در تاریخ ۳۰ مرداد، پدیده‌ی خورشیدگرفـــــتگی کامل در ایالات متحده رخ می‌دهد و میلیون‌ها نفر شاهد آن خواهند بود.

مقاله‌های مرتبط:

در تاریخ ۳۰ مرداد ۹۶ برابر با ۲۱ آگوست ۲۰۱۷، ساکنین ایالات متحده آمریکا شاهد وقوع پدیده‌ی خورشیدگرفـــــتگی کامل خواهند بود. از ســال ۱۹۱۸ تا حالا، سابقه نداشته که یک خورشیدگرفـــــتگی کامل از سرتاسر ایالات متحده عبور کند؛ به همین دلیل، دانشمندان و مردم، این پدیده را «گرفـــــتگی بزرگ آمریکایی» نام‌گذاری کرده‌اند و همگی برای رصد آن هیجان دارند.

طبق معمول، ناسا نیز از هیجان مردم اســتفاده کرده و یک سرگرمی جالب راه انداخته اســت؛ ناسا تصمیم گرفـــــته که به پرسش‌های مردم پیرامون این پدیده‌ی نادر، پاسخ دهد. ناسا، چهارشنبه شب در بخش AMA (هر چیزی را از من بپرسید) وب‌سایت ردیت، یک بحث و تبادل علمی را راه‌اندازی کرد و از مردم خواســت تا هر پرسشی که در مورد پدیده‌ی خورشیدگرفـــــتگی کامل دارند، بپرسند و پاسخ خود را مستقیماً از دانشمندان ناسا دریافت کنند. کاربران پرسش‌های علمی بسیار جالبی را مطرح کردند و دانشمندان ناسا نیز به طور کامل به آن‌ها پاسخ دادند؛ اما برخی از پرسش‌ها با وجود سادگی، ذهن بسیاری را درگیر کرده بودند. در ادامه برخی از این پرسش‌ها را می‌خوانید.

آیا واقعاً من بینایی خود را از دست می‌دهم؟

همه‌ی ما معمولاً هیچ‌گاه مستقیماً به خورشید نگاه نمی‌کنیم؛ اما برخی از افراد هستند که هنوز هم در مورد عواقب نگاه مستقیم به خورشید، دچار شک و تردید هستند.

یکی از کاربران، گفته اســت که آیا در صورت نگاه مستقیم به خورشید در زمان گرفـــــتگی، بینایی خود را از دست می‌دهد؟ جِی هِرمان، دانشمند اتمسفرشناس از ناسا، قاطعانه پاسخ مثبت داده و می‌گوید:

اگر این آزمایش را انجام دادید، حتماً با من تماس بگیرید. جدی می‌گویم، اصلاً این آزمایش را انجام ندهید. در زمان گرفـــــتگی کامل، می‌توانید تا ۱.۵ دقیقه به صورت مستقیم به خورشید نگاه کنید؛ اما زمانی که ماه کنار می‌رود و ذره‌ای از نور خورشید مشخص می‌شود، هیچ‌گاه به آن نگاه نکنید. جدی می‌گویم، به هیچ عنوان به صورت مستقیم به آن نگاه نکنید.

c666d622 a2e2 485e 8577 780ac40321e9 پاسخ ناسا به برخی پرسش‌ها پیرامون خورشیدگرفـــــتگی کامل ۳۰ مرداد

ستاره‌شناسی به نام بیل کوک نیز به این پرسش، پاسخ داده اســت؛ زیرا خودش به دلیل مشاهده‌ی مستقیم خورشیدگرفـــــتگی دچار آسیب چشمی شده اســت. وی در این خصوص می‌گوید:

شما می‌توانید بدون آن‌که دردی احساس کنید به چشمان خود آسیب بزنید. من این موضوع را به خوبی می‌دانم؛ زیرا خودم آن را تجربه کرده‌ام. در جریان خورشیدگرفـــــتگی کامل ســال ۱۹۷۹، من بدون آن‌که از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنم، به آن مستقیماً نگاه کردم و همین باعث شد که به شبکیه چشم من آسیب جدی وارد شود.

