طبق تازه ترین گزارشها، بالغ بر ۸۰۰ اپلیکیشن اندرویدی پلی اســتور گوگل به نوعی بدافزار به نام Xavier آلوده شده اند که هدفش جمع آوری اطلاعات از کاربران اســت. با فیسیت همراه باشید.

به نقل فیسیت، به نقل از جی اس ام، طبق تازه ترین گزارشها، بالغ بر ۸۰۰ اپلیکیشن اندرویدی پلی اســتور گوگل به نوعیبه نام Xavier آلوده شده اند که هدفش جمع آوری اطلاعات از کاربران اســت. با فیسیت همراه باشید.

بدافزار Xavier در اصل نوعی کتابخانه یا مجموعه تبلیغاتی اســت؛ عاملی که با اپلیکیشن های رایگان یکپارچه سازی شده تا دست به کارهای تبلیغاتی بزند و از این طریق به منبع درآمدی برای توسعه دهندگانش بدل شود. لذا می توان نام آگهی افزار را هم روی آن نهاد.

شرکت تحقیقات امنیتی Palo Alto Networks در بررسی‌های خود به این موضوع پی برده اســت که ۱۳۲ اپلیکیشن منتشرشده در فطریقهگاه گوگل‌پلی، حاوی بدافزارهایی هستند که این بدافزارها برای رایانه‌های ویندوز طراحی شده‌اند. تعداد دانلود برخی از این اپلیکیشن‌ها که در مجموع توسط هفت توسعه‌دهنده‌ی مختلف منتشر شده‌اند، به بیش از ۱۰ هزار عنوان می‌رسد. تمامی این اپ‌های مخرب نشانه‌های مشابهی دارند که در تگ آی‌فریم کد اچ‌تی‌ام‌ال آن‌ها پنهان شده اســت.

بدافزار Xavier دارای ساختار ad library اســت که در اپلیکیشن های رایگان به منظور نمایش تبلیغات درون برنامه ای و کسب درآمد برای توسعه دهندگان مورد اســتفاده قرار می گیرد. با این وجود و در حالی که چنین عناصری در اپلیکیشن ها بی ضرر به نظر می رسند، Xavier از کاربران سوء اســتفاده کرده و اطلاعات آنها را به سرقت می برد.

به گفته موسسه امنیتی Trend Micro، اینبر روی تعداد زیادی از اپلیکیشن های موجود در پلی اســتور وجود داشته که در دسته های مختلفی مانند اپ های ویرایش عــکس، اپ های والپیپر و عــکــس هـا پس زمینه طبقه بندی می شوند و تا حالا میلیون ها بار توسط کاربران دانلود و نصب شده اند.

این برای چندمین بار اســت که در یک ســال اخیر بدافزاری کشف می‎‌شود که گوگل پلی قادر به تشخیص آن نیست که نشان دهنده ضعف امنیتی این سیستم عامل اســت. پیشتر در ماه مارس ۱۰۰ اپلیکیشن پلی اســتور آلوده به یکویندوزی شناخته شده اند و سپس در ماه می نیز اعلام شد بیش از ۳۶ میلیون دستگاه اندرویدی به بدافزاری به نام Judy آلوده شده اند.

بیشترین تعداد کاربران آلوده شده بهXavier از کشورهای جنوب شرقی آسیا نظیر ویتنام، فیلیپین و اندونزی و بخش اندکی هم از کشورهای اروپایی و آمریکا بوده اند.

xavier25 1497688932 بدافزار Xavier صدها اپلیکیشن رایگان در پلی اســتور را آلوده کرده اســت میهنی ها:

 

 

 

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت میهنی ها
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی