ضرر و زیان شرکت sony پس از خروج از حوزه PC

sony ضرر و زیان شرکت sony پس از خروج از حوزه PC

یک عبارت زیبا اما تلخ برای آغاز روز جدید: سونی طی یک خبر رسمی به سرمایه گذارانش پیش آگهی داده است که احتمالاً باید در پیش بینی نرخ درآمدی خود در سال مالی ۲۰۱۴ – که در ۳۱ ماه مارس به پایان می رسد- «تجدیدنظر» کند. بدین معنا که: سونی قبلاً اعلام کرده بود، طی سال مالی جاری ۸۰ میلیارد ین درآمد اجرایی خواهد داشت. اما این شرکت هم اکنون در حال کاهش پیش بینی خود از سقف درآمدی اش تا ۲۶ میلیارد ین است که کاهشی ۶۷٫۵ درصدی را شامل می شود. 
گفته می شود که این شرکت انتظار ضرر و زیان خالص ۱۳۰ میلیارد ینی را دارد (اعداد و ارقام نهایی در اواخر این ماه اعلام می شوند). این درحالیست که پیش از این گفته می شد، رقم ضرر و زیان ها ۱۱۰ میلیارد ین است. 
اما چه عواملی باعث بروز این مشکل شدند؟ و چرا سونی تاکنون حرفی از تجدیدنظر در پیش بینی هایش عنوان نکرده بود؟ عامل اصلی، سیاست های ساختاربندی همه جانبه ای بود که طی آن، سونی تصمیم گرفت کسب و کار PC خود را بفروش برساند. بنابراین، سونی نه تنها ۳۰ میلیون ین بخاطر هزینه های از دست دادن VAIO متحمل شد، بلکه بخاطر عدم استقبال عمومی نیز نتوانست موجودی کامپیوترهای خود را بفروش برساند (اما آیا می توان مقصری برای این رویداد تلخ پیدا کرد؟). در بخشی از بیانیه این شرکت آمده است: 
«از ۶ فوریه ۲۰۱۴ که بیانیه خروج سونی از حوزه PC منتشر گردید، فروش PC در سال مالی ۲۰۱۴ که ۳۱م ماه مارس ۲۰۱۴ به پایان می رسد، و همچنین فروش موردانتظار PC برای سال مالی منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۵، کمتر از پیش بینی های انجام شده در ماه فوریه بود. در نتیجه، سونی در نظر دارد قطعات اضافی را در فهرست موجودی ثبت کرده و تعهدی را که به تامین کنندگان قطعات خط تولید PC سونی در فصل بهار داشته است، به انجام رساند.» 
مشکل مضاعف اینکه، این شرکت انتظار یک ضرر هنگفت دیگر را به مبلغ ۲۵ میلیارد ین در بخش فروش سی-دی دارد که ظاهراً فروش چندان مناسبی – خصوصاً در اروپا – نداشته اند. تعجبی نیست، چون بنظر نمی رسد که دیگر تقاضایی برای سی دی های بلو-رِی وجود داشته باشد (حداقل نه در میان اروپایی ها).