تا چند ســال پیش ســالاد ها نقش کوچکی در سفره یا میز غذا رو بر عهده داشتند و شاید فکر اینکه روزی برسه که خودشون به تنهایی یک وعده غذایی شمرده بشن کار سختی بود. اما زمان زیادی نکشید که ســالاد دیگر فقط  یک نوع پیش غذا یا همراه غذا نبودند و حرفی برای گفتن داشتند. ترکیب های ســالم تر و البته کم کالری تر اون ها باعث شد تا در دنیای صنعتی و کم تحرک امروز که همه از افزایش کالری روزانشون فراری هستند به این ترکیبات جادویی پناه ببرند تا افزایش احتمالی وزن بیشتر در امان باشن. امروز قراره با هم طرز تهیه یک ســالاد سیب زمینی خوش آب و رنگ رو با هم ببینیم و به سفره هامون دعوتش کنیم.

 سیب زمینی 540x374 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

ســالاد سیب زمینی

مواد لازم برای تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس

  • سیب زمینی پخنه شده متوسط ۴ عدد
  • عدس پخته شده ۱/۵ پیمانه
  • میهنی ها ۱۵۰ گرم
  • گوجه گیلاسی ۱/۳ پیمانه
  • پیاز داغ ۱/۳ پیمانه
  • سس مایونز یا ماســت چکیده ترش ۱ پیمانه
  • آبلیمو تازه دو قاشق سوپخوری
  • نمک، قلقل، پودر آویشن و پودر نعنا خشک به میزان لازم

مراحل تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس

همونطور که در مواد اولیه گفته شد ما به ۴ عدد سیب زمینی پخته شده احتیاج داریم. سیب زمینی ها رو بعد از اینکه به خوبی شستیم همراه با آب نمک برای ۱۵ دقیقه می پزیم و بعد از پخت آبکش کرده و اجازه میدیم تا خشک بشه. سپس اون رو به قطعات مکعبی شکل به اندازه یک در یک سانتیمتر تقسیم می کنیم.

 زمینی پخته و مکعبی خرد شده 540x360 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

سیب زمینی پخته و مکعبی خرد شده

و همچنین عدس پخته شده که اون رو از قبل خیس می کنیم و بعد همراه با نمک کاملاً می پزیم و سپس آبکش کرده تا آب اضافیش گرفـــــته بشه.

 پخته شده 540x360 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

عدس پخته شده

میهنی ها رو هم به خوبی شسته و ضدعفونی کرده و بعد از خشک شدن به صورت حلقه ای برش می دیم.

 خرد شده 540x411 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

میهنی ها خرد شده

توی این ترکیب این ســالاد از گوجه گیلاسی هم اســتفاده میکنیم. اســتفاده از این گوجه های مینیاتوری بشتر به دلیل زیبایی بیشتر هست پس اگر به این نوع گوجه دسترسی نداشتیم هم می تونیم اون رو حذف کنیم و هم اینکه از نوع معمولی گوجه اســتفاده کنیم به شرطی که فقط از قسمت فیله و گوشتی گوجه فرنگی اســتفاده کنیم.

490140744 XS 540x357 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

گوجه گیلاسی

طرز تهیه سس ســالاد سیب زمینی

و برای تهیه سس هم به جای سس مایونز همون طور که در مواد اولیه ذکر کردم می تونیم از ماســت که بهتره برای داشتن طعم بهتر از نوع چکیده اون اســتفاده کنیم به همراه آبلیموی تازه اســتفاده کنیم و کمی نمک و ادویه های دلخواهمون رو بهش اضافه کنیم تا ســالاد رو به خوبی مزه دار کنه.

 مایونز و آبلیمو 540x360 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

سس مایونز و آبلیمو

در ترکیب این ســالد از پیاز داغ هم اســتفاده می کنیم، پیاز داغی که بعد از سرغ کردن اون ها روی دستمال کاغذی مخصوص آشپزی قرار میدیم تا روغن اضافیش کاملاً گرفـــــته شده باشه و ترد و کرانچی شده باشه. من سیب زمینی ها رو هم همراه مقداری نعنا خشک پودر شده داخل یک ظرف جدا گانه مخلوط کردم تا خوش طعم تر بشه و عطر نعنا رو هم به خودش بگیره.

 آماده ســالاد سیب زمینی 540x360 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

بشقاب آماده ســالاد سیب زمینی

حالا نوبت ترکیب کردن مواد با هم میرسه، به این صورت که تمام ومواد ســالاد رو داخا یک کاسه بزرگ و مناسب با هم ترکیب و سپس سس رو اضافه کرده و چاشنی آبلیمو رو بهش اضافه می کنیم و بعد خیلی خوب همه مواد رو با هم مخلوط می کنیم تا همه مزه ها به خورد هم برن و ســالاد به خوبی مزه دار بشه.

 کردن سس مایونز و آبلیمو تازه به مخلوط ســالاد 540x411 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

اضافه کردن سس مایونز و آبلیمو تازه به مخلوط ســالاد

حالا برای سرو کردن اون رو داخل ظرف مورد نظر می کشیم و همراه با سبزی های معطر و برش های میهنی ها و گوجه و حتی تربچه حلقه ای شده تزیین کرده و آماده پذیرایی می کنیم.

خیلی خوبه این ســالاد مفید خوشمزه رو در سبد غذاییتون قرار بدین چرا که سیب زمینی حاوی مقدار زیادی ویتامین B6  اســت. یک فنجان سیب زمینی پخته ۲۱ نسبت B6 مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند. B6 برای ورزشکارن بسیار حیاتی اســت و به آمادگی و بازسازی بدنشان کمک می کنه. پس بهترهست تا حتماً در رژیمشان از آن اســتفاده کنند. B6 در جلوگیری از سرطان نیز مفید اســت. پس بهتر اســت بزرگســالان و افراد مسن حداقل هفته ای یک بار سیب زمینی را جایگزین دیگر مواد نشاســته ای کنند.

 سیب زمینی 3 540x345 طرز تهیه ســالاد سیب زمینی و عدس • میهنی ها

ســالاد سیب زمینی

آشپزی لدت بخشه وقتی هر چی بخوای در بخش آشپزی توما داری
جدیدترین و بهترین طریقه ها و مطالب در مورد آشپزی و خانه داری
این آموزش و آشپزی از سایت توما انتشار بافته