شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک پوشه را در شبکه دامین خود(شبکه ای که در آن سرور وجود ندارد) به اشتراک گذاشته باشید اما برای کاربرانتان که آشنایی چندانی با شبکه ندارند، دسترسی به آن سخت و غیر قابل درک باشد. یک راه حل ساده برای این مسئله، اســتفاده از مپ نتورک درایو اســت.

با اســتفاده از مپ نتورک درایو در شبکه های دامین، دسترسی سیستم ها به پوشه های به اشتراک گذاشته شده، به مراتب راحت تر می شود.
 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک پوشه را در شبکه دامین خود(شبکه ای که در آن سرور وجود ندارد) به اشتراک گذاشته باشید اما برای کاربرانتان که آشنایی چندانی با شبکه ندارند، دسترسی به آن سخت و غیر قابل درک باشد.

این مسئله بیشتر برای کلاس‌های آموزشی، کافی‌نت ها و یا اداره جات پیش می‌آید. برای این مسئله یک راه حل ساده و کارآمد وجود دارد و آن هم ساخت مپ نتورک درایو برای هر یک سیستم‌های درون شبکه اســت. در ادامه نحوه‌ی ساخت مپ درایو در این نوع شبکه ها آموزش داده می‌شود.

 

چگونه یک مپ نتورک درایو بسازیم؟

برای این کار سناریو زیر را در نظر بگیرید.

سیستم شماره ۱ با آی پی آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱، پوشه‌ای با نام net را به اشتراک گذاشته اســت. برای مشاهده‌ی نحوه‌ی به اشتراک گذاری یک پوشه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. برای اینکه سیستم‌های دیگر درون این شبکه بتوانند بدون نیاز به وارد کردن آدرس آی پی سیستم شماره ۱، به این پوشه دسترسی داشته باشند باید مراحل زیر را انجام دهند. برای نمونه در سیستم شماره ۲ با آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲، که با سیستم شماره ۱ در یک شبکه قرار دارد، این مپ نتورک درایو را می‌سازیم.

در صورتی که از ویندوز ۷ اســتفاده می‌کنید، وارد my computer سیستم خود شوید و در قسمت بالا دکمه‌ی map network drive را انتخاب کنید. در ویندوز ۸٫۱ از تب‌های بالا، تب computer را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی map network drive کلیک کنید.

mapDrive1 1500036632 آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین میهنی ها:

 

در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، در قسمت drive، نام دلخواهی برای مپ نتورک درایو خود انتخاب کنید. سپس برای راحتی در قسمت folder، ابتدا بعد از تایپ “\” (دو تا بک اسلش)، آی پی سیستم شماره ۱ (یعنی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱) را وارد کنید و سپس بر روی دکمه‌یbrowse کلیک کنید.

mapDrive2 1500036721 آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین میهنی ها:

 

بدون وارد کردن آی پی هم می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی browse و انتخاب سیستم share کننده پوشه، پوشه مورد نظر را انتخاب کنید.

نکته: البته در این گونه موارد بهتر اســت از نام سیستم اســتفاده شود زیرا ممکن اســت آی پی سیستمی که پوشه را به اشتراک گذاشته اســت تغییر کند.

mapDrive3 1500036759 آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین میهنی ها:

 

گزینه‌ی reconnect at login را تیک بزنید. در این صورت اگر سیستم خاموش شود، دوباره بعد از طریقهن شدن مپ نتورک درایو ایجاد شده، همچنان باقی خواهد ماند. نهایتاً روی دکمه‌ی finish کلیک کنید.

mapDrive4 1500036810 آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین میهنی ها:

 

مپ نتورک درایو شما ایجاد شده اســت و می‌توانید آن را به صورت یک درایو مشاهده کنید.

mapDrive5 1500037581 آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین میهنی ها:

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی