اپل کیت پردازنده‌ی گرافیکی جدیدی مخصوص توسعه دهندگان معرفی کرده اســت. در ادامه با بررسی نزدیک‌تر این کیت با میهنی ها همراه باشید.

کیت جدید مخصوص توسعه‌دهندگان اپل با نام eGPU، اگرچه بسیار امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد، اما آنچه که در آینده تحویل مشتری‌ داده می‌شود هنوز مشخص نیست.

وب‌سایت اپل اینسایدر، پس از انجام بررسی‌های متعدد‌ روی این کیت توسعه دهنده‌ی GPU جانبی اپل، سخت افزار، تکنولوژی و آنچه در آینده باید برای تثبیت این مفهوم (کیت گرافیکی خارجی) برای کاربران مک انجام بگیرد را مورد بررسی قرار داده اســت.

در این بررسی چند نکته‌ی کلیدی وجود دارد که بهتر اســت در ابتدا مشخص شوند. هسته‌ی موجود در کیت توسعه دهنده‌ی Sonnet eGFX Breakaway Box 350 روی سیستم‌عامل مک‌او‌اس نسخه‌ی Sierra  با چند هک نسبتا ساده اجرا می‌شود. کارت گرافیکی مدل AMD RX 580 در این کیت وجود ندارد.

اســتفاده از تاندربولت ۳ حدود ۱۰ نسبت از کارایی این کیت را هدر می‌دهد. این در حالی اســت که اســتفاده از سیم اتصال دو طرفه‌ی ۵۹ دلاری تاندربولت ۳ به ۲‌ی اپل حدود ۲۰ نسبت و تاندربولت نسخه‌ی ۱ تقریبا ۵۰ نسبت از کارایی این کیت کم‌ خواهد کرد.

مقاله‌های مرتبط:

با اســتفاده از هک‌های موجود در اینترنت، خروجی ویدیو‌ی کیت‌ را دوباره به خود مک متصل نکنید؛ زیرا علاوه بر کاهش کارایی‌های ذکر شده در بالا، ۵۰ نسبت دیگر نیز توسط این طریقه به این کاهش کارایی‌ها اضافه می‌شود. این بدان معنی اســت که اگر شما از یک اتصال تاندربولت نسخه‌ی ۱ اســتفاده کنید، ۱۰۰ نسبت کارایی اضافه شده توسط این کیت تلف می‌شود.

به علاوه، در حال حاضر هیچ راه مناسبی برای مقایسه‌‌ی رابط‌های برنامه‌نویسی Metal  با  Metal 2 در مک‌او‌اس نسخه‌ی High Sierra وجود ندارد. کارت گرافیک AMD موجود در کیت توسعه‌دهنده هم در Sierra کار نمی‌کند و کارت‌های انویدیایی که ما در سیستم‌عامل Sierra اســتفاده می‌کنیم در حال حاضر در High Sierra قابل اســتفاده نیستند.

با وجود همه‌ی این مسائل، در ادامه نگاهی به کارت گرافیکی AMD RX 580، محفظه شامل آن، و نحوه کارکرد آن در مک‌او‌اس خواهیم داشت.

مزایا

 کارت آر ایکس ۵۸۰ موجود در کیت توسعه دهنده همانطور که انتظار می رفـــــت، یک کارت گرافیک مرجع از طراحی‌های شرکت Sapphire اســت. به طور کلی، در خارج از محفظه، این کارت گرافیکی توان پردازشی معادل ۶ ترا فلاپس دارد. در حالی که پردازنده‌های سری راد‌ئون پرو ۴۶۰ و ۵۶۰ موجود در مک‌بوک پرو‌های مدل ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در حدود ۱/۹ ترا فلاپس توان پردازشی دارند. بنابراین، آر ایکس ۵۸۰ حدود سه برابر قدرت پردازش بیشتری دارد .

a7e694c0 e7d3 4418 acca 3c891586c004 بررسی کیت پردازنده‌ی گرافیکی اپل توسط اپل اینسایدر

محفظه در واقع یک Sonnet eGFX Breakaway Box 350 دست نخورده با قیمت ۲۹۹ دلار اســت که تا اواخر ماه ژوئن به صورت جداگانه در خارج از این کیت توسعه‌دهنده عرضه نمی‌شود. نسخه های ۳۴۹ دلاری برای کارت گرافیک‌هایی که به قدرت بیشتری نیاز دارند در ماه جولای در دسترس خواهد بود.

جعبه‌ی Sonnet در مقایسه با کارت گرافیک‌های مشابه تمام محفظه های دیگر در آزمایش تست صدا، کم صدا‌تر بود. تحت بیشترین بار پردازشی، در فاصله‌ی سه فوتی محفظه صدایی معادل ۵۱ دسی بل تولید می‌کرد، این مقدار در مقابل عدد ۷۱ دسی بل در جعبه‌ی Razer Core و ۶۴ دسی بل در جعبه‌ی PowerColor Devil Box قرار می‌گیرد. در حالت عادی، مقدار صدا در Sonnet  معادل ۴۰ دسی بل اســت، و در Devil Box تا حدود ۴۴ دسی بل بالا می رود و در Razer Core حداکثر تا ۴۹ دسی بل می‌رسد.

برخلاف حجم هوای خروجی از Razer Core که توانایی جابجایی یک جعبه‌ی دستمال کاغذی را هم داشت؛ یک ویژگی مثبت در محفظه‌ی Sonnet حجم هوای خروجی کم از محفظه اســت.

برای مقایسه، صدای تولید شده توسط مک‌بوک پرو مدل A ســال ۲۰۱۶ تحت بیشترین بار پردازشی حدود ۳۶ دسی‌بل و درحالت عادی ۳۱ دسی‌بل اســت.

در طی آزمایش‌های انجام شده، دستگاه Sonnet به یک صفحه نمایش Acer مدل  CB281HK با کیفیت  ۴K متصل شد و هیچ دردسری از لحاظ عملکرد و محدودیت پهنای باند در آن وجود نداشت.

در تست عملکرد با یک نمایشگر دیگر Acer مدل  B286HK  با کیفیت ۴K عملکرد آن کمی کاهش پیدا کرد. اگر قصد دارید صفحه نمایش ۴K را به طور مستقیم به یک پورت کامپیوتر موازی با eGPU وصل کنید، در نظر داشته باشید که بیشتر کارایی آن در یک مک بوک پرو ۱۵ اینچی ۲۰۱۶ از بین می‌رود.

معایب

محفظه‌ی Sonnet قدرت شارژی معادل ۶۰ وات ارائه می‌دهد که این مقدار برای مک بوک ۱۵ اینچی کافی نیست، زیرا فعلا امکان اســتفاده از مک‌بوک با در بسته وجود ندارد. 

کاســتی‌ها

 مانند دیگر کابل‌های تاندربولت همراه وسایل جانبی که تا به حال تست شده اســت، کابل همراه هم ۱۸ اینچ طول دارد و عملا به علت کوتاه بودن، غیر قابل اســتفاده اســت. با توجه به این که پورت ورودی در پشت دستگاه قرار دارد، برای خرید یک کابل قابل اســتفاده‌ی قادر به انتقال با سرعت کامل داده باید حدود ۵۰ دلار بیشتر به علاوه‌ی قیمت کیت بپردازید.

b72579b8 d842 4ae4 87e2 f28d272953f8 بررسی کیت پردازنده‌ی گرافیکی اپل توسط اپل اینسایدر

مصرف برق این کیت کم نیست. اگر عادت داشتید لپ تاپ خود را سر کار شارژ کنید ممکن اســت ۳۰۰ وات اضافی که برای شارژ این کیت نیاز دارید برایتان دردسر ساز شود.

علاوه بر این، مسائل تهویه را هم در نظر بگیرید. در حالی که پبشتر اشاره شده اســت که این کیت حجم زیادی از هوا را جابجا نمی‌کند، لازم اســت که حواســتان به خروج هوا‌ی بسیار گرم از آن باشد.

نتیجه گیری

پیاده سازی eGPU اپل در High Sierra، بدون تکیه بر هک‌های موجود، بسیار نابالغ به نظر می‌رسد و راه درازی در پیش‌ رو دارد. هنوز تعداد زیادی محدودیت وجود دارد. از جمله این محدودیت‌ها که پیشتر هم به آن‌ها اشاره شد، عدم پشتیبانی فعلی از انتقال صوت از طریق HDMI، عدم پشتیبانی از حالت خواب مک، عدم پشتیبانی از حالت اســتفاده با در بسته و … اســت. این‌‌ها ممکن اســت برای کاربران دردسراتی بزرگ به شمار بیایند یا اصلا برای ‌آنها حیاتی نباشند.

927c4cc6 ca71 4637 a45d af3308ef07c7 بررسی کیت پردازنده‌ی گرافیکی اپل توسط اپل اینسایدر

این محدودیت ها هم از طرف تکنولوژی‌های شخص ثالث و هم از طرف تکنولوژی‌های اپل وجود دارند. بسیار مشتاقیم ببینیم که اپل برخی از آنها را در عرضه‌ی عمومی بهار ۲۰۱۸ برطرف کرده اســت؛ اما هنوز مطمئن نیستیم که برنامه‌های اپل برای پشتیبانی از کاربران و فن‌آوری های پشتیبانی شده چیست.

اتفاقی که خوشایند به نظر نمی‌رسد ترکیب کارت گرافیک‌های مختلف در قالب یک محفظه اســت. یک کیس باز که از پروتکل تاندربولت ۳ پشتیبانی می‌کند و انتخاب گسترده‌ای از کارت های ویدئویی سازگار برای انتخاب کاربران را در اختیار می‌گذارد.

به این ترتیب، کاربران Final Cut Pro می‌توانند از کارت‌های بهینه شده‌ی AMD اســتفاده کنند و کاربران طرفدار ادوبی می‌توانند از Nvidia اســتفاده کنند.در واقع همه می‌توانند با خوشحالی از محیطی بهینه شده برای آنچه که نیاز دارند، اســتفاده کنند. اما یک کارت گرافیک معمولی بدون در نظر گرفـــــتن سازنده هنوز سریع‌تر از تراشه‌ی Radeon Pro‌ اســت که در مک‌بوک پرو موجود اســت، حتی اگر بهینه نشده باشد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی