مدیر عامل همراه اول درآمد، سود، هزینه‌ی پروژه‌ها و وضعیت این شرکت در بورس را به‌طور کامل تشریح کرد.

مقاله‌های مرتبط:

دیروز همراه اول با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مراسمی از ۱۱ پروژه‌ی مرتبط خود با فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات به ارزش ۱۴۷۵ میلیارد تومان رونمایی کرد. در جریان این مراسم مدیرعامل همراه اول علاوه بر تشریح دستاوردهای این شرکت، وضعیت مالی آن را نیز شرح داد.

وضعیت درآمد و سود همراه اول

وحید صدوقی گزارشی از درآمد و سود همراه اول در سه بازه‌ی زمانی ارائه کرد. بنا بر آمار ارائه‌شده، درآمد همراه اول در بازه‌ی زمانیِ ۴ ســالِ قبل از خصوصی‌سازی ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، در ۴ ســال ابتداییِ خصوصی‌سازی ۲۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و در دوره‌ی ۴ ســاله‌ی دولت یازدهم ۳۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده اســت.

سود شرکت ارتباطات سیار در این بازه‌های زمانی از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد و در دوره‌ی اخیر به ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده اســت.

هزینه‌ی پروژه‌های اجراشده‌ی همراه اول در ۴ ســال اخیر

صدوقی همچنین به تشریح هزینه‌های پروژه‌های کلان ملیِ این شرکت در دولت یازدهم پرداخت. به گفته‌ی وی، در ۴ ســال اخیر بیش از ۸ هزار میلیارد تومان صرف پروژه‌های این شرکت شده اســت. توسعه‌ی باند پهن ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان، نوسازی و ارتقاء شبکه در ۲ ســال قبل ۴ هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان و افتتاح شبکه ملی اطلاعات هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان برای این شرکت هزینه داشته‌اند.

همراه اول طی این ۴ ســال، ۱۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به خزانه‌ی دولت پرداخت کرده اســت، این رقم قبل از خصوصی‌سازی حدود ۴ هزار میلیارد تومان بود.

06308eda bc75 41ff 85d0 54c431e56806 بررسی وضعیت مالی همراه اول؛ سهم بازار اپراتور اول ۶۰ نسبت اســت

وضعیت همراه اول در بورس

وحید صدوقی در تشریح وضعیت همراه اول در بورس گفت:

سعی همراه اول بر شفافیت در صورت‌های مالی و بورس اســت و طی ۴ ســال گذشته همواره در بورس گزارش مقبولی دریافت کرده‌ایم.

صدوقی با اشاره به اینکه مجمع عمومی عادی ســالیانه‌ی همراه اول در فرودین یا اوایل اردیبهشت هر ســال برگزار می‌شود، گفت:

این تقریبا بی‌نظیر اســت که شرکتی با گردش مالی ۱۰ هزار میلیارد تومانی در اولین ماه ســال از بورس گزارش مقبول دریافت کند.

به گفته‌ی مدیر عامل همراه اول، طی دو ســال اخیر رتبه‌ی همراه اول در شاخص شفافیت و اطلاع‌رسانی و کیفیت صورت‌های مالی از ۱۳۳ به ۱۳ رسیده‌ اســت. همچنین ارزش بازار همراه اول طی ۴ ســال اخیر از ۸ هزار و ۸۳۹ میلیارد تومان به ۱۴ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان افزایش یافته اســت.

سهم همراه اول از بازار

صدوقی اعلام کرد که سهم بازار همراه اول طی ۱۸ ماه اخیر با توجه به نوسازی‌هایی که این شرکت در شبکه‌ی خود انجام داده، از ۵۷ نسبت به ۵۹ نسبت رسیده اســت؛ اگر آمار رومینگ ملی نیز به این آمار اضافه شود، تقریبا روزی یک میلیون و صد هزار مشترک از مشترکان سایر اپراتورها از شبکه‌ی همراه اول اســتفاده می‌کنند و سهم بازار را برای همراه اول به ۶۰ نسبت می‌رسانند.

مطابق آمار، در همین یک ســال اخیر همراه اول ۱۴۰ سرویس ارزش افزوده ایجاد کرده اســت.

مثلث اقتصادی بین دولت، بخش خصوصی و دانشگاه

وزیر ارتباطات همکاری سه بخش دولتی، خصوصی و دانشگاهی را عامل تحول اقتصادی کشور دانست و در خصوص فعالیت‌های همراه اول گفت:

 آینده‌ی اقتصاد در دست بخش خصوصی اســت و دولت نقش تسهیل‌کننده، حمایتی و هدایتی دارد. چیزهایی که دانش‌بنیان هستند تولید ثروت خواهند کرد و اقتصاد را تضمین می‌کنند و در این مسیر اشتغال نیز ایجاد خواهد شد و این دقیقا همان کاری اســت که همراه اول انجام داده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی