ساینای فول آپشن حدود ۱۰ میلیون تومان گران تر بوده و بهانه این صعود قیمتی هم ارائه ۷ آپشن جدید از قبیل اتوماتیک گیربکس cvt، کی لس اســتارتر، نمایشگر لمسی ۷ اینچی مجهز به بلوتوث، سیستم ضد سرقت به همراه سیستم هشدار سرقت، سنسور پارک دنده عقب، کروز کنترل و فرمان برقی به خریداران اســت. اینکه خریداران ۱۰ میلیون اضافه بابت تعدادی آپشن و نه یک خودروی بهتر پرداخت می کنند یا نه موضوعی اســت که در آینده به زودی تکلیف آن مشخص می شود

میهنی ها |اخیرا شرکت سایپا اقدام به عرضه مدل فول آپشن ساینا نموده که با قیمتی ۳۸ میلیونی هم رده محصولاتی مثل ۲۰۶ صندوقدار و سمند سورن اســت با این تفاوت که به برخی از آپشن های محصولات روز خودرویی مجهز شده و در مقایسه با دیگر خودروهای سایپا به نسبت کیفیت بهتری دارد. اما آیا واقعا می ارزد این خودرو را با چنین قیمتی بخریم؟ پاسخ به این سوال نیازمند اندکی توضیحات اســت.

156395 770 تکراری و گران اما پر از آپشن!

به نقل میهنی ها، در ســال های نه چندان دور خودروهای اقتصادی (ارزان قیمت) در بازار خودرو ایـــران به خودروهای صفرکیلومتر زیر ۱۵ میلیون تومان گفته می شد. محصولاتی همچون پراید یا ام وی ام در محدوده زیر ۱۰ میلیون تومان یا خودروهایی همچون سمند و پژو ۲۰۶ در کانال ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومانی. اما با تشدید تحریم های غرب علیه ایـــران در اوایل دهه ۹۰ شمسی و زلزله مهیبی که بازار ارز (و به طور کلی اقصاد ایـــران) را لرزاند تعریف خودروی ارزان قیمت نیز مانند بسیاری از مفاهیم دیگر اقتصادی تغییر کرد. به طوری که امروز ارزان ترین خودروی ساخت داخل نیز با قیمت بیش از بیست میلیون تومان به دست مشتری می رسد! از همین رو در شرایط فعلی بازار، باید خودروهای اقتصادی را در بازه ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومانی جستجو کرد. بازه ای که البته تنوع چندانی ندارد و جز چند محصول وطنی و چینی گزینه دیگری پیش روی مشتریان نیست. «سایپا ساینا» یکی از همین معدود گزینه هایی اســت که به تازگی روانه بازار شده اســت.

156399 685 تکراری و گران اما پر از آپشن!

اگر بخواهیم بی پرده با موضوع ساینا مواجه شویم باید بگوییم که ساینا بر خلاف ادعای شرکت سازنده، خودروی جدیدی نیست. این خودرو که یک بار توسط نایب رئیس مجلس نهم و یک بار هم توسط رئیس جمهور روحانی رونمایی شد(!) در حقیقت همان «تیبا» اســت که دستی بر سر و گوش آن کشیده شده. با این حال ساینا محصولی به مراتب زیباتر از تیبا بوده و پروسه طراحی خارجی و داخلی این خودرو با حوصله و پختگی بیشتری نسبت به تیبا انجام شده اســت. ساینا در بخش هایی از جمله قسمت جلو، داشبورد، سپرها و رینگ هایی که با الهام گیری از نشان تجاری سایپا طراحی شده می تواند رضایت مشتری را جلب کند اما با این حال طراحی ساینا اصلا آن چیزی نیست که به عنوان یک طرح ایـــرانی به آن افتخار کنیم.

156400 298 تکراری و گران اما پر از آپشن!

در داخل کابین نیز ساینا فقط از پراید و تیبا بهتر اســت و بس! هرچند که به جز مقوله طراحی، رنگ آمیزی و کیفیت متریال بکار رفـــــته شده در این خودرو نیز چنگی به دل نمی زند. حیاتیترین نکته در خصوص ساینا افزایش ۱۰ سانتی متری طول این خودرو نسبت به تیبا بوده که سبب شده فضای داخل کابین آن اندکی بهتر شود. از همین رو، ساینا برای سفرهای طولانی، راحت تر از تیبا خواهد بود. ضمن آنکه فضای بار این خودرو نیز افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به فضای بار تیبا داشته اســت.

156392 298 تکراری و گران اما پر از آپشن!

صرف نظر از مباحث طراحی که شاید با ارفاق بتوان به ساینا نمره قبولی داد (با در نظرگرفـــــتن فاکتور قیمت)، این خودرو در بحث دینامیکی و توانایی های حرکتی نیز همان «تیبا» اســت که این بار کمی چابک تر از قبل شده. پیشرانه بکاررفـــــته شده در ساینا از نوع ۵/۱لیتری ۴ سیلندر بوده که پیشتر در مدل تیبا نیز اســتفاده شده بود. با این تفاوت که به لطف برخی تغییرات در قسمت سرسیلندر، قدرت خروجی آن با ۶ واحد افزایش به ۸۷ اسب بخار قدرت رسیده اســت. همچنین این پیشرانه توانایی تولید ۱۲۶ نیوتون متر گشتاور را دارا بوده که برابر با میزان گشتاوری اســت که پیشرانه تیبا تولید می کند.

156394 797 تکراری و گران اما پر از آپشن!

اما سیستم تعلیق و مجموعه ترمزگیری این خودرو با مدل تیبا متفاوت بوده و تلاش مهندسین سایپا در این بخش کاملا جواب داده اســت. چراکه هم احساس پایداری در هنگام رانندگی و هم قدرت ترمزگیری ساینا به مراتب بهتر از تیبا بوده و انتظارات را برآورده می سازد. لازم به ذکر اســت که بخشی از این ارتقای کیفیت رانندگی به دلیل اســتفاده از تایرهای ۱۴ اینچی به جای تایر ۱۳ اینچی (مربوط به مدل تیبا) اســت. در بخش تجهیزات رفاهی و ایمنی اما ساینا همان خساســت همیشگی محصولات وطنی را تکرار کرده و جز موارد پیش پا افتاده ای چون شیشه بالابر برقی، آینه برقی، کولر دیجیتال و ۲ عدد ایربگ چیز بیشتری در اختیار راننده و سرنشینان قرار نمی دهد.اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید