گفته می‌شود سفر محمد بن سلمان به سرزمین‌های اشغالی به بهانه راه‌اندازی مجدد مذاکرات بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی بوده اســت.

 160824 509 سفـر محرمـانه ولیعهد سعودی به تل‌آویو

 

گفته می‌شود سفر محمد بن سلمان به سرزمین‌های اشغالی به بهانه راه‌اندازی مجدد مذاکرات بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی بوده اســت.

هفته پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه هواپیمای یک شاهزاده سعودی در فرودگاه بن‌گورین تل‌آویو مشاهده شده اســت. درحالی که در مورد میهمان سرزمین‌های اشغالی حدس و گمان بسیار بود حالا رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند که میهمان رژیم صهیونیستی محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بوده اســت.

 

در این زمینه چند خبرنگار اسرائیلی تایید کرده‌اند که شخص سعودی که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده کسی جز محمد بن‌سلمان، مرد همه‌کاره این کشور نبوده اســت. هفته گذشته رادیوی رژیم صهیونیستی در خبری از سفر یک شاهزاده سعودی به اسرائیل خبر داده بود.

براساس این گزارش، رادیوی رژیم صهیونیستی مدعی شده بود که این شاهزاده سعودی در سرزمین‌های اشغالی با شماری از مسوولان اسرائیلی درباره پیشبرد گفت‌وگوهای سازش رایزنی کرده بود. رادیوی رژیم صهیونیستی همچنین در خبری جداگانه از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با یک مسوول ارشد عربی از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس خبر داده بود. با این حال، یک خبرنگار اسرائیلی در صفحه توییتر خود گزارش داده بود که مسوولان رسمی از واکنش نسبت به این خبر خودداری می‌کنند.

 

حالا چند خبرنگار گزارش داده‌اند شاهزاده سعودی که به تل‌آویو سفر کرده شخص محمد بن‌سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان بوده اســت. این درحالی اســت که نتانیاهو پیش‌تر ضمن ابراز خوشحالی از سطح روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی گفته بود تاکنون روابط ما با کشورهای عربی در این سطح نبوده و آنچه در پشت‌پرده رخ می‌دهد در تاریخ بی‌سابقه اســت.

سایت اسرائیل نشنال‌نیوز در گزارشی آورده اســت: درحالی که عربستان، اسرائیل را به‌عنوان یک دولت یهودی هنوز به رسمیت نشناخته به تل‌آویو سفر کرده اســت. بنا بر گزارش‌های رسیده دیدارهای این مقام سعودی فشرده بوده اســت. این رسانه اسرائیلی به نقل از سایت اسپوتنیک روسی می‌آورد: یک شاهزاده سعودی به شکل مخفیانه به تل‌آویو سفر کرده تا در مورد صلح منطقه‌ای با مقامات این رژیم گفت‌وگو کند.

 

هنوز وزرای خارجه رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در مورد این سفر اظهارنظر نکرده‌اند. برخی می‌گویند نرمش بلوک عرب در برابر این رژیم خوشایند بنیامین نتانیاهو بوده اســت. زیرا وی در جایی گفته اســت درحالی که هیچ توافقی هنوز در مورد صلح منطقه‌ای به‌دست نیامده اما آنچه اتفاق می‌افتد در تاریخ روابط این رژیم با کشورهای عربی بی‌سابقه اســت.

اظهار نظر نتانیاهو پس از آن صورت گرفـــــته که این سفر انجام شده بود. به اعتقاد برخی این اظهارنظر نشان می‌دهد که گفت‌وگوها بین دو طرف به‌خوبی پیش رفـــــته اســت. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده اســت: چیزی که ما الان داریم بزرگ‌تر از هر چیزی بوده که در تاریخ به‌دست آورده‌ایم.

 

سایت «IUVM Online» به نقل از یک مقام اطلاعاتی اماراتی آورده اســت: فردی که به شکل مخفیانه به تل‌آویو سفر کرده محمد بن‌سلمان بوده اســت. این مقام اماراتی تصریح کرده اســت که این سفر به منظور راه‌اندازی مجدد فرآیند ناامیدکننده مذاکرات صلح اسرائیلی و فلسطینی صورت گرفـــــته اســت.

سایت حمودیا نیز با تایید این سفر، نوشته سفر یاد شده به منظور احیای مذاکرات صلح صورت گرفـــــته اســت. سایت ها‌آرتص چندی پیش در گزارشی نوشت که جرد کوشنر، داماد ترامپ و مسوول مذاکرات صلح در خاورمیانه در جریان دیدار دونالد ترامپ از عربستان سعودی برای احیای مذاکرات با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت‌وگو داشته اســت. همچنین روزنامه ایندیپندنت در گزارشی نوشت: جرد کوشنر به عنوان فردی که قرار اســت مذاکرات صلح خاورمیانه را به پیش ببرد درماه اوت به دیدار محمد بن‌سلمان در جده رفـــــته اســت. هدف اصلی این مذاکرات پیشبرد صلح اسرائیلی فلسطینی اســت.

پیش‌تر همین سایت با توجه به جابه‌جایی‌های صورت گرفـــــته در حکومت عربستان سعودی، حضور محمد بن‌سلمان را در مقام ولیعهدی یک خبر خوب برای اسرائیل و ایالات‌متحده دانسته بود. این سایت باورهای محمد بن‌سلمان را با ایالات‌متحده یکی دانسته و نوشته اســت که محمد بن‌سلمان بر سر مسائلی مانند روسیه، ایـــران، اسد و داعش دیدگاهی نزدیک به دیدگاه مقامات جدید ایالات‌متحده دارد.

 

این سایت در ادامه می‌نویسد: این پسر تنها ۳۲ ســال دارد و در ماه اوت وارد سی و سومین ســال زندگی خود شد. او پیش‌تر در مورد سیاســت خارجی توجهات جدید این کشور را نشان داده اســت. اسرائیل و مقامات آمریکایی حضور بن‌سلمان را به این دلیل به فال‌نیک گرفـــــته‌اند که ملک سلمان به شدت مریض اســت و احتمالا از مقام خود به‌زودی کناره‌گیری خواهد کرد. چندی پیش هم خبری منتشر شد که احتمال دارد تا اواخر ماه سپتامبر (ماه جاری میلادی) محمد بن‌سلمان جانشین پدر خود شود.

بن‌سلمان تقریبا از دو ســال و نیم پیش خود را برای رسیدن به این مقام آماده کرده و آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده اســت. او ابتدا تحت عنوان ولیعهد دوم جانشین ولیعهد اول محمد بن‌نایف بود. درحالی که حکومت در عربستان سعودی از برادر به برادر به ارث می‌رسد اما در یک کودتای نرم محمد بن‌نایف از کار برکنار شد و محمد بن‌سلمان جایگزین وی شد.

 

محمد توانسته اســت قدم به قدم خود را به تاج و تخت نزدیک کند. او هم‌اینک در عین حال که ولیعهد عربستان سعودی به شمار می‌آید، وزیر دفاع این کشور هم هست. او به‌عنوان معمار جنگ یمن شناخته می‌شود.

پیش از اینکه محمد بن‌نایف از کار برکنار شود، او رابط آمریکا و عربستان بود اما با برکناری محمد بن‌نایف برای مقامات آمریکایی محرز شد که چه کسی قدرت را در عربستان سعودی در دست دارد. محمد بن‌سلمان حالا نه تنها رابط بین واشنگتن و عربستان سعودی شده، بلکه رابط بین این کشور و روسیه هم شده و در مورد ایـــران و سوریه چند بار با پوتین دیدار داشته اســت.

 

به نقل ها‌آرتص، در حال حاضر سیاســت‌های اتخاذ شده از سوی محمد بن‌سلمان یک خبر خوب برای اسرائیل و ایالات‌متحده به‌حساب می‌آید. سیاســت‌های ضدایـــرانی‌اش موجب شده اســت تا اسرائیل به او به‌عنوان یک شریک برجسته نگاه کند. محمد بن‌سلمان همچنین یک کمک بزرگ برای ایالات‌متحده به‌حساب می‌آید تا از نفوذ روسیه در خاورمیانه بکاهد و در سرنگونی اسد در کنار آمریکا قرار بگیرد.

در ماه ژوئن نیز خبرهایی منتشر شد که محمد بن‌سلمان مخفیانه دیدارهایی با مقامات صهیونیستی داشته اســت. بنابر این گزارش‌ها سلمان تازه‌کار به‌عنوان ولیعهد دوم در ســال ۲۰۱۵ دیدارهایی با مقامات اسرائیلی در بندر ایلات در جنوب سرزمین‌های اشغالی داشته اســت. در ماه مارس گذشته نیز وی مجددا با مقامات صهیونیستی در اردن دیدار داشته اســت.

 

بنابر برخی گزارش‌ها در چند وقت اخیر دیدارهای منظمی هم بین مقامات دو طرف صورت گرفـــــته اســت. ایالات‌متحده آمریکا نیز از این دیدارها کاملا آگاه اســت و آنچه تاکنون نامشخص بوده این اســت که حضور محمد بن‌سلمان به‌عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات صلح اسرائیلی- فلسطینی امری لازم و ضروری در طرح رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود. به نوشته سایت آنلاین روزنامه ها‌آرتص، محمد بن‌سلمان می‌تواند پس از این پروسه، کلید بازگشت روابط اسرائیل با عرابستان سعودی را هم بزند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید