میهنی ها|‌ پراید هم رفـــــتنی شد تا پس از پیکان به دومین خودرویی تبدیل شود که جار و جنجال بسیاری بر سر خروجش از خط تولید شکل گرفـــــت. این خودروی دورگه شرقی-غربی که به علل مختلف از جمله ایمنی اندک و طراحی ضعیف، ابتدا از مزدا به فورد و سپس از فورد به کیا عودت داده شد، هیچ‌گاه فکرش را هم نمی‌کرد که با مونتاژ در مجموعه سایپا به یکی از ۱۰۰ خودروی پرفطریقه تاریخ بدل شود و در بین ایـــرانی‌ها به محصولی مطمئن تبدیل شود.

خبر اســت” alt=”در کاشان چه خبر اســت” style=”border: medium none;” width=”1024″ height=”683″/> 

به نقل هفت صبح، با اینحال افت پیوسته کیفیت و نیز ورود مدل‌های جدید باعث شد تا کیا پراید به زودی از چشم افتاده و با وداع پیکان از خط تولید در ســال ۸۳، به ارزان‌ترین خودروی بازار ایـــران بدل شد. کیا که خود این مدل را تا اوایل ســال ۲۰۰۳ نیز تولید کرد، در فاصله ســال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ سه نسل کاملا جدید از این خودرو را در بازارهای جهانی معرفی کرد اما به دلیل فطریقه برخی قطعا پراید به سایپا، هرگز مانع تولید این خودروی قدیمی در ایـــران حتی ده ســال پس از تعطیلی خط مونتاژ آن در کره جنوبی نشد.

159339 877 در کاشان چه خبر اســت 

این در حالی اســت که کیا خود به تازگی از نسل جدید پراید/ ریو رونمایی کرده که یک هاچ‌بک برجسته و زیبا با ظاهری مدرن اســت. این خودرو از یک موتور ۱ لیتری ۹۹ اسب بخاری سود می‌برد و با داشتن چراغ‌های ال‌ای‌دی،۶ کیسه هوا و سیستم کروز کنترل، در اروپا حدود ۱۴ هزار یورو قیمت دارد.

159335 527 در کاشان چه خبر اســت
 

سایپا به مدد همکاری با کیا در این ســال‌ها توانست از روی این خودرو اقسامی از محصولات را تولید کند و خود را در قد و قایمت یک خودروساز واقعی ببیند به طوری کهعلاوه بر ون کاروان، اســتیشن سافاری، سدان فست‌بک ۱۴۱، وانت ۱۵۱ و نیز مدل ۱۳۲ سدان، چند خودروی اختصاصی خود از جمله تیبا، تیبا۲، ساینا و کوئیک را با اســتفاده از پلتفورم پراید ساخت و به بازار عرضه کرد.

159337 820 در کاشان چه خبر اســت

در این بین نمونه هاچ‌بک البته در بین انبوهی از خودروهای خانواده پراید نامی به نسبت نیک‌ و البته طرفدارانی کمتر داشت. این محصول که وزنی بسیار کمتر از اســتانداردهای این کلاس و ظاهری شبیه به فولکس گلف نسل دوم داشت، به لطف قیمت ارزانش توانست به خودروی بخش عظیمی از آحاد جامعه از جوانان تا خانواده‌های کم‌جماعت و حتی ورزشکاران اتومبیل‌رانی و تیونرهای غیرحرفه‌ای بدل شود. این خودرو حتی در دوره‌ای به نماد جوانان عاشق‌پیشه و عاصی بدل شد و با ایفا کردن چند نقش در فیلم‌هایی مثل نفس عمیق ساخته پرویز شهبازی به محبوبیت بالایی رسید.

159336 382 در کاشان چه خبر اســت 

خروج این خودرو از خط تولید کارخانه سایپای کاشان و تلاش گسترده این شرکت و شریک فرانسوی‌اش در احیای این کارخانه نشانه خوبی برای شروع عصر جدید سایپا اســت که علاوه بر ساخت خودروهای ارزان و کوچک، قرار اســت به پایگاه اصلی سیتروئن در خاورمیانه و نیز صادرکننده محصولات این کشور به سرتاسر منطقه تبدیل شود. گفته می‌شود خط تولید پراید جای خود را به خط تولید سیتروئن سی۳ می‌دهد که یک هاچ‌بک زیبا و اسپورت با سطح بالای ایمنی و تکنولوژی اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید