اگر به پارچه و مد و لباس علاقه زیادی داشته و فرد منظم و دقیقی هستید، این شغل مناسب شماســت.

خیاطی هنر و حرفه دوخت انواع لباس، پرده و … اســت. خیاط فردی اســت که بر اساس سفارشات مشتریان به دوخت انواع لباس، پرده و … می پردازد. برخی از خیاط ها به صورت فردی و برخی در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس، همراه گروهی از خیاط ها کار می کنند.

هنر خیاطی در بسیاری موارد با هنرهای دیگر مانند بافتنی، رودوزی، تکه دوزی، قلاب بافی، سنگ دوزی، مروارید دوزی و در ارتباط اســت و خیاط در دوخت سفارشات خود از آنها اســتفاده می کند.

خیاط باید انواع پارچه را شناخته و در دوخت ودوز مهارت داشته باشد. همچنین داشتن خلاقیت و مهارت در طراحی برای این شغل لازم اســت. در کنار همه این ها شاید بتوان داشتن تجربه را حیاتی ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی دانست. هرچه خیاط تجربه بیشتری داشته باشد، در کارش موفق تر خواهد بود. برای ورود به این شغل می توانید آموزش رسمی دیده و مدرک معتبر دریافت کنید و یا اینکه از راه کارآموزی و کار با یک اســتاد کار در این شغل ماهر شوید.

ساعت کار خیاط معمولا به صورت تمام وقت اســت. البته برای برخی سفارشات و در برخی زمان های ســال مانند اعیاد، ساعات کاری او بیشتر و فشرده تر خواهد شد. به طوری که گاهی در شب ها و روز های تعطیل نیز مجبور به انجام کار می شود. البته برخی از خیاط ها به خصوص خانوم های خیاط، به صورت پاره وقت به این کار مشغول هستند.

محل کار خیاط در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس می باشد.  

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل خیاطی اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازار کار و میزان درآمد خیاط ارائه می شود. 

 

وظایف خیاط

خیاط معمولا از طرح های جدید در دوخت لباس ها، پرده ها و… اســتفاده می کند. در مجموع وظایف خیاط عبارتند از :

 • توافق با مشتری درباره نوع پارچه و مدل لباس یا پرده
 • گرفـــــتن اندازه مشتری
 • تعیین زمان و هزینه لازم برای سفارش مشتری
 • ایجاد طرح (مطابق نمونه های موجود یا ایجاد طرح های جدید)، تهیه الگو، برش پارچه و دوخت اولیه
 • انجام پرو اولیه
 • دوخت نهایی سفارش مشتری

گاهی مشتریان برای تعمیر لباس ها به خیاط مراجعه می کنند. خیاط معمولا زمان زیادی را برای یافتن مدل های جدید از مشتریان، مجلات، بطریقهورها، کتاب های ژورنال، نمایشگاه ها و صرف می کند.

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 

 • مهارت برش الگو
 • شناخت از انواع پارچه ها و ویژگی های آنها
 • مهارت عالی در دوزندگی
 • علاقه زیاد به طراحی، دوخت و مد و آگاهی از جدید ترین نوع آنها
 •  توجه به علایق و گرایش های مشتریان
 • خلاقیت و قدرت تجسم طرح ها
 • مهارت ارتباطی مناسب در مقابل مشتریان
 • دقت و توجه به جزئیات
 • توانایی حفظ تمرکز در ساعات کار طولانی
 • ظاهری خوب و پسندیده
 • داشتن پشتکار و تجربه
 • داشتن نظم و مدیریت زمان برای تحویل به موقع سفارشات
 • داشتن سلامت جسمی

 

نحوه ورود به شغل خیاطی

سایت میهنی ها: برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن ســال اول دبیرستان وارد رشته خیاطی شاخه کار و دانش (گرایش های لباس زنانه، لباس شب و عروس، دوخت های تزئینی، وسایل منزل،ضخیم دوزی، ظریف دوزی، لباس مردانه)  یا فنی و حرفه ای (رشته های طراحی و دوخت) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

افراد علاقه مند با هر سن و تحصیلاتی می توانند به آموزشگاه های خیاطی زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه و با گذراندن دوره های خیاطی مدرک معتبر دریافت کنند. بیشتر این دوره های آموزشی برای خانوم ها برگزار می شود.

در کنار همه این موارد، طریقه اســتاد و شاگردی نیز برای یادگیری این شغل امکان پذیر اســت. علاقه مندان می توانند در کنار یک خیاط ماهر به شکل تجربی کار خیاطی را یاد بگیرند.

 

فرصت شغلی و بازارکار خیاطی 

خیاط می تواند برای کارگاه های خیاطی کوچک، تولید کنندگان لباس، شرکت های طراحی مد  لباس و سایر مراکز مرتبط کار کند.

زمینه کارآفرینی و خوداشتغالی در این شغل بسیار زیاد اســت. خیاطان علاقه مند و توانمند با داشتن تجربه و سرمایه کافی می توانید به طور مستقل کار کنند. به عنوان مثال می توانند کارگاه های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در خانه به خیاطی بپردازند. همچنین می توانند با گذراندن موفق آزمون مربی گری و دریافت مجوز از وزارت کار، آموزشگاه خیاطی تاسیس کنند و به عنوان مربی به کار آموزش مشغول شوند.
 
وضعیت اســتخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر اســت :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان اســتخدام خیاط ها بین ســال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱  نسبتی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ نسبت می باشد.

اســترالیا – در بازه زمانی ۵ ســال گذشته میزان اســتخدام رشد ۵.۲ نسبتی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده اســت.

میزان درآمد خیاط

درآمد خیاط ها بسیار متفاوت اســت. میزان تجربه، مهارت و نوع کار خیاط در تعیین میزان درآمد او موثر اســت. هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفـــــته و درآمد بهتری خواهند داشت. از طرفی خیاطی که در یک کارگاه کوچک مشغول به کار اســت، با خیاطی که به صورت صنعتی و وسیع کار می کند، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد خیاط در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد  این شغل ساعتی ۱۲.۴۳ دلار در ســال ۲۰۱۰ بوده اســت. همچنین مطابق با آخرین آمارها در ســال ۲۰۱۳، درآمد ســالانه خیاط ۲۶.۱۵۰ دلار می باشد.

اســترالیا – متوسط درآمد ســالانه این شغل ۴۳.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان متوسط درآمد ســالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۱۷.۵۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۲۱.۵۰۰ تا ۲۷.۵۰۰ دلار و برای افراد ماهر و در قراردادهای بزرگ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفـــــته شوند. یکی از حیاتی ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی اســت. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفـــــته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

این تیپ شخصیتی کار با دست و اســتفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://www.imoz.ir/?p=6960

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند