مواقعی که تبی در مرورگر کروم یا فایرفاکس از میزان مصرف بالایی در رم یا سی پی یو اســتفاده می‌کند، می‌توانید با ترفندی آن را ببندید. در این مقاله به ارائه آموزشی در این‌باره می‌پردازیم.

مرورگرهای وب طی یک دهه گذشته از رشد بسیار بالایی در عملکرد برخوردار بوده‌‌اند. صرف نظر از قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی که مرورگرهای جدید دارند، باز هم در سرعت بالا بهبود زیادی داشته‌اند که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. در حالی‌که بسیاری از آنها با تکنولوژی‌ها و پیشرفـــــت‌های روز پیش می‌روند، اما باز هم از دردسراتی رنج می‌برند. دردسراتی از قبیل مصرف بالای منابع سخت افزاری به خصوص رم و CPU که باعث کاهش بهره‌وری آنها و کاربر می‌شود. اگر شما در یکی از آنها یک تب را برای مدتی باز بگذارید، رفـــــته رفـــــته میزان بیشتری از رم را به خود اختصاص داده و مصرف می‌کنند. در این حالت تنها کاری که از دست شما برمی‌آید این اســت که آن را ببندید. در مورد یک تب با میزان مصرف بالای سی پی یو نیز داســتان همین‌گونه اســت. 

نکته بسیار خوب در مورد یک مرورگر جدید و به‌روز این اســت که نیازی به بستن برنامه (مرورگر) نیست. تنها کار ضروری بستن تبی اســت که میزان بالایی از مصرف CPU را به خود اختصاص داده اســت. تنها ترفند در این باره این اســت که بفهمید آن تب کدام یکی اســت.

کروم

کروم وظیفه‌ی task manager اختصاصی خود را دارد. اگر در ویندوز task manager را باز کنید، احتمالا چندین مورد از موارد در حال اجرا در کروم را خواهید دید. هر کدام آنها معرف یک تب اســت. در مواردی که ویندوز گزارش میزان مصرف رم یا CPU در مورد مرورگر شما را نشان نمی‌دهد یا اگر همه تب‌های خود را نمی‌بینید، می‌توانید از task manager کروم اســتفاده کنید. 

برای این‌کار یک پنجره کروم را باز کنید و با فشردن کلیدهای Shift + Esc مدیر وظیفه (Task Manager) را باز کنید. در پنجره ظاهر شده فهرستی از همه تب‌های باز یا افزونه‌های نصب شده روی مرورگر خود را خواهید دید. می‌توانید آنها را به ترتیب میزان مصرف از بیشترین به کمترین مرتب کنید. به سادگی تبی را که میزان مصرف رم بالایی به خود اختصاص داده اســت انتخاب کرده و روی گزینه End Process برای بستن آن کلیک کنید.

f6d2b609 7661 4e5b 97fc aa711e78feaf چطور یک تب مرورگر کروم یا فایرفاکس را با میزان اســتفاده بالای سی پی یو ببندیم؟

فایرفاکس

برخلاف کروم، فایرفاکس مدیر وظیفه اختصاصی خود را ندارد؛ اما در عوض ابزاری توکار برای میزان و وضعیت مصرف تب‌‌ها و افزونه‌ها را دارد. برای این‌کار فایرفاکس را باز کرده و در نوار آدرس دستور “about:performance” را وارد کنید.

در پنجره باز شده می‌توانید میزان مصرف CPU تبی را که مصرف بالایی دارد ببینید و آن را بسته یا دوباره لود (Reload) کنید. متاسفانه مانند کروم نمی‌توانید پنجره‌‌‌‌ها را براساس میزان مصرف مرتب کنید؛ به همین خاطر باید به صورت دستی به دنبال تب موردنظر با میزان مصرف بالا را پیدا کنید. 46339912 ab09 4b3a b28a b938d49aa022 چطور یک تب مرورگر کروم یا فایرفاکس را با میزان اســتفاده بالای سی پی یو ببندیم؟

مدیر وظیفه ویندوز

همیشه می‌توانید از مدیر وظیفه ویندوز برای یافتن تبی را که میزان زیادی از رم یا سی پی یو را اشغال می‌کند و به هدر می‌دهد، انتخاب کنید و آن‌را ببندید. فقط مطمئن شوید که موارد در حال اجرا را براساس نوع مرتب نکرده‌اید که بتوانید آن‌ها را براساس میزان مصرف مرتب کنید.

347b443e 86c3 4408 818d 8064b4773755 چطور یک تب مرورگر کروم یا فایرفاکس را با میزان اســتفاده بالای سی پی یو ببندیم؟

در فایر فاکس شما تنها قادر به دیدن گزارش مصرف برای تب جاری را دارید. به همین خاطر برای یافتن تبی با میزان مصرف بالا باید آنها را با توجه به پنجره‌شان جدا کنید یا اینکه در بین آنها به جست‌وجوی تب پرمصرف بگردید. 

در کروم می‌توانید میزان مصرف رم و سی پی یو را برای یک تب مشخص ببینید ولی نام تب‌ها به شما نشان داده نمی‌شود. به دلیل اینکه ممکن اســت که یک تب حیاتی را ببندید،‌ بهتر اســت از مدیر وظیفه کروم اســتفاده کنید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی