04 6 silent signs of colon cancer constipation 6 نشانه خاموش سرطان روده بزرگ

تقریبا ۱۴۰۰۰۰ نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا هستند. خونریزی از رکتوم واضح‌ترین نشانه سرطان روده بزرگ اســت، اما نشانه‌های دیگری نیز ممکن اســت وجود داشته باشد. اگر شما متوجه هر کدام از نشانه‌های زیر شدید حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

ممکن اســت کم خونی داشته باشید:

تشخیص کم خونی ممکن اســت اولین نشانه‌ای باشد که شما خونریزی داخلی دارید حتی اگر نشانه‌های آن را مشاهده نکرده باشید. اگر فردی در دوران قاعدگی خود باشد، کم خونی کمتر از بقیه موارد نشان دهنده سرطان خواهد بود. اما اگر مردی به کم خونی مبتلا باشد باید وجود خونریزی در قسمتی از بدن را در نظر بگیرید. در برخی از موارد امکان خونریزی داخلی شش ماه قبل از مشاهده آن در آزمایش‌ها وجود دارد. در اینگونه موارد فرد متوجه هیچ چیزی نمی‌شود. اگر نشانه‌های کم خونی همچون خستگی یا سرگیجه را داشتید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

امکان تنگی نفس وجود دارد:

عارضه دیگر خونریزی داخلی تنگی نفس اســت. اگر خونریزی تهاجمی یا اســتفراغ همراه با خون نداشته باشید، بدن پلاسمای بیشتری را در خون قرار می‌دهد بدون اینکه آهن یا گلبول‌های قرمز بیشتری ایجاد شود. همین امر موجب می‌شود بدن مقدار زیادی خون از دست ندهد اما توانایی خون برای حمل اکسیژن کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر نیز توجه به تنگی نفس بسیار حیاتی اســت.

احساس نفخ شدیدی دارید:

اگر مواد غذایی در مسیر روده مسدود شود، ممکن اســت احساس نفخ شدیدی داشته باشید. به یاد داشته باشید که نفخ اندک می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. اما اگر علائم معده باقی ماند بهتراســت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر درد ثابتی در سمت راســت شکم خود داشتید، به این معنی اســت که بیماری در مراحل نهایی خود قرار دارد و به سمت کبد نیز گسترش یافته اســت.

همچنین بخوانید: ۶ علت ایجاد نفخ

ممکن اســت یبوست شدیدی داشته باشید:

اگر یبوست شما زیاد حاد نیست جای نگرانی وجود ندارد اما اگر این دردسر حادتر شد و ادامه داشت ممکن اســت نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در برخی از موارد یبوست نشان دهنده یک مانع اســت و باید بررسی دقیقی شود.

ممکن اســت مدفوع باریک و نازکی داشته باشید:

همیشه مدفوع خود را بررسی کنید حتی اگر خونی در آن وجود نداشته باشد. اگر مدفوع شما به طور دائم به شکل باریک و تنگ اســت ممکن اســت نشانه سرطان در روده بزرگ باشد. حالت تهوع دائمی نیز می‌تواند نشان‌دهنده دردسر باشد. پس با یک پزشک مشورت کنید.

ممکن اســت رنگ مدفوع عجیب و غیر عادی باشد:

خونریزی از مقعد ممکن اســت همیشه به رنگ قرمز طریقهن نباشد. مدفوع تیره و قیری شکل نشان‌دهنده خونریزی اســت. البته اینگونه موارد ممکن اســت توسط مواردی همچون زخم معده نیز ایجاد شود اما بهتر اســت در صورت مشاهده این مورد با یک پزشک مشورت کنید.

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند