ســالم ترین و خطرناک ترین فست فود ها رابشناسید

 

فست فود یک فاجعه ای ایست برای انسان با وجود اینکه روز بروز طرفدار آن بیشتر میشود با وجود آن که هر روز در رسانه‌های مختلف در تمام جهان از مضرات فست‌فودها و دردسراتی که برای سلامت انسان‌ها ایجاد می‌کنند گفته می‌شود، اما غول صنعت فست‌فود با سرعتی ترسناک رو به رشد اســت. تنها در کشور هند رستوران‌های فست‌فود ســالانه رشدی ۴۱ نسبتی دارند که رقمی تفکربرانگیز اســت. با وجود این حقیقت که سودآوری این صنعت بیش از سایر صنایع غذایی اســت، نمی‌توان امیدوار بود که به این زودی‌ها از رشد روزافزون آنها کاســته شود.

 

در حال حاضر،‌ صنعت جهانی فست‌فود ارزشی معادل ۵۷۴ میلیارد دلار دارد که بر این اساس می‌تواند معادل بیست و هفتمین کشور ثروتمند جهان قلمداد شود. جالب اســت بدانید، شرکت مک دونالد، یکی از غول‌های صنعت فست‌فود، متقاضیان کاری را که ســالانه رد می‌کند، بیش از متقاضیان تحصیلی اســت که توسط دانشگاه هاروارد رد می‌شوند. هم‌اکنون از هر هشت آمریکایی یک نفر در شرکت مک دونالد مشغول کار اســت! این شرکت روزانه به یک نسبت از کل جمعیت جهان خدمات غذایی ارائه می‌کند و در هر یک ثانیه، ۷۵ همبرگر در سطح جهان می‌فطریقهد که رقمی خیره‌کننده اســت.

 

کدام فست‌فودها ســالم‌ترند؟
شاید کمی سخت باشد که صفت ســالم را به فست‌فودها نسبت دهیم. با وجود آن که کمتر فردی در جامعه وجود دارد که از مضرات فست‌فودها بی‌خبر باشد، اما همچنان سرانه مصرف آنها در تمام جهان بسیار بالاســت. پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نمی‌توانید از طعم و مزه آنها دل بکنید یا وقت یا حوصله آشپزی ندارید، توصیه می‌شود از میان فست‌فودها ســالم‌ترینشان را برگزینید. زمانی‌که سخن از مضرات فست‌فودها به میان می‌آید،

 

اغلب افراد حیاتی‌ترین دردسرات این قبیل غذاها را کالری زیاد و نمک و چربی بالایشان فرض می‌کنند. درست اســت که این مضرات برای سلامت بسیار خطرناک هستند، اما بدتر از این موارد غذاهای پروسس یا همان فرآوری شده اســت که گاه بیش از ۱۰۰ ماده شیمیایی در تهیه آنها اســتفاده شده اســت؛‌ موادی که در ایجاد بیماری‌های خطرناکی چون انواع سرطان‌ها نقش بسزایی دارند. به همین دلیل وقتی نمی‌توان چربی، نمک و کالری را در این غذاها کنترل کرد، بهتر اســت حداقل آنها را همراه مواد طبیعی مصرف کرد.بر این اساس، ســالم‌ترین فست‌فودها انواع مرغ‌ سوخاری هستند که البته ناگت‌ مرغ که غذایی فرآوری شده اســت،‌ در این محدوده قرار نمی‌گیرد. تا جایی که امکان دارد، از غذاهایی که حاوی سوسیس، کالباس و خمیر و گوشت‌ فرآوری شده مانند همبرگر اســت، دوری کنید.

 

کالری ســالاد از همبرگر کمتر نیست
برای شما نیز پیش آمده که به همراه خانواده یا گروه دوستان به یک رستوران فست‌فود رفـــــته باشید و به دلایلی چون سلامت یا کاهش وزن ترجیح داده‌اید به جای همبرگر یا پیتزا ســالاد بخورید. شاید شوکه شوید، وقتی بدانید در جداول ارزش غذایی، ســالادهایی چون ســالاد سزار کالری دو برابری نسبت به همبرگر دارند. علت آن نیز سس اســت که در تهیه این ســالادها اســتفاده می‌شود. به همین دلیل اگر به قصد صرف یک وعده رژیمی یا ســالم ســالاد سفارش می‌دهید آن را بدون سس و افزودنی پرکالری و مضر بگیرید.

 

محبوب‌ترین فست‌فود جهان = خطرناک ترین فست فود جهان
سیب‌زمینی سرخ شده، محبوب‌ترین فست‌فود جهان اســت که به دلایلی خطرناک‌ترین فست‌فود نیز محسوب می‌شود، چرا که این سرخ‌شده‌های دوست داشتنی هرگز به عنوان غذای اصلی مصرف نمی‌شوند بلکه در کنار سایر فست‌فودهایی چون پیتزا، همبرگر، مرغ سوخاری و… قرار می‌گیرند.

 

این در حالی اســت که یک پرس سیب‌زمینی سرخ شده خود به تنهایی بین ۵۵۰ تا ۷۰۰ کالری دارد که همراه شدنش با سایر فست‌فودها برای مصرف‌کننده بسیار چاق‌کننده اســت و میزان کلسترول شخص را بالا می‌برد.از طرف دیگر سیب‌زمینی سرخ‌شده علاوه بر مصرف شدن در وعده‌های اصلی به عنوان یک اسنک در میان‌وعده‌ها نیز طرفداران بسیاری دارد که سبب مصرف نشدن اسنک‌های طبیعی و مناسب در میان‌وعده‌ها می‌شود و با ایجاد سیری کاذب، مانع مصرف وعده‌های اصلی مناسب و مغذی می‌شود.

 

حقایقی درباره فست‌فودهای ایـــرانی
حیاتی‌ترین واقعیتی که درخصوص فست‌فودهای ایـــرانی باید بپذیریم، این اســت که در ایـــران به مفهوم واقعی کلمه رستوران فست‌فود وجود ندارد. یک اغذیه‌فطریقهی یا رستوران فست‌فود مکانی اســت که غذا را بسرعت آماده و هر چه سریع تر به مشتری ارائه می‌کند. در بسیاری از رستوران‌های فست‌فود در سایر نقاط جهان مشتری بدون پیاده شدن از ماشین، غذایش را سفارش می‌دهد

 

و با طی یک مسیر کوتاه در کمتر از سه دقیقه تحویل می‌گیرد، اما رستوران‌های فست‌فود ایـــران چنین نیستند و تنها نام فست‌فود را یدک می‌کشند. پروسه آماده‌سازی غذاهای فست‌فود در ایـــران بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد که زمان بسیار زیادی اســت. شاید اطلاق واژه فست‌فود برای این غذاهای چرب و پرکالری در ایـــران بسیار بی‌معنا و کمی خنده‌دار باشد.

 

فال روزانه یکشنبه 28 خرداد 1396 ســالم ترین و خطرناک ترین فست فود ها رابشناسید

این مطلب از وب سایت بزرگ توما درج گردیده اســت