با توجه به این توضیحات، لازم اســت که به هنگام وقوع خورشیدگرفـــــتگی، برای مشاهده‌ی این پدیده‌ی بسیار زیبا از محافظ چشم اســتفاده کنید.

آیا حیوانات بینایی خود را از دست می‌دهند؟ آیا آن‌ها دچار ترس خواهند شد؟

یکی از کاربران، در مورد اسب‌های خود نگران اســت و امیدوار اســت که به صورت مستقیم به آسمان نگاه نکنند. وی پرسش خود را این‌گونه مطرح کرده اســت:

یک پرسش ساده و شاید بی معنی دارم. آیا حیوانات نیز در جریان وقوع خورشیدگرفـــــتگی کامل دچار آسیب چشمی خواهند شد؟ آیا آن‌ها نیز به دنبال نگاه کردن به آسمان هستند؟ من دو راس اسب دارم که دائما در مزرعه هستند و نمی‌خواهم که آن‌ها آسیب ببینند.

بیل کوک از ناسا می‌گوید زمانی که در یک چراگاه به همراه تعداد زیادی اسب حضور داشته، پدیده‌ی خورشیدگرفـــــتگی را تجربه کرده و اسب‌ها نیز بینایی خود را از دست نداده‌اند، فقط اندکی سردرگم شده‌اند.

feb28b4e 2dca 4b6c 8b1a 8bae777d056e پاسخ ناسا به برخی پرسش‌ها پیرامون خورشیدگرفـــــتگی کامل ۳۰ مرداد

بسیاری از مردم در پرسش‌های خود به حیوانات اشاره کرده‌اند و در مورد سلامت آن‌ها هنگام خورشیدگرفـــــتگی نگران بوده‌اند. این موضوع بسیار جالبی اســت و پژوهشگران نیز به مردم می‌گویند که به هنگام خورشیدگرفـــــتگی، رفـــــتار حیوانات را به دقت بررسی کنند؛ زیرا خورشیدگرفـــــتگی کامل، پدیده‌ای نادر اســت و فرصتی اندک را برای مطالعه روی رفـــــتار حیوانات فراهم می‌کند.

اگر هوا ابری باشد چه می‌شود؟

تماشای خورشیدگرفـــــتگی نیز همانند هر پدیده‌ی سماوی دیگری، نیازمند آسمانی پاک اســت. بدترین اتفاقی که ممکن اســت در جریان خورشیدگرفـــــتگی رخ دهد، وجود پوشش‌هایی از ابر در آسمان اســت. با وجود این‌که دسترسی مستقیم به دانشمندان ناسا اتفاقی نادر اســت؛ اما برخی از کاربران ردیت فقط گزارش آب و هوا را از آن‌ها می‌خواســتند.

با توجه به گفته‌های بیل کوک، اگر در هنگام وقوع خورشیدگرفـــــتگی شما در مکانی باشید که پوشش‌هایی از ابر در آسمان باشد، بازهم می‌توانید چیزهایی را تجربه کنید. وی در این خصوص می‌گوید:

اگر شما در مسیر خورشیدگرفـــــتگی کامل قرار داشته باشید، مشاهده می‌کنید که به هنگام وقوع این پدیده، همه‌جا همچون شب تاریک خواهد شد؛ اما این تاریکی کمی تفاوت داشته و عجیب‌تر به نظر می‌رسد.

اگر نتوانم آن را مشاهده کنم، چه تجربه‌ای را از دست داده‌ام؟

یکی از کاربران قصد ندارد که به همراه خانواده به اورِگان که در مسیر خورشیدگرفـــــتگی کامل قرار دارد سفر کند و می‌خواهد بداند که اگر سفر نکند و موفق به مشاهده‌ی خورشیدگرفـــــتگی کامل نشود، چه تجربه‌ای را از دست می‌دهد.

نوح پترو، زمین‌شناس ناسا، با پاسخی که به این پرسش داده، سعی کرده که آن‌ها را به انجام این سفر متقاعد کند:

شما واقعاً تجربه‌ای خارق‌العاده و بی‌نظیر را از دست خواهید داد. خورشیدگرفـــــتگی‌های کامل، پدیده‌های بسیار نادری هستند؛ بنابراین اگر شما توانایی دیدن آن‌ها را داشته باشید و این کار را انجام ندهید، شاید هرگز فرصتی برای رصد یک خورشیدگرفـــــتگی کامل دیگر نداشته باشید. خورشیدگرفـــــتگی بعدی، در ســال ۲۰۲۴ در ایالات متحده رخ می‌دهد؛ اما این‌بار در اورِگان نمی‌توان آن را مشاهده کرد.

چه زمانی برای آخرین‌بار خورشیدگرفـــــتگی کامل رخ می‌دهد؟

از زمانی که انسان‌ها تمدن خود را در سرتاسر این سیاره گسترش دادند، ما شاهد گزارش‌هایی از خورشیدگرفـــــتگی کامل بوده‌ایم و اولین گزارش از وقوع خورشیدگرفـــــتگی کامل نیز در ســال ۳۴۰۰ پیش از میلاد مسیح به ثبت رسیده اســت. متأسفانه این پدیده‌ی سماوی بسیار زیبا، تا ابد دوام نمی‌آورد و بالاخره از یک روزی به بعد، هیچ‌گاه خورشیدگرفـــــتگی کامل رخ نخواهد داد. بسیاری از کاربران ردیت از این موضوع آگاه هستند؛ اما می‌خواهند بدانند که آخرین خورشیدگرفـــــتگی کامل، دقیقاً چه زمانی رخ می‌دهد.

49cfd7f0 bfce 47c9 9f0d 177249508802 پاسخ ناسا به برخی پرسش‌ها پیرامون خورشیدگرفـــــتگی کامل ۳۰ مرداد

میتزی آدامز، دانشمند خورشیدشناس ناسا می‌گوید:

خوشبختانه به نظر می‌رسد که ما برای تجربه‌ی خورشیدگرفـــــتگی‌های کامل، فرصت کافی داریم. چیزی در حدود ۶۰۰ میلیون ســال دیگر، زمین برای آخرین‌بار شاهد خورشیدگرفـــــتگی کامل خواهد بود.

آیا من می‌توانم از این پدیده برای متقاعد کردن دوست زمین تخت‌گرای خود اســتفاده کنم؟

یکی از کاربران ردیت می‌خواهد بداند که آیا در جریان وقوع این پدیده، شواهدی وجود دارند که بتوانند افراد زمین تخت‌گرا را متقاعد کنند که زمین تخت نبوده و کروی اســت. افراد زمین تخت‌گرا بر این باورند که تمامی عــکــس هـای که از فضا تهیه شده‌اند و زمین را کروی نشان می‌دهند، ساختگی و دروغ هستند.

جِی هرمان به این پرسش، پاسخی طعنه‌دار داده اســت؛

البته که زمین تخت اســت؛ زیرا اگر تخت نبود شما از روی آن سقوط می‌کردید. ما در حال کار روی یک دردسر هستیم و آن هم این اســت که اگر زمین تخت اســت، آن‌گاه خورشید هر روز کجا می‌رود؟

همان‌طوری که بیل کوک نیز اشاره می‌کند، شما نمی‌توانید با فرد زمین تخت‌گرایی که به عــکــس هـا زمین از فضا باور ندارد، کار خاصی کنید.

8d2097b1 0c0a 4f90 bf76 d253f965b125 پاسخ ناسا به برخی پرسش‌ها پیرامون خورشیدگرفـــــتگی کامل ۳۰ مرداد

یکی از کاربران نیز از ناسا بابت تمام تلاش‌هایی که در جهت پیشرفـــــت علم و دانش بشریت انجام می‌دهد تشکر کرده اســت:

من می‌خواهم از شما و تمام همکارانتان تشکر کنم تا مطمئن شوم این مسابقه‌ی بشریت برای یادگیری و اکتشاف هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. شما دانشمندان باید سوپراســتارهای واقعی باشید.

نظر شما در مورد پرسش‌های مطرح شده چیست؟ آیا پرسش شما نیز میان آن‌ها اســت؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی