیفیت مثال‌زدنی ساخته های رنو اســت که اخیرا به شدت مورد توجه خریداران ایـــرانی قرار گرفـــــته اســت. اندکی انتظار برای تحویل نمونه کارخانه‌ای اســتپ وی با بهای ۵۶ تا ۵۸ میلیون عاقلانه‌ترین کار برای عاشقان این هاچ‌بک کراس فرانسوی اســت.


تویوتا سی-اچ‌آر

161272 555 سمت این ماشینا نرید 

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۷۹ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۲۰۰ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۲۴۰ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۲۰ نسبت

هیچ چیزی از این بدتر نیست که شما یک خودروی کوچک، ضعیف و اقتصادی را به دلیل دلال بازی و کمبود عرضه با بهایی بیش از ۲۴۰ میلیون تومان بخرید در حالی که امکانات آن در حد یک سانگ یانگ تیوولی ۱۰۰ میلیون تومانی اســت. فعلا خرید سی-اچ‌آر که ظاهر خشن و اسپورتی دارد، اصلا توصیه نمی‌شود.


لکسوس آر.ایکس

161269 380 سمت این ماشینا نرید

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۴۸۰ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۵۰۰ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۵۸۰ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۱۶ نسبت

خیلی‌ها چشم‌انتظار ورود این کراس‌اوور متوسط و لوکس ژاپنی بودند و از قضا ورود مجددش به ایـــران با حواشی بسیاری همراه بود. با اینکه ابتدا قرار بر قیمت ۴۵۰ میلیون آر.ایکس بود، اما این خودرو در بدو امر با بهای ۵۰۰ میلیونی به دست مشتریان رسید و حالا با قطع واردات خودرو، تا ۵۸۰ میلیون تومان نیز خرید و فطریقه می‌شود.


سئات لئون اف‌آر

161270 434 سمت این ماشینا نرید 

قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۵۴ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از نوسان :۱۵۵ میلیون تومان

قیمت بازار بعد از نوسان :۱۷۵ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۱۲ نسبت

جدیدترین هاچ‌بک اروپایی بازار ایـــران گرچه فعلا برای عموم ناشناخته اســت اما رشد قیمت بالایی را اخیرا تجربه کرده که معلول شرایط فعلی واردات اســت و به نظر می‌رسد با رفع موانع موجود، قیمت این خودرو به کانال ۱۶۰ میلیون برگردد. لئون اف‌آر محصولی اسپانیایی اســت که از تکنولوژی آئودی آلمان سود برده و کیفیت ساخت مناسبی دارد اما فعلا خرید آن با این میزان رشد قیمت بازار به صلاح نیست.


هیوندای سوناتا هیبرید جی‌ال‌اس+

 161267 247 سمت این ماشینا نرید

قیمت فعلی کارخانه:۱۷۵ میلیون تومان

قیمت بازار قبل از عرضه مدل ۲۰۱۸ :۱۶۸ میلیون تومان

قیمت مدل ۲۰۱۸ :۲۰۰ میلیون تومان

نسبت تغییر : ۱۴ نسبت

قضیه این یکی کمی فرق می‌کند. ورود مدل‌های ۲۰۱۸ باعث می‌شود تا خودرو حتی بدون اینکه تغییری در بخش ظاهری یا فنی داشته باشد، رشد قیمت را تجربه کرده و بیش از بهای واقعی به فطریقه برسد. با اندکی صبر می‌توان مدل‌های هیبریدی سوناتا را در بازار به قیمت بسیار کمتر از بهای کارخانه خرید. سوناتا هیبرید خودروی خوبی اســت و می‌تواند تا حدی خلا کمری هیبرید را در بازار ایـــران پر کند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید