تا ۲۰ سال آینده ۴۷% مشاغل را کامپیوترها انجام می دهند

.

.

job 600x300 تا 20 سال آینده 47% مشاغل را کامپیوتر ها انجام می دهند

در عصر حاضر، پیشرفت های فناورانه فاصله ها را از بین برده و ارتقای سطوح بهره وری که در نتیجه این پیشرفت ها حاصل شده، به صرفه جویی های چشمگیری منجر گردیده است. 
با وجود تمام این مزیت ها، فناوری به آرامی در حال محدود ساختن بازار کار از طریق فرایند امیهنی هاسیون بسیاری از مشاغل است که پیش از این در سطوح کارگری و توسط انسان ها انجام می شدند. 
به عنوان مثال، در حال حاضر انبار آمازون عمدتاً توسط ربات ها اداره می شود؛ بدین صورت که کارهایی نظیر آوردن کالاها به بخش تحویل و دریافت آن جهت ذخیره سازی و گذاشتن شان در روی قفسه های مخصوص، تماماً توسط ربات ها انجام می گردد. واقعیت این است که در دنیای امروز، ربات ها مشاغل بسیاری را در دست گرفته اند و باعث شده اند افراد در سایر بخش ها بدنبال شغل مناسب باشند. 
طبق برآورد مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ توسط دانشگاه آکسفورد انجام شد، تا سال ۲۰۳۴ (یعنی ۲۰ سال دیگر)، حداقل ۴۷% نیروی کار را فاکتورهای غیر از نیروی انسانی تشکیل خواهند داد. متأسفانه، تا آن زمان تعداد و قابلیت های کامپیوترها هم به کافی ارتقا خواهد یافت تاجاییکه حتی ممکن است مشاغل سطح متوسط که یک شیوه روتین دارند – نظیر پرواز و هدایت هواپیماهای تجاری، تأیید وام های بانکی، و یا تهیه سوابق حسابداری رسمی برای شرکتها – وارد فاز امیهنی هاسیون شوند. حتی ممکن است با توسعه روزافزون الگوریتم های پیشرفته، کارهای غیر روتین هم خیلی زود با شرایط و ویژگی های عصر فناوری انطباق پیدا کنند – یک مثال بسیار ساده درباره الگوریتم های بزرگ-داده مشروط، الگوریتم های پشتیبان نرم افزار اپل سیری است. 
این مطالعه نشان می دهد که کارگران بخش های حمل و نقل، تدارکات، و بخش های اداری و دفتری، بیش از سایر گروه ها در معرض فرایند امیهنی هاسیون قرار خواهند داشت. محققان این تحقیق همچنین اشاره کرده اند که برخی مشاغل صنعت خدمات نیز ممکن است خیلی زود به کامپیوترها سپرده شوند. کلید بقای کسانی که در رده های شغلی کم درآمد و با مهارت اندک قرار دارند، تغییر حوزه کاری و گرایش به سمت صنایع است زیرا به خلاقیت انسانی و هوش اجتماعی نیاز دارد. 
یافته های این تحقیق نشان می دهد که با توسعه هرچه بیشتر فناوری ها، کارگران کم مهارت تر به انجام وظایفی گماشته می شوند که نیاز چندانی به آشنایی با کامپیوتر ندارند اما نیازمند خلاقیت بشر و هوش اجتماعی وی هستند. با اینحال، پیروز شدن در این رقابت، نیازمند کسب مهارت های اجتماعی و ارتقای خلاقیت است. 
حتی قبل از سال ۱۹۹۰ هم فناوری همیشه راهی برای جایگزین کردن نیروی کار انسانی با فرایند امیهنی هاسیون پیدا می کرد اما خوشبختانه، بسیاری از کارگران قدرت تغییر حوزه کاری و روی آوردن به سایر صنایع را داشتند. این پدیده تا جایی پیش رفت که مردم مجبور شدند مشاغل و صنایع کاملاً جدیدی که قبلاً وجود نداشت را ابداع کنند. بعنوان مثال، ۱۰-۲۰ سال پیش مشاغلی نظیر وبلاگ نویسی، مدیریت رسانه های اجتماعی و طراحی کامپیوتری وجود خارجی نداشتند. 
اما بعد از سال ۱۹۹۰ همه چیز تغییر کرد و فناوری بتدریج کارآمدتر شده، با اشغال بسیاری از مشاغل، آرام آرام کارگران سطح پایین را با چالش یافتن شغل جدید روبرو کرد. از سوی دیگر، با دسترس پذیرتر شدن آموزش و پرورش، پیدا کردن شغل مناسب برای کسانیکه از تحصیلات خوبی برخوردار بودند هم، بیش از پیش دشوار گردید. امروزه، داشتن مدرک کارشناسی معادل دیپلم ده سال پیش است، البته نه به این دلیل که سطح دانش افزایش یافته است، بلکه بخاطر آسان تر شدن شرایط دریافت مدرک کارشناسی در دنیای امروز. 
از سوی دیگر، بسیاری از افرادی که بتازگی از رشته های دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند، مجبورند مشاغل غیردلخواه یا سطح پائین را قبول کنند چون در غیر اینصورت بیکار خواهند ماند. 
اگرچه هنوز در مورد شیوه نقش آفرینی فناوری در عصر حاضر توافق نظر بوجود نیامده است، اما لازم است هر چه زودتر به این مسأله پرداخته شود. 
بی شک، در عصری که گوگل خودروی بدون راننده خود را با موفقیت رونمایی می کند، وقت آن رسیده است که اندکی نگران شرایط شغلی آینده خود باشیم.